XVIII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál 5.
a papiruszportal.hu archívumából [2011]
Szerző: PP
A hagyományoknak megfelelően a könyves seregszemle utolsó napján, április 17-én adta át a MKKE „az év kiadója”, „az év vidéki könyvesboltja” és „az év fővárosi könyvesboltja” díjat: vidéken újra a váci Líra, míg a fővárosban Párizsi Nagyáruház-beli Alexandra lett az első. Ekkor vehették át az oktatást leghatékonyabban szolgáló könyv (Tinta: Magyar értelmező szótár diákoknak), valamint CD, illetve hangoskönyv (Kossuth–Mojzer: Örkény: Mese-levelek) kiadóját jutalmazó Budai Díjat a II. kerület képviselőjétől a kitüntetettek.
Először a Millenáris révén négy éve a könyvfesztiválnak helyet biztosító II. kerület díjait adták át. A Budai Díj nem jár pénzjutalommal, a kitüntetettek a kerületi művész Szalay Pál Szent György-szobrát, valamint oklevelet kaptak. Láng Zsolt, Budapest II. kerületének polgármestere távollétében Ötvös Zoltán vezető tanácsos a köszöntő keltette karót nyelt ünnepélyességet oldva a kisplasztikán látható elkötelezett Szent György és markáns kinézetű lova, valamint a kultúra mai „harcosai” helyzetének hasonlóságára hívta fel a figyelmet. Az idén is a Móricz Zsigmond Gimnázium tanárai döntöttek arról, mely hagyományos és multimédiás alkotást ítélik a legjobbnak, amelyek leginkább segítik a pedagógusok, diákok munkáját.
Ferge Anna tanárnő, a zsűri elnöke először a könnyebb döntés eredményéről beszélt: kisebb volt a választék a multimédiás anyagok esetében. A kevés idő vagy más ok miatt nem sokat olvasó fiatalok számára a hangoskönyv lehetőség az irodalmi művek befogadására, hiszen „úgyis van mindig a fülükön valami”, így miért ne hallgathatnának igényes irodalmat. A diákok arra panaszkodnak, mindig csak szomorú dolgokról tanulnak irodalomórán, így legalább „humorforrással is találkozhatnak”.
A hagyományos kategóriában nehezebben döntöttek, itt egy kifejezetten diákoknak szóló művet választottak. A tanárok egyre többször kerülnek olyan helyzetbe, hogy a gyerekek alapvető szavakat (nógat, eliramlik, patyolat) nem ismernek. Aki nem tudja, mi az a dudva, muhar és ugar, az például nem fogja érteni Ady Endre A magyar ugaron című versét. Tehát nagy szükség van a szótárakra. Nem tartja jó tendenciának a nyelv egyszerűsítését, hogy le kell cserélni e nehezen érthető kifejezéseket. Ha fontos az idegen nyelvek tanulása, hogy minél több nyelven gondolkodjunk, akkor épp úgy fontos a magyar szavak ismerete is. „Miért szegényítsük befelé a nyelvünket?” A diáknak nem kell ezen a nyelven alkotnia, beszélnie, „de értse Ady nyelvét, értse Parti Nagy Lajos nyelvét”.
A papíralapú oktatási anyagok közül az idei díjazott mű:
Eőry Vilma: Magyar értelmező szótár diákoknak, Tinta Könyvkiadó
Multimédiás kategóriában:
az Irodalmi Fülbevaló sorozat kiadványa, Örkény István: Mese-levelek, Mácsai Pál tolmácsolásában (Kossuth kiadói csoport)
„Az év kiadója”
A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése 12 éve alapította a díjat. Tavaly megérdemeltnek neveztük a Magvető elsőségét, s biztosak voltuk benne, hogy idén is az első háromba kerülnek, elég, ha a nemrég átadott AEGON Művészeti Díj nyertesére/művére, illetve a bővebb tízes listára gondolunk, vagy a legutóbbi díjakra: Artisjus Irodalmi Díjat kapott Bodor Ádám és Győrffy Ákos. 2011-ben sem meglepetés a győzelmük, ami pedig elég ritka egymást követő években. Hasonlóan magas színvonalú kiadványokkal jelentkezik folyamatosan a Kalligram a szépirodalmat tekintve, így most is kiérdemelték a dobogót. A Kossuth elsősorban nem szépirodalmi, hanem ismeretterjesztő műveivel, illetve a kiadót évek óta jellemző masszív innovációs stratégiával rukkol ki, elég, ha sorozataikra, a Multimédiaplazájukra, hangos- és e-könyveikre gondolunk.
A díjakat Zentai Péter László MKKE-igazgató és Barna Imre MKKE-elnök adta át.
- helyezett: Magvető Kiadó
- helyezett: Kossuth Kiadó
- helyezett: Kalligram Kiadó
*
„Az év könyvesboltja”
„Az év kereskedője” helyett két éve az év vidéki és fővárosi könyvesboltját választhatják meg titkos szavazással a MKKE-tagok.
„Az év vidéki könyvesboltja”
- helyezett: a váci Líra Könyvesház
- helyezett: a szegedi Líra-Fókusz könyvesház
- helyezett: az esztergomi Babits Mihály könyvesbolt
„Az év fővárosi könyvesboltja”
- helyezett: a Párizsi Nagyáruházban az Alexandra könyváruház
- helyezett: Írók boltja
- helyezett: a budai Rózsakert Bevásárlóközpontban a Líra könyvesház