Névnapok: Mózes, Botond, Hannibál, János, Nepomuk, Pellegrin, Simon, Sion, Szimonett, Szimonetta, Ubul, Ugod
Események:
1868 – Bedřich Smetana Dalibor című háromfelvonásos történelmi operájának premierje a prágai Újvárosi Színházban.
1879 – Antonín Dvořák Szláv táncok (I., op. 46) című művének bemutatója Prágában, Adolf Cech vezényletével.
1888 – Emile Berliner Philadelphiában bemutatta gramofonját.
1911 – egy neandervölgyi ember maradványaira bukkantak Jersey-ben, a Csatorna-szigeteken.
1925 – a sokáig elveszettnek hitt, Claudio Monteverdi által írt, Odüsszeusz hazatérése című operának előadása Párizsban (az eredeti bemutató 1640-ben volt Velencében).
1929 – az első Oscar-díjátadóra egy magánvacsora keretében került megrendezésre a Hollywood Roosevelt Hotelben (egyéni nyertesek: Emil Jannings és Janet Gaynor).
1941 – a nácik betiltják a Holland Színészszervezetet (NEM).
1986 – bemutatják a Top Gun című akciófilmet Tom Cruise és Val Kilmer főszereplésével (Tony Scott rendezte).
2019 – 12 évad után befejezik az Agymenők (The Big Bang Theory) című amerikai televíziós filmsorozatot (szitkom).
Megszületett Iványi-Grünwald Béla (1867-1940) festőművész, a Nemzeti Szalon alapító tagja.
1882-ben beiratkozott a Mintarajziskolába, ahol 1886-ban végzett és még ebben az évben a Müncheni Akadémiára került. 1887-től 1890-ig a párizsi Julián Akadémiára járt. 1891-ben visszament Münchenbe és a Hollósy-körhöz csatlakozott. 1896-ben Nagybányára ment, a művésztelep egyik alapítója lett. Később a kecskeméti művésztelep, szabadiskola egyik megálmodója lett. 1920 után Munkácsy Mihály és Paál László tradíciójához kapcsolódó képeket festett. 1930-tól a somogyi táj vonzotta magához: Balatonlellén, a Kandó villában élt és alkotott. Termékeny művész volt. Festészete meglepően könnyed, magabiztos, útkereső kísérletei meghozták a kellő eredményt (Falurészlet, Háromkirályok, Itatás).
Megszületett Henry Fonda (1905–1982) Oscar-díjas amerikai színész, producer.
Híres színészdinasztia alapítója: fia Peter Fonda, lánya Jane Fonda, unokája pedig Bridget Fonda. 1928-ban New Yorkba utazott, ahol egyetemi és más társulatokban is játszott. 1929-ben a Broadwayen is fellépett, majd Washingtonban a National Junior Theatre szerződtette. 1935-ben Hollywoodba hívták filmezni. A producerek azonnal felfigyeltek a tehetséges fiatalemberre. Első filmszerepét A farmer feleséget keres című filmben játszotta. Leggyakrabban John Ford westernjeiben tűnt fel, majd az 1960-as évek elején következtek háborús filmbeli szerepei. Az 1970-es években is fáradhatatlanul játszott tovább. Az 1981-es Aranytó című filmben nyújtott alakításáért elnyerte a legjobb férfi főszereplőnek járó Oscar-díjat, amire már régóta várt. Sajnos, az aranyszobrocskát már nem tudta átvenni személyesen. Halála után, 1999-ben az Amerikai Filmintézet minden idők 6. legjobb férfiszínészévé választotta (Volt egyszer egy vadnyugat, Tizenkét dühös ember, A halál ötven órája).
Meghalt Irwin Shaw (Irwin Gilbert Shamforoff, 1913-1984) amerikai regény-, dráma- és novellaíró.
