Névnapok: Kornél, Soma, Anatol, Bernárd, Bernát, Hadúr, Hiador, Karitász, Leó, Leon, Lionel, Napsugár, Prudencia, Tamás
Események:
1799 – Torontál vármegyében árokásás közben megtalálták a nagyszentmiklósi kincs néven ismert aranyedényeket.
1845 – a francia bűvész, Jean Eugène Robert-Houdin, a „modern mágia atyja” megnyitja varázsszínházát Párizsban. A magyar származású amerikai bűvészt és szabadulóművészt Weisz Eriket annyira lenyűgözte, hogy miután 1890-ben elolvasta önéletrajzát, felvette a (Harry) Houdini művésznevet.
1969 – a Newport Jazz Festival 1969-es programja egy kísérlet volt a jazz, a soul, a rockzene és annak közönségének egyesítésére. A négy napon keresztül tartó koncertekre (Rhode Island) 78.000-en látogattak el. Többek között felléptek: George Benson, Blood, Sweat & Tears, Jeff Beck, James Brown, Bill Evans, Sun Ra, Hampton Hawes, John Mayall, Dave Brubeck, Miles Davis, BB King, Herbie Hancock, Frank Zappa, Ten Years After, Jethro Tull, Led Zeppelin és a Sly & The Family Stone.
1970 – 200.000 látogató volt kíváncsi a második Atlanta International Pop Fesztiválra. A három napos koncertsorozaton fellépett többek között: a The Allman Brothers Band, Jimi Hendrix, BB King, a Ten Years After, a Procol Harum. A koncertsorozat zárószáma a HAIR című musical volt, amely a Memphisi Állami Egyetem campusán szólalt meg (The Anunga Runga Tribe).
1985 – megjelenik a Vissza a jövőbe című sci-fi-filmvígjáték, amely a Vissza a jövőbe trilógia első része. Rendező Robert Zemeckis, főszereplők Michael J. Fox és Christopher Lloyd. A film zenéjét Alan Silvestri szerezte, a producere Steven Spielberg volt.
1996 – az Egyesült Királyság alsóháza bejelentette, hogy a skót (majd az angol és brit uralkodók) koronázásakor használt Scone-i köve (Scone Stone), más néven a Végzet Köve, 700 év után kerüljön vissza Skóciába. A követ I. Eduárd angol király 1296-ban hadizsákmányként vitte el és a westminsteri apátságban helyezte el. A Skót nemzeti szimbólumot (ahogy a magyaroké a Szent Korona) az edinburgh-i várban helyezték el.
Megszületett Teleki Blanka grófnő (Széki gróf Teleki Blanka, 1806-1862) pedagógus, iskolaszervező, a magyar nőnevelés egyik úttörője, a nők művelődési egyenjogúságának híve.
Fiatalon Münchenben és Párizsban festészetet, Budán Ferenczy Istvánnál szobrászatot tanult. Ahogy nagynénje, Brunszvik Teréz, ő is nőnevelést választotta hivatásául. 1846-ban magyar tanítási nyelvű leánynevelő intézetet nyitott Pesten, a mai Szabadság téren. A kiváló tanárok között volt Vasvári Pál, Hanák János és Leövey Klára. A szabadságharc bukása után részt vett a forradalmárok rejtegetésében. 1851-ben Bécsben elfogták, és Pestre, az Újépületbe szállították. 1853-ban a haditörvényszék 10 évi várfogságra ítélte; az ítéletet is az Újépületben hirdették ki. Teleki Blanka Brünnben, Olmützben és végül Kufsteinben raboskodott.
Megszületett Franz Kafka (1883-1924) német nyelven alkotó csehországi születésű, zsidó író, a 20. századi irodalom egyik legkiemelkedőbb alakja.
Műveiben a realizmus és a fantasztikum keveredik, tipikus szereplői elszigetelt emberek, akik furcsa, vagy szürreális helyzetekbe kerülnek, vagy érthetetlen társadalmi és bürokratikus erőkkel kerülnek szembe. Jogásznak készült, az írással csak szabadidejében foglalkozott. Élete során levelek százait írta családjának, közeli barátainak és édesapjának, akivel feszült és formális volt a kapcsolata. Életében kevés műve jelent meg és megjelent művei alig keltettek figyelmet. Nem fejezte be egy regényét sem, műveinek nagyrészét elégette. Végrendeletében arra utasította Max Brod barátját és irodalmi hagyatékának kezelőjét, hogy semmisítse meg befejezetlen műveit. Brod azonban nem tette ezt, hanem gondoskodott arról, hogy kiadják a műveket. Kafka írói munkássága a 20. és 21. század íróinak, kritikusainak, művészeinek és filozófusainak széles körére hatott. A műveit átható reménytelenséget és abszurditást az egzisztencializmus jellegzetességének tartják (A per, Az átváltozás, A kastély). ––> Olvas(s)atok – „Kétsíkú valóság”, Franz Kafka művészi kifejezőeszközei
Megszületett Tom Cruise (Thomas Cruise Mapother IV, 1962) többszörös Golden Globe-díjas színész és filmproducer.
