a papiruszportal.hu archívumából [2004]
Szerző: Berkut
Az első ránézésre a hetvenes évekből ittragadt rockerre emlékeztető Gaiman 1960-ban született a ködös Albion egyik apró településén, Porcheterben. A település annyira apró, hogy az átlagos térképeken fel sem tüntetik. (Leellenőriztük.) A frizurája, amely személyiségének jelentős részét teszi ki, félúton áll egy szocreál magyar munkás és egy West Ham United-huligán között. Az Iron Maiden tagjai is West Ham-huligánok, és ez tizenöt éve látszott is a hajukon. Igaz, ők azóta továbbfejlődtek. Szerencsére Gaiman is, habár ezt nem a külalakján, „csupán” a munkáin lehet észrevenni.
Első sikereit az azóta már kultikussá vált Sandman képregényekkel érte el. E sorok írójának volt szerencséje a hazánkban keringő kevés példány egyikét átböngészni. Azóta a szótáramban új jelentést nyert az a két kifejezés, hogy neogót és dark. A Sandmanra egyébként a szakma is felfigyelt, 1991-ben, a képregény műfajában elsőként irodalmi kitüntetést nyert. A legjobb novella kategóriában kapta meg a World Fantasy díjat. Gaiman, akinek frizurája állítólag új slágerek készítésére inspárálta a hasonlóan kinéző Demjén Rózsit és Balázs Palit is, eközben azt is megmutatta, hogy tud ő teljesen elvetemülten őrült lenni. 1990-ben Terry Pratchettel közösen elkészítette a Good Omens című periodikát, amely magyarul Elveszett Próféciák címen jelent meg a Benefícium Kiadó gondozásában. A könyv hazai karrierjéről annyit, hogy a Nyugati pályaudvar egyik könyvesstandján hónapokon keresztül árulták 300 forintért darabját, a Hülye vagyok mégis menedzser lettem és az UFO volt a nagyanyám című korszakalkotó kiadványok társaságában. Aztán valaki rájött, hogy ez tulajdonképpen egy rettenetesen mulatságos könyv, és percek alatt felvásárolták mindet. A múlt hétig három példány földrajzi helyét sikerült kideríteni. Mindegyik magángyűjtőknél van. A magánygyűjtő esetünkben egy kevéssé árnyalt leírása azoknak a szívtelen dögöknek, akik nem adják kölcsön a könyveiket, mert úgymond féltik. Az összes bolttulajdonos és eladó gúnyos mosollyal tárta szét az érdeklődők előtt a karját. Egy kivételével, akinél volt egy vadonatúj darab. A bolt nevét nem írom le. Nem a reklám miatt, hanem mert úgyis megvettem a könyvet. Másrészt egyéb csemegéket is tartogatnak, ezért nem örülnék, ha valaki más vásárolná fel őket, amíg nem kapok fizetést. Az Elveszett Próféciákról egyébként csak annyit, hogy a benne felsorolt hülyeségek egy kormányszóvivőnek is becsületére válnának a választási kampány véghajrájában. Gaimannak magyarul két önálló könyve jelent meg: a Tükör és Füst és az Amerikai Istenek. A Tükör és Füst novelláskötet. Az Amerikai Istenek meg egy regény. A címe alapján meglepő lehet, de nem Madonna és Michael Jackson kultuszát dolgozza fel. Nem is a Bush-kormányzatról rántja le a leplet. Egyszerűen egy utazás története egy olyan országon keresztül, amelynek nincsenek igazi gyökerei, ezért teremt magának. Főhőse Szerda, aki frissen szabadult a börtönből és egy misztikus utazást tesz a kontinensnyi országon keresztül. Útja közben az egykori bevándorlók által magukkal hozott, mára már hívőiket vesztett, éppen ezért halódó istenek újvilági kivetülései lesznek a társai. Akik a végső harcra készülnek az újonnan teremtettekkel felsőbb hatalmakkal, mint például az Internet és a Média. Miután ez egy interneten megjelenő cikk, nehéz eldönteni, hogy kinek szurkoljak. A regény díjazásáról fentebb már írtunk, és hosszú lenne újra bepötyögni az összeset. Gaimanra, habár erre nem találtam konkrét utalást, a mű megírásakor erősen hathattak G. K. Chesterton művei.
Egyrészt az Elveszett Próféciákat már az ő emlékének ajánlották. Másrészt Chesterton talán legismertebb írása Az ember, aki Csütörtök volt, ami egy Csütörtök nevű nyomozóról szóló rémálom. Ez nem minősítés, hanem a könyv alcíme. Seres Rezső Szomorú vasárnapja, vagy a Ha kedd, akkor Belgium című film viszont nem tartozik bele a sorozatba. Ennyit az összehasonlító irodalomról, akit bővebben érdekel, az elolvashatja mind a két könyvet. Ami némi nehézségbe fog ütközni, mert ahogy fentebb már vázoltam, nem kevés problémát vethet fel a beszerzésük. Én meg nem adom kölcsön az enyéimet. Visszatérve Gaimanra, sokoldalú tehetségét a filmszakmában is kamatoztatja.
Dolgozott a nálunk még ismeretlen Neverwhere című hatrészes sorozat elkészítésénél, amely meglepő módon egy szürreális London képét tárja a nézők elé. Emellett egy rész erejéig megcsodálhatjuk tehetségét a Babylon-5 című sorozatban is. Egy meg nem erősített információ szerint Lagzi Lajcsit a szerző arcképével illusztrált forgatókönyv beható tanulmányozása késztette a Hosszú fekete haj című méltán népszerű opus elkészítésére. Ezt egyébként nem hisszük el, ezért menjünk tovább. Jelen pillanatban többmindenen is dolgozik. Ja, egyébként nős, van három gyereke, és nem szereti a banános daiquirit. Annál inkább a fekete pólókat és a magas szárú edzőcipőket.