1934-ben a Brooklyn College-ban szerzett B.A. Bachelor of Arts diplomát. Élete során számos díjat elnyert, többek között két O. Henry-díjat és három Playboy-díjat. Szolgált a második világháborúban. Első regénye az Európában szerzett háborús tapasztalatairól szóló Oroszlánkölykök. Az igazi sikert is ez az antimilitarista, antifasiszta háborús regénye hozta meg. Kommunistának bélyegezték a mccarthyzmus megjelenését feldolgozó The Troubled Air című könyvéért, Hollywoodban feketelistás lett. 1951-ben elhagyta az USA-t, élete hátralevő részét főleg Párizsban és Svájcban töltötte. Európában több bestseller szerzője lett. Ebben ez évtizedben még néhány forgatókönyvet írt (Gazdag ember, szegény ember, Egy amerikai Rómában, Amerikai história). –> Pénz, szerelem, szépasszonyok: Shaw és egy másik gazdag ember (szegény ember)
Megszületett Pierce Brosnan (1953) ír-amerikai színész, filmproducer, aktivista és környezetvédő.
A Brit Birodalom Rendjének birtokosa. Írországban és az Egyesült Királyságban nevelkedett, majd életének legnagyobb részét az Amerikai Egyesült Államokban töltötte, ahol honosított amerikai állampolgár lett. Tizenhat évesen hagyta ott tanulmányait, ezt követően illusztrátorként dolgozott. 1976-ban végzett a londoni Drama Centre-ben, a York Theatre Royalba szerződött. 1985-ben már begyűjtötte első Golden Globe-díj-jelölését a Nancy Astorban jól megformált Robert Gould Shaw karakteréért. 1982-ben Dél-Kaliforniába költözött. 1994-ben ő lett az ötödik színész, aki eljátszhatta James Bondot a filmvásznon. 1995 és 2002 között Brosnan négy Bond-filmben tűnt fel. Első feleségének halála óta szószólója a rák ellenes szövetségeknek; 2006-ban a Lee National Denim Day szóvivőjeként minden eddiginél több pénzt gyűjtött a mellrák elleni program adománygyűjtésén. Csillagot kapott a Hollywoodi Hírességek Sétányán (Aranyszem, Az utolsó gyémántrablás, Mamma Mia!).
Ezen a napon született:
Maria Gaetana Agnesi (1718-1799)
olasz nyelvész, matematikus és filozófus. Ő írta az első olyan könyvet, amely tárgyalja a differenciálszámítást és integrálszámítást. Csodagyermeknek tekintették, ötéves korában az olasz mellett már franciául is beszélt. 9 évesen egyórás saját maga által írt latin beszédet tartott egy akadémiai gyűlésen. A beszéd tárgya a nőknek a tanuláshoz való joga volt.
Heymann Steinthal (1823-1899)
német nyelvész és filozófus. 1850-ben a nyelvészeti és mitológiai egyetemi docenssé lett kinevezve. A tanulmányai alatt különösen érdekelték Wilhelm von Humboldt elméletei, ebből indíttatva kiadta később a Nyelvészeti Tanulmányokat.
Holló Barnabás (1865-1917)
szobrászművész. Strobl Alajos tanítványa volt. A magyar művészettörténet a millennium környéki időszak történelmi szobrászatának jeles képviselőjeként tartja számon. Elsősorban realisztikus stílusú domborművei jelentősek. Nevét országosan ismertté tette a Magyar Tudományos Akadémia alapítását ábrázoló domborműve, melyet az akadémia székházának külső falán helyeztek el. Életkép, állatszobor és portrészobor kisplasztikái közül néhányat a Magyar Nemzeti Galéria őriz (Búsuló juhász, Ivó kuruc, A Wesselényi-dombormű).