A legsikeresebb hollywoodi filmsztárok között tartják számon. Első fontosabb szerepe az 1983-as Kockázatos üzlet című filmben volt. Ettől kezdve sok A-kategóriás film főszereplőjeként vált Hollywood-szerte ismertté. 1990-ben, 1991-ben és 1997-ben a People magazin a világ legcsodálatosabb 50 embere közé választotta. 1995-ben az Empire magazin a történelem 100 legszexisebb filmcsillaga közé sorolta. Két évvel később pedig minden idők öt legnagyobb filmsztárja közé. 2006-ban pedig Hollywood legbefolyásosabb színészének választotta. Csillagot kapott a Hollywoodi Hírességek Sétányán (Mission: Impossible-filmek, Top Gun, Egy becsületbeli ügy).
Ezen a napon született:
Lieder Frigyes (1780-1859)
német származású portré- és miniatúrafestő, litográfus. Miniatúrákat, akvarelleket, olajfestményeket készített, ezek voltak a kedvenc technikái. Erőssége a portré műfaja volt, arcképeit szinte tudományos pontossággal készítette. Elsősorban főnemeseket ábrázolt műveiben, de „magyar rebelliseket” is megfestett. Munkáit egyéni látásmód, gondos előkészítés, a pontos rajz és az egyszerű festés jellemzi. Litográfiái magas minőségűek (Az Első Gyalogezred katonája, Női portré, Vadászat).
Leoš Janáček (1854–1928)
morva zeneszerző, aki – főként a morva népzenére alapozva – teljesen egyéni stílust alakított ki. Életművéből operái a legjelentősebbek. Különböző fórumokon kampányolt a zeneoktatásért és a morva népzene kutatásáért. Szerény emberként élt, utolsó éveiben áramló bel- és külföldi elismerései ellenére is (Egy románc kezdete, A mostohalány, Blaník balladája). ––> Berg, Janáček és Liszt
Bortnyik Sándor (1893–1976)
Kossuth- és Munkácsy-díjas festőművész, grafikus, díszlet- és jelmeztervező, kiváló művész. Reklámgrafikával kezdett foglalkozni, 1910-ben készítette első plakátját. 1913-ban beiratkozott a Rippl–Rónai–Kernstok–Vaszary által vezetett szabadiskolába. 1918-ban találkozott Derkovits Gyulával, akiknek munkássága nagy hatással volt rá. 1918-tól a Kassák-kör tagja lett, részt vett a Ma kollektív kiállításán. Az aktivisták mozgalmának kiemelkedő tehetségű tagja volt. Sikeresen ötvözte a futurizmus eszközeit az expresszionizmus és a kubizmus jeleivel (Lámpagyújtogató, Vörös mozdony, Az új Ádám).
George Sanders (1906-1972)
Oscar-díjas angol filmszínész, televíziós színész, énekes-dalszerző, zeneszerző, író. Felső osztálybeli, kifinomult, de gyakran nyugtalanító hátterű karakterszerepeket játszott az 1930-as évektől haláláig. 1950-ben Joseph L. Mankiewicz rendező Mindent Éváról című filmjében nyújtott alakításáért Oscar-díjat kapott (Embervadászat, Ivanhoe, Felügyelő életveszélyben).
Rab Zsuzsa (1926-1998)
József Attila-díjas író, költő, műfordító, újságíró. Az Írószövetség választmányi tagja volt. Pápán jelentek meg első versei a Pápai Hírlapban, illetve a Kollégiumi Lapokban. Még középiskolás korában napvilágot látott első verseskötete Fény felé címmel. A kisváros légköre, az iskolavárosi szellemiség, akárcsak későbbi műfordítói tapasztalata rányomta bélyegét művészetére. Az orosz irodalom és népköltészet rendkívül termékeny tolmácsolója lett, majd kétszáz kötetnyi műfordítást hagyott hátra (Aranyvasárnap, Ráolvasó, Őrtornyaink).
