Csepregi György szerzői estje
Szerző: Lehotka Ildikó, 2024. október 17.
A budapesti Nádor Teremben újabb szerzői estre került sor szeptember 23-án, ezúttal Csepregi György darabjaiból kapott az érdeklődő válogatást. Az összeállítás mellett Nógrádi Péter zeneszerző egy ciklusát is meghallgathatta a közönség. A szerző mellett Cs. Nagy Ildikó (zongora), Weinberger Vanda (fuvola) és Varga Zoltán Mihály (ütőhangszerek) működtek közre, a műsorvezető ezúttal is Horváth Györgyi volt.
A szerzői estek mindig izgalmasak, hiszen belepillanthatunk, belehallgathatunk a komponista zenei érzésvilágába, a művek stílusjegyeire, a hangszerelésre. Bár hosszabb lélegzetű kompozíciók, a különféle, az esten nem szereplő, bár a zeneszerző által már kipróbált műfajok egy része nem szerepelt, egy rövid összegzést kaptunk az oeuvre-ből.
Nyitó darabként Csepregi György Sinfonietta zongorára című műve hangzott el a szerző előadásában. A zongoradarab – a címnek megfelelően – bőségesen tartalmazta a monumentális hangtömböket, de a virtuozitást sem nélkülözte. A liszti kromatika (a kromatikus menetek, amelyekben a két kéz felváltva és két oktáv különbséggel játssza a hangokat), a motívumismétlés jelzi a szerző Liszt zongoramuzsikája iránti vonzódását. Formai szempontból talán a szonátaformát jelölhetjük meg, a nyitó és záró szakasz között egy lassabb, világosabb hangfekvésű részt hallottunk.
A gondolat utazása című kompozíció egyaránt merít a dzsesszből és a távoli kultúrák zenéjéből, hallottuk a rövid műismertetésből. A szólózongorára készült darab kissé barokkos kezdése után egyszer csak dzsesszbe csap át, de a szerző él a preparálás lehetőségeivel is, izgalmas hangszín és formai elkülönítést használva. A darabhoz kapcsolódva egy „B verziót” is hallhattunk, Varga Zoltán Mihály ütőhangszeres közreműködésével. A transzformált mű újszerző elképzelését: a darabot szinte a fantázia szülte, remek ritmusokkal, -osztinatóval és hangszínekkel. A szerző zongorán és vibrafonon játszott.
Nógrádi Péter Öt aquarell című darabja a madarakat, a természetet ábrázolja, rövid tételeken keresztül. A nyitó, Csókák elnevezésű tétel kifejező, nem különben a Feketerigó, amelynek a befejezése szinte elhal. A Fülemüle feliratú darab jellegzetes a nagy-, majd kis terc ismételt lépései miatt. Egyfajta párbeszédet hallunk kissé felfejlődő zenei anyaggal a fuvola és a vibrafon között, a tétel érdekessége, hogy a zongorát nem szerepelteti a szerző. Az Őszi tájkép varázslatos hangulatot áraszt. A zongora éppen csak színez a hosszabb lélegzetű tételben. A miniatúrák sorában a Japán birs tétel hangulatában vidám, helyenként meglepő hangsúlyokkal tartja feszültségben a hallgatót. Az előadók, Cs. Nagy Ildikó (zongora), Weinberger Vanda (fuvola) és Varga Zoltán Mihály kifejezően, érzékletesen adták elő a tételfüzért.
Csepregi György Egy arc tulajdonságai című, 14 tételből álló darabja ugyanarra a témára készült 13 variációt és egy fúgát tartalmaz. A Cs. Nagy Ildikónak ajánlott sorozat szintén miniatúrákból áll (1. Életigenlő; 2. Töprengő; 3. Indulatos; 4. Romantikus; 5. Rejtőzködő; 6. Napfényes; 7. Megrendült; 8. Esőáztatta; 9. Szilaj; 10. Groteszk; 11. Karakán; 12. Elszánt; 13. Tiszta; 14. Egy arc alakváltozásai), a szerző kihasználja a különféle karakterek rövid bemutatását. Hallottunk szinte szalondarabnak tűnő tételt, filmzenébe illő, verklit imitáló zenét is, remek tételeket játszott Cs. Nagy Ildikó, szép, kifejező hangszínekkel.
A Tél-sirató táncok először Edőcs Tamás és Mocsári Emma tolmácsolásában hangzottak el, a mostani koncertre a szerző átírta trióvá a művet. Kellemes hangzású az első tánc, amely zongorán és fuvolán szólalt meg. Jóval határozottabb a következő tétel, váratlan ütős effektusokkal, virtuóz fuvola szólammal, frappáns befejezéssel. Csepregi György Hat zongoraimprovizációjából hallottunk egyet, a 3. tételt, melynek felirata az Egy filozófus arcképe. A szerző és egyben előadó két személy, Eőry Emil és Czabai Balázs emlékének ajánlotta a művet. A helyenként kesernyés, néha oktáverősített unisono dallamfolyamot egy mozgalmasabb rész szakít meg. Az Agnus Dei barokkos hangzása, letisztult, egyszerű dallama zárta a koncertet, Cs. Nagy Ildikó előadásában.
Ezúttal is érdemes volt egy szerzői estet meghallgatni: belehelyezkedni Csepregi György kicsit dzsesszes stílusába, felfedezni a helyenként elővillanó különféle zenei korszakok jellegzetességét, a művek felépítését, a hangszíneket. Várjuk a következő eseményt.