Pasteiner Iván (1887-1962)
könyvtáros, a budapesti Egyetemi Könyvtár igazgatója, majd főigazgatója 1926 és 1945 között. Könyvtárigazgatói működése elsősorban a korábbinál nagyobb munkafegyelem megkövetelése és kiváló szervezőtehetsége miatt emlékezetes. Az egyetemi tanács – egyetlen kivétellel – minden kinevezési, építkezési és katalogizálási javaslatát elfogadta. Keveset publikált, néhány tanulmányt és kisebb cikket közölt.
Tamara de Lempicka (1898-1980)
lengyel emigráns festő, az első szupersztár női művész, számos hollywoodi csillag kedvence napjainkban is. Kubista hatásokkal indulva az art déco mestere lett. Első korszakában főképp portrékat készített, melyeken a nagypolgárság és az arisztokrácia rangos képviselői, illetve az előkelő szalonok világa jelenik meg. Több magyar vonatkozású kapcsolata is ismert. Az 1917-es októberi orosz forradalom idején emigrált férjével.
Jan Kiepura (1902-1966)
lengyel származású amerikai tenor és színész. A varsói zenekonzervatóriumban végezte tanulmányait. 1924-ben a Faustban lépett fel Lwówban, ez volt énekesi karrierjének első állomása. Ezután Varsóban és Poznańban szerepelt. 1926-ban a bécsi operában debütált a Tosca Cavaradossi szerepében. Filmekben is nagy sikerrel játszott. A nácizmus előretörése miatt 1937-ben elhagyta Európát, és az Egyesült Államokban telepedtek le.
Herbert Ernest Bates (1905-1974)
angol író. Első regényét, amelyet késői tinédzser korában írt, elvetette, de a második, és az elsőként megjelent, A két nővér című regényét az egyik éjféli sétája ihlette. A második világháború idején a Királyi Légierőhöz kapott megbízást kizárólag novellák írására. A háború után más regények is következtek; átlagosan évente egy regényt és egy novellagyűjteményt írt, ami akkoriban igen termékenynek számított (Jó széllel francia partra, Bíbor sivatag, A jacaranda-fa).
Rodolfo (Gross Rezső, 1911-1987)
bűvész, érdemes és kiváló művész. Bűvészkedésre egy kínai gyöngyárus inspirálta, aki megtanított neki egy bűvészmutatványt a dunai kavicsokkal. Elhatározta, hogy leteszi a hivatásos artistavizsgát, időpontot kért, és három nap múlva a Royal Orfeumban megtartott nagy sikerű vizsgabemutatót követően, 1931 januárjától lett tagja a Magyar Artista Egyesületnek. A munkaszolgálat után 1945-ben az Országos Artista Egyesület elnökségi tagjává választották. Vidéki turnéira igen gyakran elkísérte – a később hazáját elhagyni kényszerült – Karády Katalint.
George Gaynes (George Jongejans, 1917-2016)
finn származású amerikai színész. a Broadwayon lett híres, majd a Rendőrakadémia-sorozattal. Szerepelt az Aranyoskám című filmben is, valamint feleségével együtt a Punky Brewsterben is.
Horváth Jenő (1921-1994)
színész, rendező, forgatókönyvíró, érdemes művész. Színművészeti tanulmányait a Színházművészeti Akadémián 1944-ben fejezte be. Igazgató-rendezőként működött 1947-től Szegeden. 1949-ben ismét Debrecenben folytatta pályáját, immár az államosított színház igazgatójaként. Nevéhez kötődik a – kezdeti időkben jelentős kulturális eredményeket hozó – tájelőadások rendszere. Utolsó éveiben betegsége miatt csak színészként, kisebb szerepekben lépett fel. Elsősorban mint rendező alkotott jelentőset a 20. századi magyar színházművészetben (A kőszívű ember fiai; Te rongyos élet; Hány az óra, Vekker úr?).
