hatalmas taps
a papiruszportal.hu archívumából [2016]
Szerző: Lehotka Ildikó
Világszerte Kurtág Györgyöt ünneplik, a nagy magyar zeneszerző 90 éves az idén. A BMC szervezésében, a Müpa és a Zeneakadémia partnerségével megvalósult rendezvénysorozat február 14-21. közt rengeteg programot kínál. Nem csak magyar, de külföldi művészek is fellépnek a koncerteken, így többek között Natalia Zagorinskaya, Pierre-Laurent Aimard. Szerveztek beszélgetéseket, „Kocsis Zoli kottás füzete” önálló estet kapott, Kurtág szóló- kamarazenei művei
A nyitó koncertet a BMC hangulatos termében hallgathatták meg az érdeklődők, zsúfolásig megtelt a terem. Három darab hangzott el, egy korábbi koncert anyaga, szünet nélkül ment az előadás.
Kurtág egyik vokális darabja, az op. 17-es, A boldogult R. V. Truszova üzenetei nyitotta a koncertet. A kiszenekari kíséretes mű nagyon színes, a versek (Dalos Rimma orosz nyelvű költeményei) különféle atmoszférájúak. Kurtág ki is használta a versekben nyilvánvaló jelentéstartalmat – bár a ciklus dalai nem tartoznak szorosan össze, mégis egyfajta ívet kap a hallgató. A művet Kósa Györgynek dedikálta Kurtág.
Most is Natalia Zagorinskaya énekelt, az UMZE játszott, Eötvös Péter vezényletével. Zagorinskaya láttató erővel tolmácsolta a dalokat; a zenei anyag nagyon nehéz, tele intonációs csapdákkal, de ebből semmit sem érezhetett a közönség. A dalonként más-más hangszerelés kiemelte a vers mondanivalóját, izgalmas hangzásokat játszott az UMZE kamarazenekar, remek előadást hallottunk. A Négy Ahmatova-költemény szintén nagyon érdekes kompozíció, vers és zene ez esetben is összekapcsolódik, szinte elválaszthatatlan. Az 1997-ben elkezdett füzért Kurtág Zagorinskayának ajánlotta, a bemutató 2009-ben, New Yorkban volt. Érdemes a két művet összevetni, hiszen páratlanul változatos a dalok hangszerelése, a vokális anyag, talán a Négy költeményben bátrabb, az érzések, érzelmek tárházát hallhatjuk mindkét darabban. Különös-különleges hangzásvilágot álmodott meg Kurtág, mely egyedi, összetéveszthetetlen.
Natalia Zagorinskaya fantasztikusan tolmácsolta a műveket, nem érződött, hogy bonyolult a szólama, hogy nehézséget okozna a nagyon tág hangterjedelmű dalok éneklése, a ritmika, a megfogalmazás. Az UMZE Kamarazenekar elsősorban a kortárs zene tolmácsolására alakult, Remek koncerteket adnak, műsoraik mindig érdekesek, anyanyelvi szinten játsszák a kortárs darabokat. Elhivatottságuk példamutató.
A két művet Eötvös Péter vezényelte, aki maga is zeneszerző, és a legnagyobbak közt tartják számon. Eötvös rengeteg kortárszenei koncertet vezényel, ő az egyik olyan zeneszerző, akinek operáit várja a közönség. Szuggesztivitásával inspirálta a koncerten közreműködőket, a hallgatókat.
A két vokális mű közt Kurtág Szálkák című cimbalomdarabja hangzott el, Szalai András tolmácsolta a művet. Feszítő erejű előadást hallottunk, csodálatos hangszíneket.
A koncert végén hatalmas taps tört ki, Kurtág Györgyöt ünnepelték az eseményen megjelenők. Kurtág az emeleten ült, a földszinti közönség állva tapsolta a zeneszerzőt. Megható volt a koncertet hallgatni, egy élő legenda műveit hallani.
Kurtág György:
A boldogult R.V. Truszova üzenetei, Op.17
Szálkák – Vékony Ildikó emlékére – részlet
Négy Ahmatova-költemény, Op.41
Közreműködtek:
Natalia Zagorinskaya – ének
Szalai András – cimbalom
UMZE Kamaraegyüttes
Vezényel: Eötvös Péter