Ken Russell (1927-2011)
brit rendező, forgatókönyvíró, színész és producer. Az ’50-es évek óta foglalkozik filmkészítéssel. Eleinte amatőr filmeket forgatott, majd a BBC-nél készített nagy feltűnést keltett rövidfilmeket. Gazdag, esetenként barokkosan túláradó fantáziáról tanúskodó, provokatív alkotások fűződnek a nevéhez. Filmjeinek főszereplői általában olyan emberek, akik modern életfelfogásuk és/vagy tehetségük okán összeütközésbe kerülnek szűkebb környezetükkel, illetve a korral, amelyben élnek. Műveiben foglalkozott a sztárkultusz kérdéseivel is, több híres művészről készített rendhagyó életrajzi filmet (Szerelmes asszonyok, Szenvedélyes bűnök, A fehér féreg búvóhelye).
Carlos Kleiber (1930–2004)
német származású osztrák karmester, a 20. század egyik legnagyobb karmesterének tekinthető. 1952-ben lépett fel először közönség előtt. 1969-től 2004-ig szabadúszó muzsikusként dolgozott. A Deutsche Grammophonnál több felbecsülhetetlenül értékes lemezt rögzített 1982-ig. A Bécsi Filharmonikusok Újévi Koncertjét két alkalommal, 1989-ben és 1992-ben dirigálta.
Kurtwood Smith (1943)
amerikai színész. Általában sci-fi és akciófilmekben szerepel. Legismertebb szerepeit a Robotzsaru és a Rambo III című filmekben játszotta, a televíziós sorozatok közül az Azok a 70-es évek – show-ból és a 24 hetedik évadjából ismert (Száguldó erőd, Rés a pajzson, Deep Impact).
Szathmáry Lilla (1944)
orgonaművész, karnagy. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen (Zeneakadémia) elvégezte a középiskolai énektanárképző és karvezető szakot, Gergely Ferenc tanítványaként pedig orgonaművészi diplomát nyert 1968-ban. Hangversenyeinek programján főként Johann Sebastian Bach orgonaművei szerepelnek.
Uri István (1945-2019)
Kazinczy-, Aase- és Jászai Mari-díjas színész. 1963–1967 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt. 1977-től a győri Kisfaludy Színház művésze volt. Az 1987–88-as évadban a Jurta Színház szerződtette, majd ismét a győri színház tagja volt. Főként epizód- és karakterszerepeket játszott. Utolsó éveiben a Centrál Színházban játszott. Színházi munkái mellett gyakorta szinkronizált is (Ezek a fiatalok, Sose halunk meg, Sorstalanság).
Vogt Károly (1947-1992)
színész. 1971-ben végzett a Színművészeti Akadémián. 1970 és 1975 között a Fővárosi Operettszínház tagja volt. 1975-ben szerződött a József Attila Színházhoz, amelynek haláláig tagja volt. Drámai és vígjátéki karakterfigurákat alakított. Több játékfilmben, tévéjátékban játszott Magyarországon és külföldön is (Régi idők focija, Ereszd el a szakállamat!, Hány az óra, Vekker úr?).
Hábermann Jenő (1949)
Balázs Béla-díjas filmproducer. 1970 óta dolgozik a filmgyártás területén. 1987-ben végezte el esti képzésen a Színház- és Filmművészeti Főiskola gyártásvezető szakát. A FILM-ART Művészeti és Kereskedelmi Kft. alapítója és vezetője. A Budapest Film Academy producer és gyártásvezető tanára (A Hídember, Mansfeld, Az ajtó).
Rosta Sándor (1956)
színész. Az egyik legtöbbet szinkronizáló színész, több mint 2000 filmben szinkronizált. 1980-ban diplomázott a Színház-és Filmművészeti Főiskolán. 1980 és 1983 között a debreceni Csokonai Színház tagja volt. Játszott a budapesti Népszínházban és a Kamaraszínházban is. 1992 óta szabadfoglalkozású színész.
Fráter Katalin (1958-2000)
színésznő. A Színművészeti Főiskolán színésznőként diplomázott 1982-ben. Pályáját a Miskolci Nemzeti Színházban kezdte. 1988-tól a egri Gárdonyi Géza Színház, 1990-től a Nemzeti Színház tagja volt. 1992-től a szekszárdi Deutsche Bühne Ungarn színésznője volt. 1998-tól ismét Egerben játszott (Mephisto, Tegnapelőtt, Egymilliárd évvel a világvége előtt).