Sütő Irén (1926-1991)
színésznő, érdemes művész. Miután a Színház- és Filmművészeti Főiskolán 1955-ben megkapta a diplomáját, a frissen alakult József Attila Színházhoz szerződött. 1957-től 1962-ig a Vígszínház, 1962-től haláláig a Thália Színház tagja volt. A Reflektor Színpad alapítója volt, és annak művészeti vezetője 1978-1990 között. Elismert versmondó volt önálló estekkel, nagy tragikai szerepeket játszott el a rádióban (Gázolás, Özvegy menyasszonyok, Ki beszél itt szerelemről?).
Máthé Erzsi (1927-2023)
a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas színművésznő, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. 1945-1948 között az Országos Színészegyesület színiiskolájának volt a hallgatója. 1948–49-ben a Vígszínház tagja volt. 1949-1952 között a Pécsi Nemzeti Színház színésze volt. 1952-1983 között a budapesti Nemzeti Színháznak volt tagja. 1983-tól a Katona József Színházban játszik, alapító tag. 2012-ben lépett utoljára színpadra. Elmondása szerint a színház volt a családja, amelyhez a végsőkig ragaszkodott (Bakaruhában, Ház a sziklák alatt, A szeleburdi család).
Béres András (1928-1993)
néprajzkutató, levéltáros. 1950-től a debreceni Déri Múzeum néprajzos muzeológusa, majd 1957-től mint önálló kutató dolgozott ugyanitt. A múzeum igazgatójává ebben az évben nevezték ki. 1983-ban megszerezte a néprajztudományok kandidátusa címet. Főbb kutatási területei: népmese, néptánc, népművészet, pásztorélet. A Debreceni Népi Együttes vezetője, koreográfusa egészen haláláig.
Ember Judit (1935-2007)
Balázs Béla-díjas filmrendező, kiváló művész. 1964–1968 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt, a Film és Televízió főtanszakon. 1968-ban kapott filmrendező diplomát. Friss diplomásként a Mafilm Népszerű, Tudományos és Oktatófilm Stúdiójába került, az 1970-es évektől a Magyar Televízióban és a Balázs Béla Stúdióban készítette „tabutörő” filmjeit. Minden alkotása olyan témákról szól, amelyek a politikai, a hatalmi döntéshozók tiltakozását váltották ki az 1970-es évektől szinte napjainkig (A határozat, Pócspetri, Enyém a vár…).
Kakuts Ágnes (1939-2019)
Déryné-díjas színésznő, a kolozsvári Állami Magyar Színház örökös tagja. A Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben Marosvásárhelyen végezte tanulmányait. 1962 és 1968 között a Székely Színház tagja volt. 1968 és 1976 között a Nagyváradi Szigligeti Színházban játszott. 1976–1987 között a Kolozsvári Állami Magyar Színházban, Magyarországra áttelepülve 1987-től pedig a Veszprémi Petőfi Színházban dolgozott.
Grunwalsky Ferenc (1943)
Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, operatőr, forgatókönyvíró, érdemes művész, egyetemi tanár. 1964–1968 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola film- és televíziórendező szakán tanult. 1968 óta a Mafilm rendező-operatőre. 1970–1974 között a Balázs Béla Stúdió tagja volt. 2000 óta a Magyar Filmművészek Szövetségének elnökségi tagja. 2003–2009 között a Magyar Mozgókép Közalapítvány elnöke. 2010-ben megkapta a Magyar Mozgókép Mestere címet. 2010-től a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja.
Török Sarolta (1945–2009)
színésznő. Tanárképző Főiskolát végzett 1974-ben. Színészi pályája 1970-ben a kecskeméti Katona József Színházban indult. 1974-től az Állami Déryné Színház, 1978-tól a jogutód Népszínház társulatának tagja volt. 1984-től szabadfoglalkozású színművésznő volt. Leányával együtt díszlet- és jelmeztervezéssel is foglalkozott.
