transzcendens világ és ízes déli hangok
a papiruszportal.hu archívumából [2008]
Szerző: Czékus Mihály
Tanya Tagaq egy lenyűgöző kanadai művész, akinek egyedi torokéneke „energiabombaként” robban szét a hallgató szervezetében, és hihetetlen szintre tölti fel. Az énekesnő művei mélyen gyökereznek a tradícióban, de bátran használ bennük egészen új elemeket is.
Paola Repele ízes déli hangja kellemes atmoszférát képes teremteni, bárhol hallgatjuk is őt. Ugyanúgy megállja a helyét egy szűkebb körű, elvonulós baráti beszélgetés vendégeként, mint egy éjszakai bár nagyobb közönsége előtt.
Tanya Tagaq: Sinaa
Tanya Tagaq egy lenyűgöző kanadai művész, akinek egyedi torokéneke „energiabombaként” robban szét a hallgató szervezetében, és hihetetlen szintre tölti fel. Az énekesnő művei mélyen gyökereznek a tradícióban, de bátran használ bennük egészen új elemeket is. Kevés olyan előadó van rajta kívül, akinek sikerül az ősi és a modern elemek között ilyen szintű harmóniát teremtenie. Az énekesnő olyan művészekkel dolgozik együtt, mint pl. Björk, aki az album producere, és énekesként is közreműködik (Ancestors). Az eddigi legsikeresebb éve a 2005-ös volt. Abban az évben az Aboriginal Music Awardsön három kategóriában (a legjobb énekes, producer és a legszebb albumdizájn) győztesként hirdették ki, rangos zenei díjat is sikerült elnyernie.
Hogy teljes képet kapjunk erről a műről, érdemes megnézni a történelmi hátteret is. A mintegy százezer fős – vélhetően mongol eredetű – inuit népcsoport Észak-Amerika legészakibb részén és Északkelet-Szibériában él. A kultúrájuk egyik különlegessége – a dél-szibériai Tuváéhoz és Mongóliáéhoz hasonlóan – az úgynevezett torokéneklés. Úgy énekelnek, hogy egy torokból egyszerre két különböző magasságú hangot képesek megszólaltatni. Tanya Tagaq gyerekkorában egy régi magnókazettáról hallotta ezt az énekstílust, azonnal bele is szeretett. Méghozzá annyira, hogy a Sinaa címet viselő albumán két inuit szerzemény (a Qimiruluapik és a Qiujaviit) is helyet kapott.
Tanya zenéje az első taktusoktól kezdve érezhetően csontig hatol. A hallgató minden sejtjével kommunikál. Benne lesz minden lélegzetvételben és szívdobbanásban. Egy tapasztalaton túli izgalmas világ kapuit nyitja meg számunkra. Meg kell jegyezni, hogy a modern slágerekhez szokott hallgatók számára első hallásra egy igen szokatlan hangvilágot rejt az album. Nem találjuk meg benne a populáris zenék nagy részét jellemző harmóniát. Viszont megízlelhetjük az ősforrásból fakadó hangpatak kristálytiszta vizét.
Négy felvételen olyan ősi hangszer is megszólal, mint a txalaparta Filipe Ugarte (és az Ugarte Anaiak nevet viselő duójának) professzionális játékának köszönhetően.
Az elmúlt évek során Tanya Tagaq egyre mélyebbre hatolt a transzcendens világba. Akik, mondhatni napi kapcsolatban vannak művészi tevékenységével, arról beszélnek, hogy az előadások során mindig elérkezik egy pont, amikor az énekesnő egyszerre van itt és odaát…
Jericho Beach Music (Kanada), 2006
Paola Repele: Share Your Love, Don’t Be Afraid
Paola Repele, kicsit megtörve a hagyományvonalat – mely szerint a nemzetközi zenei élet hivatalos nyelve az angol –, többnyelvű albummal jelentkezett. A lemezen természetesen hallhatók számok angolul is, de többségben vannak az énekesnő anyanyelvén, vagyis az olaszul előadott szerzemények. Sőt a címadó szám, a Share Your Love, Don’t Be Afraid, angol/olasz mix.
A korong stílusa a nyelvekhez hasonlóan vegyes. Ugyanúgy hallhatunk tiszta dzsesszt (pl. a címadó szerzemény), mint popot (pl. a How Big is Love), vagy az operák világát idéző művet (pl. a Gracias A La Vida), bár túl sok jelentősége nincs, hogy stílusok szerint felcímkézzünk valamit. Úgyis a fül dönti el, hogy mit szeretne kihallani az adott zenei anyagból. A fül, majd az agy dönti el, hogy milyen érzéseket vált ki belőle a mű. Az érzések fogják meghatározni, hogy hosszú távon kell neki, vagy sem az adott hangfolyam. Azaz nem az a néhány betű a lényeg, amelyből a stílus nevét kirakjuk.
Az énekesnő ízes déli hangja kellemes atmoszférát képes teremteni, bárhol hallgatjuk is őt. Ugyanúgy megállja a helyét egy szűkebb körű, elvonulós baráti beszélgetés vendégeként, mint egy éjszakai bár nagyobb közönsége előtt. Azonban az felróható az előadónak, hogy nem méri túl bő kézzel az album játékidejét. Hiszen a szűk negyven percnél, amit tőle kapunk, szívesen hallgatnánk többet is.
Két dal kivételével (Sin Ti/Israel Valera és a Gracias A La Vida/Violetta Parra) valamennyi szerzemény szövegét Paola Repele írta. Az albumot producerként a férjével, Israel Valerával (aki a produkcióban szerzőként és dobosként is részt vesz) közösen jegyzi.
Közreműködik: Paola Repele (ének), Israel Valera (dobok), Alfredo Paixao (nagybőgő), Rene Toledo (gitár) és Angelo Trabucco (pianó).
Szerzői kiadás, 2007