Mayer Aranka (1958)
színésznő. 1977 és 1981 között a Magyar Televízióban rendezőasszisztensként dolgozott. Színésznőként 1983-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. 1983 őszétől a Fővárosi Operettszínházban játszott 1989-ig. 1990-től szabadfoglalkozású művésznő.
Csendes Olivér (1963-2001)
színész. A Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt. Színészi oklevelét 1990-ben kapta meg. 1991-től szabadfoglalkozású színművész volt. 1997-től a Bárka Színház társulatának volt tagja (Megint tanú, Esti Kornél csodálatos utazása, Hamvadó cigarettavég).
Joanne Harris (1964)
angol írónő. Csokoládé című regénye tette híressé, amit 2000-ben Juliette Binoche és Johnny Depp főszereplésével filmesítettek meg. Az olvasók egy új stílus megteremtőjeként tekintenek rá, hiszen a Csokoládé című könyve megjelenése után sorra jelentek meg a kulináris élvezeteket, érdekes helyeket, a vidéket, Franciaországot középpontba állító romantikus regények, útleírások (Szederbor, Szent bolondok, Az epertolvaj).
Gráf Csilla (1969)
színésznő. Pályáját a kaposvári Csiky Gergely Színházban kezdte, ahol hat évadot töltött. 1993-ban a Ki mit tud?-on is feltűnt, prózával. 1995-től a Pécsi Nemzeti Színház tagja volt. Országos ismertséget a Kisváros című televíziós sorozat hozott számára. Művelődésszervezői diplomáját a Janus Pannonius Tudományegyetemen szerezte.
Bródy Norbert (1975)
színművész. 1996-ban végzett a Nemzeti Színház Színiakadémiáján. 1996-2002 között a Békéscsabai Jókai Színház, 2002-2003 között a Budapesti Operettszínház, majd 2003-2008 között a Nemzeti Színház tagja volt. 2011-től a Győri Nemzeti Színház színésze. 2022-től a Színház- és Filmművészeti Egyetem drámainstruktor szakos hallgatója.
Ezen a napon halt meg:
Herzl Tivadar (1860-1904)
osztrák-magyar író, újságíró, az első cionista kongresszus szervezője és későbbi elnöke. A Zsidó Állam megálmodója, a cionista politika atyja, a Cionista Világszervezet megalapítója. 1878-ban családjával Bécsbe költözött, ahol az egyetemen jogot és irodalmat tanult. Párizsban érte az igazi nagy megrázkódtatás: ő tudósította lapját a Dreyfus-ügyről és megtapasztalta a per kapcsán erőteljesen megnyilvánuló antiszemitizmust. Ennek hatása alatt született meg A Zsidó Állam című értekezése (Ősi föld – új hon; Ősújország; Ha akarjátok, nem mese).
Markup Béla (1873-1945)
szobrász, keramikus. Budapesten tanult az Országos Magyar Mintarajziskolában Strobl Alajosnál. Első nagy sikerét az Országház lépcsőjén elhelyezett két kőoroszlánjával aratta. Állatszobrai később is ismertté tették. Sok mellszobrot is alkotott. Számos köztéri műve látható (Csodaszarvas kút – Budapest; Bőgő szarvasbika – Gödöllő; Széchenyi István mellszobor – Szeged).
Louis Durey (1888-1979)
francia zeneszerző, a francia Hatok (Les Six) zeneszerzői csoport tagja. Még nem volt tizenkilenc éves, amikor elhatározta, hogy a zenei pályát választja, miután egy előadáson hallotta Claude Debussy operáját, a Pelléas és Mélisande-ot. Zenei tanulmányait elég későn kezdte: mint zeneszerző, lényegében autodidakta volt, de azért tanult összhangzattant és ellenpontot a párizsi Schola Cantorumban. Művészetében a kezdetektől fogva jelentős szerepet játszott a kórusmuzsika, de komponált három vonósnégyest, egy vonóstriót, egy fuvola-zongora szonatinát és zongoradarabokat (Fantaisie concertante, La Guerre et la Paix, Carillon és Neige).
Granasztói Pál (Rihmer, 1908-1969)
Ybl Miklós-díjas építészmérnök, író, a műszaki tudományok doktora. Városesztétikai, városépítési és városrendezési témakörben számos könyve jelent meg (Városok a múltban és jövőben, Európai építészet, Budapest arculatai).