Lévay Szilveszter (Sylvester Levay, 1945)
magyar származású, Németországban élő zeneszerző. 15 évesen nyerte első zeneszerzői versenyét. 1972-től Münchenben Udo Jürgensszel és Katja Ebsteinnel dolgozott együtt. 1975-ben az általa írt Fly, Robin, Fly című, a német Silver Convention által énekelt dal Grammy-díjat nyert legjobb instrumentális R&B dal kategóriában. Több hangszeren is játszik, így zongorán, szaxofonon, klarinéton, fuvolán és orgonán. 1984–1986 között az Airwolf-sorozat zenéjét szerezte.
Felföldi László (1952-1998)
színész. Gyerekszínészként Békéscsabán, a Békés Megyei Jókai Színházban lépett először színpadra, és nyolc évesen a győri Kisfaludy Színházban is szerepelt. 1974-ben végzett a Színművészeti Főiskolán. Egyedi, kellemes, szép beszédhangjának is köszönheti népszerűségét. A szinkronstúdiókban sokat foglalkoztatott színész volt, a magyar szinkron adatbázisban (ISzDb) 500 fölött van az általa szinkronizált filmek száma a szinkronszerepeinek száma is megközelíti a 400-at. 1990-től szabadfoglalkozású színészként dolgozott. Vígjátékokban és zenés darabok karakterszerepeiben érvényesült leginkább tehetsége.
Debra Winger (Mary Debra Winger, 1955)
amerikai színésznő. Középiskolai évei alatt szeretett bele a színészetbe, de ezt családjának nem árulta el. 1976–1977 között A csodálatos nő című tv-sorozatban játszotta első szerepét. 2005-ben Emmy-díjra jelölték a Minden rendben lesz című filmjéért (Becéző szavak, Törvényszéki héják, Rachel esküvője).
Hazel O’Connor (1955)
angol énekesnő és színésznő. A Magyarországon is bemutatott Üvegtörők című film tette ismertté, amelynek nemcsak főszereplője volt, hanem ő írta és énekelte az elhangzott betétdalokat is. Később volt még néhány slágere, de viszonylag hamar kiszorult az élmezőnyből. Többször járt hazánkban is, ahol kislemezt készített a KFT együttessel.
Jurij Julianovics Sevcsuk (1957)
szovjet-orosz zeneszerző és énekes, az 1980-ban alapított DDT együttes vezetője. Már a szovjet időkben is szembekerült a hatalommal és sok száma feketelistára került, de Putyin autokratikus rendszere sem szíveli őt, neve összefonódik az orosz ellenzékkel. Több filmben szerepelt, filmzenéket is írt, verseskötete is jelent meg. A kortárs orosz zene legnagyobb szövegírójának tartják, gyakran hasonlítják Vlagyimir Viszockijhoz.
Kárpáti Denise (1957)
színésznő. 1977 és 1981 között a Színművészeti Főiskola hallgatója. A Rock Színház alapító tagja. 1983-tól a kecskeméti Katona József Színházhoz szerződött. 1987 és 1992 között a Thália Színház, illetve az Arizona Színház színésznője. 1993-tól szabadfoglalkozású művésznő (Szerelmem Elektra, Egészséges erotika, Aki bújt).
Szalay Kriszta (1963)
színész-, írónő. Volt már producer, rendező is és több színtársulás alapítója. 1988-ban a Színház- és Filmművészeti Főiskolán szerzett diplomát. 1989–1994 között a Vígszínháznál töltötte. 1989-1990-ben – hét másik frissen végzett színésszel – megalakította a Komédi franc ez? nevű, Magyarország első független színtársulatát, melynek azóta vezető tagja, 1994-ig a társulás producere volt. 1994–1995-ben létrehozta a PÁB Színházat, mely sörözőkben, Hrabal-művekkel hódította meg a közönséget. 2008-ban megálmodója, majd létrehozója és azóta fő szervezője a Kapcsolda programnak.
