Daniel Kraus: Bálnahullás
Az Agave Kiadó gondozásában jelent meg egy nagy közönségsikerre várományos kötet. A Bálnahullás egy része egészen abszurd helyszínen játszódik, egy bálna gyomrában. Kijut-e Jay a bálna gyomrából? Átvészeli a bálna a fiú hívatlan jelenlétét? Ezekre a kérdésekre is választ kap az olvasó.
A bálnák hol félelmet, hol rokonszenvet keltenek bennünk, előbbihez a Herman Melville féle Moby Dick című könyv és film, utóbbihoz gyermekek számára készült számos plüssfigura. A bálna az őslakos amerikai törzseknél spirituális totemállat, amely szerencsét hoz, nem mellesleg a bölcsesség, a békés erő, az ősi tudás jelképe. Moby Dick a Led Zeppelint is megihlette.
Daniel Kraus új regényének témája leegyszerűsítve a következő: a főhős, Jay Gardiner meg szeretné találni az óceánba veszett apja maradványait, bár tudja, hogy ez szinte a lehetetlennel egyenlő. Az apa öngyilkos lett, nem várta meg, míg a rák legyőzi. Zsebeit telerakta súlyokkal, és elmerült a kaliforniai Monterey partjainál található veszélyes helyen, a Monastery Beachnél. Jay úgy érzi, hogy ő is hibás apja, Mitt haláláért, nyomja a bűntudat. A búvár apa, aki elvesztette állását, fiával eltávolodtak egymástól, és Jay jóvá szeretné tenni valahogy a kapcsolatuk kihűlését. Legalább a maga számára.
Daniel Krausnak nem ez az első regénye, ami a víz hatalmáról szól. Nem csak emiatt olvassuk feszült várakozással a könyvet, hanem azért is, mert a 17 éves fiú lelki rezdülései, a családban elfoglalt helye talán útmutatóul szolgál számunkra. Jay gondolatai, amelyek néha kegyetlenül és kíméletlenül őszinték és sokkolók, szinte az olvasó helyett mondják ki a fájó dolgokat. A családtagok közül az anya tulajdonságai, szokásai a legaprólékosabban leírtak Mitt, az apa jellemrajza után. A környezet bemutatása minden esetben aprólékos, akár egy (rozsdás) kocsit ír le a szerző, vagy a búvárruha jellegzetességeit, a bálna anatómiai tulajdonságait. Kraus számos hasonlatot használ, hogy plasztikusabbá tegye a leírásait, nem egyszer teljesen valószínűtlennel, ez is érdekes az olvasó számára. Kétségtelen, hogy a történet leglényegesebb, központi eleme az, hogy Jayt – némi csavar után – elnyeli egy bálna.
A thriller olvastatja magát, egyúttal rengeteg dolgot tudhat meg az olvasó a tengeri élőlényekről, a búvárkodásról, ami nem is olyan könnyű, mint amilyennek véljük. A tengerben élő állatok, a fauna precíz leírása kíváncsiságot ébreszt az olvasóban, szívesen utánanéz az egyes fajoknak. A nitrogénnarkózis leírása, a tünetek bemutatása szintén fokozza a kíváncsiságot, a lehetséges túlélés módjait. A kalandtörténetet sikeresen elegyítő thriller remek időbeli vágásokkal halad előre. A szerkezet feszes, egy részről az oxigénpalackban lévő nyomás csökkenése, más részről a fiúval és családjával történtek elbeszélése adja a ritmust. Utóbbi még azzal is megteremti a feszültséget, hogy a fejezetek azonban nem időrendi sorrendben követik egymást, benne a Covid időszakkal.
A köszönetmondás sem mindennapi: Kraus leírja, honnan is származik a regény ötlete, és annak a nyolc, a szerző számára legfontosabb könyvnek a címe (és persze tartalma), amely segítette a megírást. Érdemes kiemelnünk John Steinbeck Az öböl című regényét, ebből a regényből idézetek is szerepelnek. Biztosan elolvassák többen is az itthon kevésbé ismert Steinbeck regényt.
A Szaszkó Gabriella fordításában olvasható, lebilincselő könyvet mindenkinek ajánljuk, aki szereti a kihívásokat bemutató regényeket, a tengert, a búvárkodást, vagy akár az Egyesült Államok egy tengerparti szeletének leírását. Nem ajánljuk azoknak, akik éppen a tengernél, mi több az óceánnál tartózkodnak, és félnek a számukra ismeretlen víz alatti világtól.