a papiruszportal.hu archívumából
Gene Wilder
(a papiruszportal.hu archívumából)
Szerző: Rachel
Az első nagyobb szerepét Arnold Wesker Gyökerek című off-Broadway-produkciójában kapta, röviddel ezután már az Előzékeny szerető című Broadway-produkcióban játszott, alakításával kiérdemelte a Clement Derwent-díjat. Ezt követően számos jelentős darabban szerepelt, és egy színházi partnernője révén megismerkedett Mel Brooksszal, a barátság annyira elmélyült, hogy tagja lett a Brooks-féle részvénytársaságnak.
Ez a kapcsolat segítette első filmszerepéhez az azóta legendássá vált, Arthur Penn rendezte Bonnie and Clyde-ban (1967) (főszerepben: Warren Beatty, Faye Dunaway), felejthetetlenül alakította a halálra rémült fiatal temetkezési vállalkozót, akit elrabolt a féktelen duó. Első közös munkája Mel Brooksszal az 1967-es A producer című vígjátékban annyira jól sikerült, hogy a legjobb mellékszereplő kategóriájában Oscarra jelölték. Ezután szájhőst játszott a Kezdjétek a forradalmat nélkülemben (1970), cukorkagyárost a Willy Wonka és a Csokoládégyárban (1971) és bárányba habarodott orvost Woody Allen Minden amit tudni akartál a szexről művében (1972).
Brooks és Wilder gyümölcsöző együttműködésének terméke a Magyarországon csak a videokölcsönzőkig jutott Lángoló nyergek (1974, vagy Fényes nyergek – a szerk.) és a moziban is játszott Ifjú Frankenstein (1974), ez utóbbi meghozta a második Oscar-jelölést, igaz, nem a színészi alakításért, hanem a forgatókönyvért (amit Brooksszal együtt írtak). Wilder első, de nem utolsó rendezése a Sherlock Holmes öccsének kalandjai (1975) volt, amelyben – valószínűleg költségkímélő szempontok miatt – ő írta a forgatókönyvet és főszerepelt.
Richard Pryornak* és Gene Wildernek, a filmtörténelem egyik legviccesebb párosának olyan rekeszizom-erősítő filmeket köszönhetünk, mint a Száguldás gyilkosságokkal (1976), a Dutyi-dili (1980), a Vaklárma (1989) és a Folt a zsákját (1991).
2008-ban a Turner Classic Movies filmet készített „Role Model: Gene Wilder” címmel, amiben Alec Baldwin kérdezte Wildert a karrierjéről. Wilder azt mondta, hogy visszavonult a szerepléstől. „Nem szeretem a show-business-t; a show-t igen, de a businesst [az üzleti részét] nem.”
2016. augusztus 29-én halt meg, unokaöccse szerint Alzheimer-kórban.
Comment on “Gene Wilder”