Hegedűs Zoltán (1964)
Jászai Mari-díjas színész. 1984-1988 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt. Diplomája után 1988-tól a Szegedi Nemzeti Színházban indult pályája, 1992-től a Győri Nemzeti Színházhoz szerződött. 1998-tól a kecskeméti Katona József Színház társulatának tagja.
Janet Jackson (Janet Damita Jo Jackson, 1966)
hatszoros Grammy-díjas amerikai popénekesnő, az 1980-as és 1990-es évek egyik legsikeresebb előadója. A Jackson család legfiatalabb gyermekeként született, először hétévesen lépett fel. Világszerte több mint 100 millió lemezt adott el, ezzel minden idők egyik legsikeresebb előadója. Nagy befolyással volt a popzene alakulására, számos előadó tartja példaképének. 2019-ben beiktatták a Rock and Roll Hall of Fame-be, csillagot kapott a Hollywoodi Hírességek Sétányán.
David Boreanaz (1969)
amerikai színész. Ismert szerepei Angel a Buffy, a vámpírok réme és az Angel című televíziós sorozatokban, valamint Seeley Booth különleges ügynök a Dr. Csont című sorozatban.
Tori Spelling (Victoria Davey Spelling, 1973)
amerikai színésznő. A Harvard-Westlake-ben szerzett diplomát (Ölni vagy meghalni , Horrorra akadva 2., Kölcsöncsalád visszajár).
Lynn Collins (1977)
amerikai színésznő. 1999-ben végzett a Julliard drámatagozatán. Először a képernyőn a Különleges ügyosztály című bűnügyi sorozatban tűnt fel. 2009-ben megkapta Kayla Silverfox szerepét a X-Men kezdetek: Farkas című filmben, Hugh Jackman mellett. 2012-ben megcsillogtathatta karatetudását a John Carter-ben, Dejah Thoris hercegnő szerepében (Hirtelen 30, Ház a tónál, A 23-as szám).
Joseph Morgan (Joseph Martin, 1981)
angol színész. Londonban született. 11 évig a walesi Swansea-ben élt, majd visszaköltözött Londonba, hogy a Central School of Speech and Draman tanuljon (Kapitány és katona: A világ túlsó oldalán; Nagy Sándor, a hódító; Halhatatlanok).
Ezen a napon halt meg:
Charles Perrault (1628-1703)
francia író. Az ügyvédi pályának hátat fordítva az irodalommal foglalkozott. 1664-ben segített Colbertnek a Francia Szépirodalmi Akadémia létrehozásában, amelynek a könyvtárosa lett. 1671-ben a Francia Akadémia tagja, később a királyi épületek főellenőre. Ő írta a Kékszakállú című mesét, melynek történetét Bartók Béla egyetlen, egyfelvonásos operája, A kékszakállú herceg vára dolgozza fel. Legnagyobb érdeme, hogy összegyűjtötte a mondákat, történeteket, meséket (Csipkerózsa, Csizmás kandúr, Lúdanyó meséi).
Kriztianovich Ignác (1796-1884)
horvát római katolikus pap, kanonok, irodalmár, fordító, a kaj-horvát irodalom egyik meghatározó alakja és nyelvújítója. Újszerű stílussal próbálta megerősíteni a kaj irodalmat, amelyet a Ljudevit Gaj-féle szerbhorvát nyelv akart háttérbe szorítani. E küzdelemben végül Kriztianovich alulmaradt. A magyar nyelvű forrásokban kevésbé jelentős, egyszerű tájnyelvi irodalmárként szerepel, holott nagy fordítói munkát hagyott hátra.
Eckhardt Sándor (1890-1969)
irodalomtörténész, nyelvész, egyetemi tanár, az MTA tagja. Francia irodalomtörténettel és különösen a francia–magyar kultúrkapcsolatok történetével foglalkozott. Nagy jelentőségű nyelvészeti munkássága is. 1936-ban ő adta ki az első nagy magyar–francia szótárt. Balassi-kutatóként nevéhez fűződik a költő műveinek kritikai kiadása (Balassi Bálint irodalmi mintái, A francia nemzet missziós hite és a francia irodalom, Az ismeretlen Balassi Bálint).
