„Semmi vicces nem volt abban, amit Krisztus mondott. Ami vicces, az az, hogy Krisztus elmondta ezeket az igazán jó dolgokat a felebarátaink szeretetéről és hasonlókról, majd a következő kétezer évben az emberek egymást gyilkolták és kínozták, mert nem tudták pontosan eldönteni, hogyan is mondta.”
Terry Jones (Colwyn Bay, Wales, 1942. február 1. – London, 2020. január 21.) walesi származású komikus, író, forgatókönyvíró, színész, rendező, népszerű történész, a Monty Python csoport tagja.
„Az, hogy kisebbségben van, ha akár egymaga alkotja a kisebbséget, még nem jelenti azt, hogy őrült valaki. Van igazság, és van hazugság, s ha akár az egész világ ellenében is az igazsághoz ragaszkodunk, még nem vagyunk őrültek.”
George Orwell (Motihari, India, 1903. június 25. – London, 1950. január 21.) angol író, újságíró.
„A magyarságod egymagában nem elég semmihez. Az, hogy milyen országból származol, az csak az útleveled egyik meghatározója. Semmi köze sincs ahhoz, hogy milyen ember vagy.”
Andy Vajna (Vajna András György, Budapest, 1944. augusztus 1. – Budapest, 2019. január 20.) hollywoodi producer, az etyeki Korda Filmstúdió társtulajdonosa, 2010-ig az InterCom Zrt. elnöke
„A humor a dolgokkal szembeni egyfajta látásmód, viszony vagy érzés, mindenekelőtt velünk született adottság, ami valakiben vagy megvan, vagy nincs meg.”
Federico Fellini (Rimini, 1920. január 20. – Róma, 1993. október 31.) Oscar-díjas olasz filmrendező.
Heti találós kérdésünk
Old Shatterhand kitalált személy, fehér bőrű barátja és vértestvére Winnetounak, az apacsok Mescalero törzsének kitalált törzsfőnökének. Karl May indiánregényeinek főhőse. Ugyanez a hős Karl May keleti tárgyú regényeiben Kara Ben Nemzi néven szerepel, eredeti neve Charlie. A könyv megjelenése után kritikusok úgy gondolták, hogy a főhős alakját May saját magával azonosítja. Ezt az író kezdetben csaknem cáfolta, majd – érthető okokból – inkább erősítette. Karl May korában az „Old” előnév a megfontoltságot jelentette, és főhőse a tipikus amerikai jellemvonásaival a hős mintaképévé vált. Egyes források szerint, Old Shatterhand alakját Karl May a magyar Xántus János világutazóról (állatkert alapító) mintázta. | Jordán Tamás (Budapest, 1943. január 15.) a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező, színigazgató, főiskolai docens, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. 1961-ben Bálint András vitte el az Egyetemi Színpadhoz. Abban az évben alakult meg az ELTE „univerzitas” tagozata is. Előadásaikkal bejárták Európát, 1972-ben leszerződött a 25. Színházhoz. Rendezői debütálása 1987-ben a tettyei romoknál a Pécsi Nyári Színház keretében bemutatott Móricz Zsigmond Úri muri című előadás volt. 2003-2008 között a Nemzeti Színház igazgatója volt. 2008-ban Fűzfa Balázs irodalomtörténésszel közösen indította útjára a magyar költészet napjához kapcsolódó Nagy versmondás elnevezésű programsorozatot. |
Látszólag két főhősünknek nem sok közös vonásuk van…
Vagy mégis? Vajon mi lehet?
„Mert a teknősbéka biztosan jár a lábán, ok ez arra, hogy szárnyát szegjék a sasnak?”
Edgar Allan Poe (Boston, Massachusetts, 1809. január 19. – Baltimore, Maryland, 1849. október 7.) amerikai költő, novellista, szerkesztő és kritikus, a romantika korának egyik legfontosabb szerzője.
„Csak aki előre megy, az meri megengedni magának, hogy hálás is legyen annak, aki megelőzi.”
Mészöly Miklós (Molnár, Molnár, Szekszárd, 1921. január 19. – Budapest, 2001. július 22.) Kossuth-díjas író, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja.
„Szerencsés fajta vagyunk mi, muzsikusok. Az, amivel másoknak örömet szerzünk, az nekünk a legnagyobb öröm – ha sikerül.”
Ferencsik János (Budapest, 1907. január 18. – Budapest, 1984. június 12.) karmester, korrepetitor, az Operaház főzeneigazgatója és a Magyar Állami Hangversenyzenekar vezetője haláláig, a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának elnök-karnagya, a Nemzeti Zenede tanára, főiskolai tanár.
„A szeretet azt jelenti, hogy akár több lépést is hátrálsz azért, hogy a másiknak örömet szerezz.”
Alan Alexander Milne (Alan Alexander Milne, Kilburn, London, 1882. január 18. – Hartfield, Sussex, 1956. január 31.) angol író, drámaíró, publicista, a Micimackó című gyermekkönyv szerzője.
„Nem vallottam kudarcot, csak találtam száz módot, melyek közül egyik sem működött.”
Benjamin Franklin (Boston, 1706. január 17. – Philadelphia, 1790. április 17.) amerikai diplomata, feltaláló, író, polgári demokrata politikus, természettudós, filozófus, nyomdász, az első név szerint ismert amerikai sakkozó.
„A legtöbb ember számára könnyű az alkalmazkodás: vagy azért, mert egyénisége nagyjából megfelel a társadalmi követelményeknek, vagy azért, mert nincs egyénisége.”
Benedek István (Budapest, 1915. január 17. – Velence, Olaszország, 1996. június 9.) orvos (pszichológus profeszor) író, művelődéstörténész, polihisztor.
„A hatalom mégis hatalom, s úgy van vele az ember, mint a morfinista, mindig nagyobb adagot akar a morfinból.”
Mikszáth Kálmán (Szklabonya, 1847. január 16. – Budapest, Józsefváros, 1910. május 28.) író, újságíró, szerkesztő, országgyűlési képviselő, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, a Kisfaludy Társaság és Petőfi Társaság tagja.