Darren Shan celluloidon
a papiruszportal.hu archívumából [2009]
Szerző: Sip Oy
Darren Shan a serdülőkorosztály kedvelt szerzője, horrortörténetei nemcsak a szigetországban, hanem nálunk is kedvelt olvasmányok. Aki járt a tavalyi budapesti nemzetközi könyvfesztiválon, láthatta, milyen óriási sorok vártak arra, hogy a szerző dedikálja könyvüket, váltson egy-két szót velük. A roppant sikeres Vámpír Saga sorozatból a Rémségek Cirkuszát Paul Weitz (Amerikai pite, az Egy fiúról és Az arany iránytű) rendezte meg, és október 22-től látható a hazai mozikban.
A vámpírótanonc
A (vámp)ír származású Darren Shan (Darren O’Shaugnessy), mint az életrajzában olvasom, „szerencsétlen sorsú” író: 1972-ben született Londonban, a Szent Tamás Kórházban, amely a Temze partján áll, épp szemben a parlament épületével. Állítása szerint ez lehet az oka, hogy olthatatlan érdeklődés ébredt benne a gonosz vérszívók iránt. Remélem, nincs mindenki így vele, aki egy parlamenttel szemben született, él, üdítő kivételek is lehetnek. Vad gyerek volt, akit már az óvodába sem akartak fölvenni, ráadásul tanár édesanyával megverve. De azért szocializálódott, sőt szociológiát hallgatott az egyetemen. Születése, illetve tízéves kora óta ír, és valósítja meg önmagát: mindig is író szeretett volna lenni (és kedveli az óír, kelta stb. mitológiát). Sorra nyeri a díjakat, könyvei olvasói csúcsokat döntenek, eddig 31 nyelvre fordították le regényeit, amelyek hivatalosan 39 országban jelennek meg.
A Rémségek Cirkusza című, tizenéveseknek szánt horrorregény – amelynek megjelentetéséhez jó ideig egyetlen kiadónak sem volt elég bátorsága – nagyon sikeresnek bizonyult. A 2000 januárjában megjelent regényt öt év alatt követte a Vámpír Saga további 11 kötete. (És imádja a magyar konyhát.) Magyar nyelvű könyvei a Móránál jelennek meg.
A vámpírtanonc
Darren Shan könyveibe beleolvasva hamar rájöttem, én már kinőttem az efféle rémségek cirkuszából, de arra kíváncsi voltam, miképp érvényesül mozgóképen a kétségkívül mozgalmas-izgalmas regényvezetés. Darrren – művei magasirodalmi értékét nem feszegetve – a mesék és a vámpírtörténetek sajátos keverékét alkotta-alkotja meg, igen fogyasztható formában. Ma már az is nagy szó, ha a tinédzsereket valaki le tudja ültetni egy könyvhöz, sőt sorozathoz. ő pedig fantízezrekkel dicsekedhet.
A sikeres tiniregényszerző művét egy (többek között) sikeres tinifilmrendező vitte filmre, azaz minden adott volt egy kellemes mozidarabhoz. A főhős az alaptörténetből – jómódú, unalmas mindennapi (sznob) iskolai és otthoni élet – a Szörnyek Cirkuszába csöppen többszörösen hátrányos helyzetű és ezért frusztrált barátjával, s kezdődik a látványos, fékezett vérhabzású kalandok sora, a két barát a szemben álló vámpírok (figyelem, csak szimpla vérfogyasztók!) és vérszipolyok (na, ők tiszta munkát végeznek, s meg is ölik áldozataikat) küzdelmének kellős közepén találja magát, Darren, hogy barátját megmentse egy pókcsípés halálos következményétől, a felszíni világban meghal, de valójában vámpírrá válik, eladja magát-lelkét a vámpíroknak. Szerencsétlenségére a megmentett barát a vérszipolyok pókhálójába esik: halálos ellenségekké válnak.
A történet sablonos és eredeti ötletekkel egyaránt operál. A főhős szimpatikus, bár kicsit szürke, vértelen alakjával szemben a mentor Lartan Crepsley vámpír figurája (John C. Reilly jól formálja meg a meghasonlott és öregecskedő vámpírt) már sokkal érdekesebb és árnyaltabb, és a „jó” baráté, Steve-é is az lehetne, de nincs kellően kibontva. Hamar kiderül, a film igazi erénye a mozgalmasság és a látványosság. A készítők nem hagyják unatkozni a nézőt, bár tinihorrorhoz (ha van ilyen, mindenesetre „12 körös” a film) szabott vérfagyasztás és -szívás zajlik, a mellékalakok igen érdekesek: zenész kígyófiú, farkasember, szakállas nő (Crepsley nője, Salma Hayek, jó választás meggyőző dekoltázzsal, sajnos kevés szereppel) és majomfarkú lány (vért ad erőgyűjtésként Darrennek, aki ezt később csókkal hálálja meg) is színesíti a cirkusz és a filmalakok palettáját.
A történetet szálazva és az egyébként vérprofi filmes megvalósítást tekintve azonban sokszor „olyan, mint ha…” érzésünk van, egy merítés a Harry Potterből, Gollam-szerű (A gyűrűk urából) törpék és még sorolhatnánk. Ettől függetlenül a Rémségek Cirkusza kellemes kétórás kikapcsolódást ígér, amely műfajából adódóan sem akarja és fogja megváltani a világot, az, ami: egy mérsékelten véres, kellemes vámpírtörténet. A Darren Shan-olvasók valószínűleg meg fognak őrülni érte, de hogy milyen sikere lesz hazánkban az átlagos nézők körében, a bemutató napján megjósolhatatlan.
Fül
A 14 éves Darren olyan, mint a legtöbb környékbéli srác a kertvárosban. A legjobb barátjával lóg, tűrhető jegyeket hoz a suliból, és általában kerüli a bajt. Ám amikor ráakadnak egy utazó cirkuszra, Darrenben megváltozik valami. Pontosan ez az a pillanat, amikor egy Lartan Crepsley nevű vámpír, nos, vérszomjassá változtatja.
Az újdonsült élőholt beáll a Rémségek Cirkuszába, az utazó vurstliba, amelyet olyan szörnyű lények töltenek meg, mint a kígyófiú, a farkasember, a szakállas nő vagy a gigantikus kikiáltó. Amint Darren újonnan kapott erejét próbálgatja ebben a sötét világban, értékes közkatonává válik a vámpírok és halálos ellenfeleik között folyó harcban. És miközben megpróbál életben maradni, azért küzd, hogy a készülődő háború ne eméssze fel maradék emberségét.
Rémségek Cirkusza (Cirque du Freak: The Vampire’s Assistant)
Színes, szinkronizált amerikai fantasy
Darren Shan könyvei alapján írta Brian Helgeland, Paul Weitz
Operatőr J. Michael Muro
Zene Stephen Trask
Rendezte Paul Weitz
Szereplők:
Larten Crepsley John C. Reilly
Mr. Tall Ken Watanabe
Darren Shan Chris Massoglia
Steve Josh Hutcherson
Hossza: 111 perc
Korhatár: 12
Országos bemutató: 2009. október 22.
Bemutatja a UIP-Duna Film
Gyártó: Universal, 2009
Comment on “Rémségek Cirkusza – A vámpírtanonc”