Antos Kálmán (1902-1985)
zeneszerző, karnagy, orgonista. A budapesti Zeneakadémián orgonát és zeneszerzést tanult, ezt követően a Berlini Egyetem hallgatója lett. 1930–1944 között az újonnan felszentelt szegedi dóm orgonistája és karnagya volt, 1934–44-ben a szegedi városi zeneiskolában tanított elméletet. 1944-ben Rómába költözött, ahol a Szent Pál-bazilika orgonistája volt (Haláltánc, Szent István-oratórium, Szent Imre mise).
Margaret Hamilton (1902-1985)
amerikai színésznő. Nem volt az a kifejezetten akkori sztereotípiáknak megfelelő színésznő. Rendkívül gyakorlatias, állandóan tanulni vágyó személyisége nagyon hamar az igencsak karakteres színművészek közé sorolta. Jellegzetes hangja és orgánuma volt, ami hamar a védjegyévé vált, a forgatások szünetében kézműves foglalkozást tartott gyermekeknek (Óz, a csodák csodája; Különös eset; Az ország állapota).
Hamza D. Ákos (Hamza Dezső Ákos, 1903-1993)
filmrendező, festőművész, 1944-ig tíz játékfilmet rendezett, köztük néhány később is vihart kavart. Festészetet a Magyar Királyi Képzőművészeti Főiskolán tanult. 1924-ben diplomázott rajztanárként. Ezt követően Párizsba utazott, ahol kitanulta a filmkészítés fortélyait, amelyeket idehaza az 1940-es években hasznosított. 1949-ben Olaszországba, majd Brazíliába telepedett le (Pesti mese, Gyurkovics fiúk, Egy szoknya, egy nadrág).
Rökk Marika (1913-2004)
magyar származású amerikai színésznő-táncosnő, operettprimadonna. Családjával 1924-ben Párizsba költözött, és rá egy évre már a Moulin Rouge-ban táncolt. Fellépett a New York-i Broadway-n is, de közben iskolai tanulmányait is folytatta. Európában 1929-től aratott nagy sikereket, és évtizedeken keresztül az operett egyik csillaga volt egész Európában. Nagysikerű revüsztárként és operettprimadonnaként a film felé fordult. Kezdetben brit és magyar filmekben szerepelt, 1933-ban Berlinben telepedett le. Szemére vetették, hogy a náci időszakban Goebbels propagandafilmjeiben szerepelt, emiatt a második világháború után egy időre eltiltották a filmezéstől. 1948-tól szerepelhetett ismét filmekben, de már nem volt olyan sikeres, mint a háború előtt, ezért inkább visszatért a színpadra.
Kaján Tibor (Klein, 1921-2016)
grafikus, karikaturista. A Magyar Művészeti Akadémia tagja. A magyar és egyetemes karikatúraművészet meghatározó, iskolateremtő művésze. „Történelmi okok” miatt – túlkorosan – csak huszonnégy évesen kezdhette el főiskolai tanulmányait. Az alakuló Ludas Matyinak viszont egyik legfiatalabb alapító tagja volt. Érettségi után a főiskolára nem jelentkezhetett, huszonegy éves, amikor munkaszolgálatra Galántára vezénylik. 1945 és 1950 közt a Képzőművészeti Főiskola hallgatója. Ő hozott létre és gyakorolt egy sajátos műfajt, a nekrológkarikatúrát, amelynek hőse egy-egy, a művész által tisztelt vagy hozzá közel álló személy, akinek halála után összefoglaló, mintegy emblémajellegű rajzot készít.
