Balázs János közreműködésével

Szerző: Lehotka Ildikó, 2025. február 13.
Fotó: Nagy Attila, MÜPA
Egymásnak adják a kilincset a világhírességek a Zeneakadémián és a Művészetek palotájában. Nem volt ez másképp január 23-án és 30-án. Két rendkívüli művész vezényelt, műsorukon ritkasággal. Fabio Luisi Balázs János közreműködésével, Jordi Savall együtteseivel adott nagysikerű koncertet.
Fabio Luisi a Dán Nemzeti Szimfonikus Zenekar élén három művet vezényelt, ebből kettő egy-egy dán kompozíció volt. Az 1958-ban született Bent Sørensen Evening Land (Esti táj) című darabja nyitotta a koncertet. A darab a New York-i Filharmonikus Zenekar megrendelésére készült, a bemutatót 2018-ban tartották. A mű híven tükrözi a dán táj csendességét, és a város nyüzsgő, fényekkel teli életét. A szordinált szólóhegedű halk, sejtelmes sóhaja, majd a kibontakozó, szintén szordinált zenekari hangzás izgalmas feszültséget, egyben nyugalmat sugallt: északi tájon járunk, szinte látjuk megcsillanni a hókristályokat. A szerző elmondása szerint nem csak a dán táj, hanem a New York-i nyüzsgő élet is hangjai is megelevenednek a műben. A darab vége felé megszólaló oboaszóló dallama nagyon szép volt. Sørensen műve érdekes, azonban kissé sokat préselt a szerző a darabba: helyenként pregnáns ritmika, a szordinált hangzás, a dinamikai váltások és egyéb zenei megoldások érzésem szerint torlódtak. Mindenesetre jó bevezető volt a zongoraverseny után megszólaló Nielsen-szimfóniához. Nielsen 4. szimfóniája (Op. 29) A kiolthatatlan melléknevet viseli, a szerző szándéka szerint a mű az élettel az élni akarással kapcsolatos érzéseket önti hangokba. A négytételes (attacca) szimfónia 1916-ban készült el, még abban az évben be is mutatták a szerző vezényletével. A darab érdekes, de nem véletlenül hangzik el gyakran a koncerttermekben, inkább unikumnak tarthatjuk, különösen a záró szakaszban a kétoldalt elhelyezett timpanik ütései miatt. Érdemes volt meghallgatni a művet, ráérezni a szerző gondolatvilágára.

Balázs János szólójával hallhattuk a népszerű, és a zongorista kezét nem kímélő Rahmanyinov-zongoraversenyt, a 2., c-moll hangneműt (Op. 18). Fergeteges a darab, az előadás is az volt. A nagy sikert Balázs János három ráadással köszönte meg, köztük egy Liszt rapszódiával, zárásul az A csitári hegyek alatt kezdetű népdallal. Csodálatosan szólalt meg a feldolgozás.

A Dán Nemzeti Szimfonikus Zenekar hangzása szép, a szólóállásokban sem találhattunk kivetnivalót. Fabio Luisi, a zenekar vezető karmestere világos mozdulatokkal irányította a muzsikusokat, a hangszínekben csak úgy tobzódott az együttes. A dán együttes ebben az évben jubilál, 100 éve alapították meg a zenekart. Szép este volt. Jordi Savall tavaly novemberben adott hihetetlen erejű koncertet a Budapesti Fesztiválzenekarral , újra üdvözölhettük a mestert január utolsó előtti napján. A Művészetek Palotája megtelt, pótszékeket is elhelyeztek a földszinten. Ezúttal saját együttesei élén állt az idős, világszerte tisztelt és ünnepelt művész. A műsoron Mozart c-moll miséje szerepelt (KV 427 (417a), ez az egyházi mű is – ahogyan a Rekviem – befejezetlen maradt. A koncerten Luca Guglielmi új befejezésével, Mozart-művek és Jordi Savall revíziójával hallhattuk a szívet melengető darabot. Mozart 1782-83-ban komponálta a misét, az 1783-as ősbemutatón Mozart más művekből vett szakaszokkal hangzott el a darab. Később a mise kész tételeit emelte be Mozart A bűnbánó Dávid című kantátájába. A c-moll mise – ha nem is teljességében Mozart kompozíciója, szép, felemelő, tele a barokk stílusjegyek (kettős kórus, passacaglia-basszus) mellett az operai elemek használatával. Savall értelmezése és zenei felfogása minden ízében tökéletes, a korhű hangszereken játszó zenészek (Le Concert des Nations) mellett a kórus (La Capella Nacional de Catalunya) kifejező éneklése csodálatos perceket szerzett. A szólóénekesek: Giulia Bolcato és Elionor Martinez (szoprán), Lara Morgen (mezzoszoprán), David Fischer (tenor) és Matthias Winckhler (basszbariton) tolmácsolása belesimult az előadásba, szinte a zenekar részévé váltak. A vibratómentes éneklés és hangszerjáték adekvát Savall koncertjein, felvételein, ezeket hallgatva egy új zenei világ tárul az érdeklődő elé. A már bottal járó, de szívében örökifjú, fáradhatatlan Savallt állva ünnepelte a közönség, hihetetlen hőfokú koncertet élvezhettünk.
