„Mennyország versus Pokol, három menet, kiütésig, törülköző nincsen.”
Terry Pratchett (Sir Terence David John Pratchett, Beaconsfield, Buckinghamshire, Anglia, 1948. április 28. – Broad Chalke, 2015. március 12.) angol fantasy- és science fiction-író.
„Minden lehetőség közül akkor választasz a legrosszabbul, ha megengeded, hogy nélküled döntsenek a te ügyedben.”
Moldova György (Reif György, Budapest, 1934. március 12. – 2022. június 4.) Kossuth-díjas, Karinthy-gyűrűs, Prima Primissima díjas és kétszeres József Attila-díjas író, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja.
„Nagy, gomolygó felhők úsznak odafönt. Az ilyesmiről mindig eszembe jut, hogy valójában egy nyomorult kis bolygón élünk.”
Jack Kerouac (Lowell, Massachusetts, 1922. március 12. – St. Petersburg, Florida, 1969. október 21.) amerikai író, költő és művész.
„Tanulni annyi, mint szétszedni a világegyetemet kockáira és gömbjeire és spirálisaira – és újból összerakni magunknak.”
Bodor Pál (Diurnus, Budapest, 1930. július 28. – 2017. március 12.) szerkesztő, költő, közíró, műfordító.
„Nem annyira a haláltól kellene félnünk, hanem attól, hogy még el sem kezdtünk élni.”
Edward Albee (Washington, 1928. március 12. – Montauk, New York, 2016. szeptember 16.) amerikai drámaíró és színházi rendező. A modern amerikai dráma egyik legjelentősebb képviselője volt.
„Messze kinn a Galaxis Nyugati Spirálkarjának soha fel nem térképezett, isten háta mögötti zugában található egy sehol sem jegyzett sárga nap. Durván kilencvenmillió mérföldre tőle kering egy tökéletesen jelentéktelen, kékeszöld bolygócska, melynek majomtól eredő civilizációja oly döbbenetesen primitív, hogy a kvarcórát még mindig pompás dolognak tartja.”
Douglas Adams (Cambridge, Anglia, 1952. március 11. – Santa Barbara, Kalifornia, 2001. május 11.) angol író, költő. Legismertebb műve a Galaxis útikalauz stopposoknak…
„A közjót csak a bölcsek, a nagyok és a jó lelkek tartják sikernek. A politikus azt tartja sikernek, ami neki jó.”
Eötvös Károly (Mezőszentgyörgy, 1842. március 11. – Budapest, 1916. április 13.) író, újságíró, szerkesztő.
„Legyen a zene mindenkié!” /Kodály Zoltán/
Legyen a tiéd is! /papiruszportal.hu/
„Legyen átkozott minden háború – most és mindörökké.”
Mihail Bulgakov (Kijev, 1891 – Moszkva, 1940. március 10.) orosz író, költő, drámaíró.
„A nép nem gyűlöl senkit, csak az uralkodók és az uralkodó osztályok tartják, szítják bennük a gyűlöletet. Ha egyszer békében hagynák a népet, de mindenütt, s megpróbálnánk az ő érzelmeik szerint élni, öt-tíz év alatt olyan egységes hatalom állna itt a Duna mellett, hogy szeretném én azt látni, aki erőt tudna venni rajta!”
Dallos Sándor (Győrszentmárton, 1901. október 31. – Budapest, 1964. március 10.) József Attila- és Baumgarten-díjas író, forgatókönyvíró.
Heti találós kérdésünk
A nemzetközileg is híres és elismert írók életrajzában találunk egy közös dolgot, kivétel egy szerzőnél.
Ki a kakukktojás és miért?
1. Mihail Afanaszjevics Bulgakov
2. Anton Pavlovics Csehov
3. Abe Kóbó
4. Thomas Mann
5. William Somerset Maugham
„Ha valami nem sikerül, az nem sikertelenség: ott kezdődik a munka.”
Halász Péter (Budapest, 1943. augusztus 20. – New York, 2006. március 9.) avantgárd író, rendező, színész.
„A valódi magányosság nem feltétlenül korlátozódik csak a puszta egyedüllétre.”
Charles Bukowski (Henry ~, Andernach, Németország, 1920. augusztus 16. – Los Angeles, Kalifornia, 1994. március 9.) német származású amerikai költő, író.
„Az ember számára nem a társadalom a legfontosabb, hanem az ember maga. Ha az ember rosszul érzi magát, mi értelmét látja a legideálisabb társadalomnak is?”
Abe Kóbó (Abe Kimifusza, Abe Kimifusza, Tokió, 1924. március 7. – 1993. január 22.) japán író.
„Az a helyes alkotmány, amely a közérdeket tartja szem előtt; valahány pedig csupán a vezetők érdekét tekinti, az mindig hibás.”
Arisztotelész (Sztageira, Kr. e. 384 – Khalkísz, Kr. e. 322. március 7.) athéni filozófus, természettudós, író, a modern európai tudomány atyja és előfutára.
„Ha egy gyerek elé egy csomó játékot teszünk, különféle játékokat, végül is egy mellett fog megmaradni, és az államnak az lenne a kötelessége, hogy megteremtse azokat a feltételeket, amelyek közt ez a játék végleg megmarad a gyereknek. Meg vagyok győződve róla, hogy ez a boldogság és a hosszú élet titka. Hogy mindenki úgy éljen, hogy csak azt csinálja, amit szeret, a bölcsőtől a sírig.”
Gabriel García Márquez (Aracataca, 1927. március 6. – Mexikóváros, 2014. április 17.) Nobel-díjas kolumbiai író, újságíró, kiadó.
„A gyerekek, akiket nem szeretnek, felnőttek lesznek, akik nem tudnak szeretni.”
Pearl S. Buck (Pearl Comfort Sydenstricker, Hillsboro, Nyugat-Virginia, 1892. június 26. – Danby, Vermont, 1973. március 6.) Nobel- és Pulitzer-díjas amerikai írónő.
Előző heti találóskérdésünk helyes megfejtése:
4. Nagy Rhétra
Ezeket a jóslatokat hallották Apollótól,
és Pythotól hazahozták a tökéletes szót;
A menny által kijelölt királyok, akik védik a földet,
a nemzet tanácsában mindenekelőtt állnak;
A vének mellettük; a közös utolsó;
Egyértelmű Rhetra legyen mindenki között.
A Nagy Rhétra (Μεγάλη Ῥήτρα) bizonyos értelemben a spártai alkotmány volt, amelyet a feltételezések szerint a legendás törvényhozó, Lükurgosz fogalmazott meg. Szabályozta a politikai és társadalmi viszonyokat, előírta a hatalomgyakorlás elemeit (kettős királyság, Vének tanácsa [Gerúszia], a városlakók és a helóták szerepe stb.). A Nagy Rhétrára mi is hivatkozunk a A kor: ó, a kór: korrupció – Eladó város ez… című cikkünkben.