Sammy Davis Jr. (Samuel George „Sammy” Davis, Jr., 1925-1990)
amerikai énekes, táncos, színész. Zenés szórakozóhelyeken, később a Broadwayen szerepelt különféle produkciókban. Táncolt, énekelt, ütőhangszereken, vibrafonon, trombitán játszott. Mr. Showbusiness-nek, a világ legjobb szórakoztatójának nevezték. Legnagyobb sikerét a Mr. Wonderful című zenés darabban aratta, s ez a beceneve is lett. 1959-től kezdve az egyik sztárja volt az amerikai filmiparnak (Koldusopera, Gyémántok az örökkévalóságnak, Ágyúgolyó futam).
Jim Henson (1936–1990)
amerikai bábművész, animátor, rajzfilmes, színész, feltaláló, filmes és forgatókönyvíró. Leginkább a Szezám utca (Sesame Street) és a The Muppets nevű franchise készítőjeként ismert. Olyan újnak számító technikákkal kísérletezni, amelyek megváltoztatták a bábfilmek világát.
Végvári Tamás (1937-2010)
Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész. Több vidéki és fővárosi teátrumhoz kötötte szerződés, 1982-ben a budapesti Katona József Színház egyik alapító tagja volt. A főiskolát 1962-ben végezte el. 1971-től egy évtizedet a Thália Színházban töltött. 1981-ben a Nemzeti Színház társulatához csatlakozott. 1982-ben több társát követve a Budapesti Katona József Színház alapító tagja volt. 1996-tól szabadúszó, 2004-ben csatlakozott a Madách Kamara a későbbi Örkény István Színház társulatához. Drámai hősök mellett karakter szerepeket is alakított. Sokat foglalkoztatott szinkronszínész volt, több mint kétszáz filmet szinkronizált (Két félidő a pokolban, Szerencsés Dániel, Napló szerelmeimnek).
Marisa Mell (Marlies Theres Moitzi, 1939-1992)
osztrák filmszínésznő, festő, televíziós személyiség. Az 1960-as, 1970-es évek olasz erotikus filmvígjátékaiban, valamint német és angol kalandfilmekben játszott szerepeivel szerzett nemzetközi ismertséget (Svejk, a derék katona; Maszkabál; Veszett kutya).
Andor Éva (Prácser, 1939–2014)
Liszt Ferenc-díjas opera-énekesnő (szoprán), egyetemi docens, tanszékvezető tanár. 1958–1964 között a Zeneművészeti Főiskola növendéke volt. 1965–1972 között Berlinben tanult. 1964-től az Magyar Állami Operaház magánénekesnője volt, 1986-tól a Zeneművészeti Főiskola ének tanszékén tanított. 1999-től 2005-ig megbízott, majd kinevezett tanszékvezető tanár. Visszavonulásáig 2010-ig egyetemi docens.
Andy Kaufman (1949-1984)
amerikai komikus, előadóművész és színész, akit provokatív fellépései tettek ismertté. Sokan humoristaként emlegetik, bár saját bevallása szerint nem volt az. Fellépéseinek gyakori eleme volt a közönség átverése. Azt akarta, hogy az emberek ne igazodjanak ki rajta, mindig a megszokottól eltérő elemeket rakott műsoraiba. Szerette, ha az emberek elgondolkoznak azon, amit láttak tőle. A Taxi című tévésorozatban játszott szerepe tette híressé.
Jantyik Csaba (1964-2024)
színész, rendező. A Színház- és Filmművészeti Főiskolára járt. Miután lediplomázott, 1987-től 14 évig a debreceni Csokonai Színház művésze lett, több főszerepet is eljátszott. Vígjátéki figurákat és operettek bonvivánszerepeit formálta meg, majd karakterszerepekben is remekelt. 2001-től haláláig a Budapesti Operettszínház tagja volt. Színészi tevékenysége mellett képzőművészként is dolgozott. Rendezéssel, zeneszerzéssel is foglalkozott.