Alberto Lattuada (1914-2005)
olasz filmrendező, forgatókönyvíró, színész, producer. Rajongott az irodalomért, a fényképészetért, és más művészetekért. Sok fontos irodalmi művet filmesített meg. Mintegy félévszázados pályája során összesen 39 filmet készített, köztük neorelista filmeket, élesen szatirikus műveket, orosz irodalmi klasszikusok adaptációit is (A varieté fényei, A maffia parancsára, Jöjjön el egy kávéra hozzánk!).
Zala Tibor (1920-2004)
Munkácsy-díjas grafikusművész. Művészeti tanulmányait 1935-től a Székesfővárosi Községi Iparrajziskolában kezdte textilrajzoló szakon, majd az Iparművészeti Iskolán, az Iparművészeti Főiskolán folytatta. 1952-ben a Képzőművészeti Főiskolán diplomázott. 1962-től a Képzőművészeti Gimnázium tanára, 1964-től 1980-ig a Képzőművészeti Gimnázium, illetve a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola igazgatója volt. 1997-ben jelent meg A grafika története című középiskolai szaktankönyve.
Barta Mária (1923-2011)
színésznő, a Szegedi Nemzeti Színház örökös tagja, érdemes művész. A második világháború előtt Bárdos Artúr tanítványa volt. 1945 és 1947 között a Belvárosi Színház színésze. 1947–1949 között a Nemzeti Színházban szerepelt. 1950–1954 között a Miskolci Nemzeti Színház tagja volt, 1954–1956 között a Madách Színházban játszott. 1956-ban külföldre távozott. 1963-ban tért haza. 1963–1964 között a kaposvári Csiky Gergely Színház színésze, 1964-től mintegy húsz esztendőn keresztül a Szegedi Nemzeti Színház művésze volt. 1983–1988 között a Zalaegerszegi Hevesi Sándor Színházban lépett fel. 1988–1990 között ismét a Szegedi Nemzeti Színház tagja, 1990-től a Vígszínház tagja volt (Gázolás, Tűzoltó utca 25., Rizikó).
Szabad György (1924-2015)
Széchenyi-díjas történész, egyetemi tanár, politikus, az MTA tagja, 1990–94 között az Országgyűlés elnöke. Kutatási területe 1956 előtt a magyar gazdaság- és társadalomtörténet volt, ezt követően a magyar polgári átalakulás korszakában előtérbe került nemzeti és demokratikus törekvéseket helyezte vizsgálatai középpontjába. A jobbágyrendszer témakörén belül, annak válságát és felszámolását vizsgálta az agrárstruktúra átalakulása tekintetében.
Ács Károly (1928-2007)
Híd-díjas költő, műfordító, szerkesztő. Összes verseinek gyűjteménye 1988-ban jelent meg, munkásságát számos rangos elismeréssel jutalmazták. Kölnben élt 1995-től haláláig (Kéz a kilincsen, Ács Károly összes versei, Megszólítások).
Feledy Gyula (1928–2010)
Kossuth-díjas grafikus, festő, érdemes és kiváló művész. Az 1950-es évek közepén jelentkező új grafikus nemzedék markáns képviselője. Budapesten és Krakkóban tanult, Miskolcon alkotott. Életművéből lehetetlen egy-egy művet kiemelni, mert ez az életmű összefüggő egész, tömör és egységes, jellemző időszakokra sem igen lehet osztani. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy stílusa, szemlélete nem változott volna az évek során, sokkal inkább jelenti azt, hogy a változás folytonos, szinte észrevehetetlen, öntörvényű.
Gruber Hugó (1938-2012)
Jászai Mari-díjas bábszínész, szinkronszínész, érdemes művész. 1964-ben végezte el a Felsőfokú Bábszínészképző Stúdiót. 1961–1992 között az Állami Bábszínházhoz szerződött. 1992-től a Budapest Bábszínház művésze. Széles skálájú karakterszínész. 1974-től szinkronizált. A film és sorozatszinkronizálás egyik legtöbbet foglalkoztatott szereplője volt.
Jim Morrison (1943-1971)
amerikai énekes, dalszövegíró és költő. A népszerű amerikai The Doors rockzenekar vezető énekese és dalszövegírója volt. Számos verseskötete is megjelent, a filmezés is foglalkoztatta. Szigorú, konzervatív szellemben nevelték, azonban ő minden alkalmat megragadott, hogy ellenkező nézeteinek hangot adjon. Felolvasta néhány költeményét egy iskolatársának, Ray Manzareknek, és azon nyomban egy rockzenekar alapítása mellett döntöttek. Felhasználta egyedi énekstílusát, és kiaknázta a költeményekben rejlő misztikus utalásokat (Light My Fire, Riders on the Storm, Love Street).