Interjú Bereményi Gézával
a papiruszportal.hu archívumából [2009]
Szerző: leho
Június 3-án a Corso étteremben mutatta be a sajtónak új köteteit, hangoskönyveit a Kossuth. Sokunk meglepetésére a 80. Ünnepi Könyvhét és 8. Gyermekkönyvnapok rendezvénysorozatra a kiadónál jelentek meg Bereményi Géza válogatott novellái Jézus újságot olvas címmel. A negyvenévi novellatermés eszenciája (12 írás, köztük negyvenéves és három hónapos) kapcsán beszélgettünk Bereményi Géza író-dalszövegíró-forgatókönyvíró-rendezővel.
A Corsóban a Kossuth igazgatója, Kocsis András Sándor az új Bereményi-kötet bemutatását azzal kezdte, hogy a könyv csodálatos dolog, mert még egy olyan neves szerző is, mint Bereményi Géza, rögtön „ugrik”, ha kijön a nyomdából új kötete, s azonnal meg is nézi, beleszagol.
– Mit jelent önnek a könyv? Rögtön indult, hogy megnézze, miután kijött a nyomdából!
– Nagyon nagy izgalmat. Olyan, mintha egy új élőlénnyel találkoznék születése után. Ezt a könyvet különösen nagy izgalommal vártam, hogy megfoghassam, megszagolhassam, mert a legjobb 12 novellámat válogattam bele. Van köztük olyan, amelyik negyvenéves, és van olyan, amelyik három hónapos. Három hónappal ezelőtt írtam ennek a kötetnek a címadó novelláját. Ez a 12 novella, ezek a novellák azok, amelyekben biztos vagyok. Egy részüket az idő megérlelte, más novelláknál meg már írás közben tudtam, hogy jó lenne fölvenni őket egy ilyen kötetbe.
– Miért 12 írást választott?
– Teljesen véletlen. Bevallom, úgy volt, hogy tizenhárom lesz, de a tizenhármas számot nem tartottam jónak, és kivettem egy novellát. Már nem bánom, majd máskor megjelenik.
– Negyven év legfontosabb könyve? Van ilyen?
– Nincs ilyen egy. Lehet, hogy ez a könyv lesz!
– Újraolvassa a könyveit? Vagy csak részeket?
– Néha újraolvasom őket, beleolvasok megint. De furcsa módon ott marad az emberben az egész. Olyan novellát is beválasztottam ebbe a tizenkettőbe annak ellenére, hogy nem is olvastam el. Időközben megérett bennem a tudása e novella minőségének.
– Nemrég egy hasonló könyv bemutatóján jártam, Szilágyi Istvánnak kellett válogatnia novellaterméséből egykötetnyit. Előbb kategorikusan visszautasította a felkérést, majd kötélnek állt, de szinte mindegyik művében talált hibát. Illetve olyan írás is volt, amit nem is „vállalt” 2009-ben.
– Persze, amiben hibát találtam, én is kihagytam! Nem azt mondom, hogy a kötetbe kerülők hibátlanok; szerintem hibátlanok, illetve az idő múlása szerint hibátlanok.
– A Kossuth, bár újabban ez irányba is nyit, nem a szépirodalmi oldaláról híres. Hogy tudták elérni, hogy a jövő évben náluk jelenik majd meg a regénye? És miről fog szólni?
– Ezt a könyvet most írom. Életem egyik nagyon fontos eseménye, ami nem hagyott nyugodni, a megírás gondolata több évtizeddel ezelőtt megérlelődött bennem. Tulajdonképpen egy háborús szerelem története, és az abból született utód életsorsát hogyan határozzák meg az előzmények, amelyek a szülőkben, a szülők kapcsolatában rejtőznek. Nagyjából erről szólna. Ez valóban megtörtént velem, a szemtanúja voltam, de a főszereplők között én csak mellékszereplő vagyok, aki tanúja voltam ennek a történetnek. Nem hagyott nyugodni, több évtizedig érlelődött bennem, s most elhatároztam, hogy végre megírom.
– És miért a Kossuthnál jelenik meg?
– A Kossuth felkérésére válogattam ki ezt a 12 novellát, és nagyon megtetszett, ahogy bánnak az írásaimmal. A szerkesztőnővel összeismerkedve [Szuba Jolanta] nagyon tetszett az együttműködés, és akkor döntöttem el, hogy itt jelenjen meg a regény is.
– Mit csinál ma, milyen műfajokban mit alkot?
– Egyelőre szeretnék befejezni egy forgatókönyvet, aztán folytatom ezt a regényt.
– Erről a forgatókönyvről elárulna valamit?
– Inkább még nem beszélnék róla.
– Nagy filmes tablók, mint a Széchenyi-mű, foglalkoztatják? Nagy szükség lenne rájuk!
– Hogyne, tervezek ilyeneket, de egyelőre reménytelen, mert nagy költségvetésű filmet most Magyarországon nem lehet forgatni. Megvárom, hogy hátha az idő majd megengedi.
– Sűrűn hallgatom manapság Cseh Tamás összegző, Esszencia című lemezét. Mit jelent életművében ez az alkotói kapcsolat?
– Ez is negyvenéves kapcsolat. Egy hétéves szünetet leszámítva szakadatlanul írtam Tamásnak dalszövegeket, amiket ő kitűnően ad elő. Nagy szerencse volt a mi kettőnk találkozása. Boldog vagy, hogy összeismerkedtünk, és ő ezeket a dalokat szétvitte az embereknek.
– Forognak a fejében új Cseh Tamás-dalokhoz szövegek?
– Témák sosem forognak, amikor meghallom a dallamot, akkor jut eszembe a téma. De a régi nóták elkísérik a napjaimat. Szinte mindennap eszembe jut egy, s akkor egész nap azt dúdolgatom.
Bereményi Géza
Budapesten született 1946-ban, 1970-ben végzett az ELTE BTK olasz–magyar szakán. Első novelláskötete, A svéd király 1970-ben jelent meg, ezt követte 1975-ben a Kutyák. 1979-ben két emlékezetes kötete is megjelent, a Légköbméter és a Halmi vagy a tékozló fiú. A nyolcvanas években mindössze egy könyve látott napvilágot: a színműveket tartalmazó Trilógia (1982-ben). Utána csak 1994-ben jelent meg A feltűrt gallér, amely válogatott novellákat tartalmazott. 2002-ben Mácsai Pál társszerzője volt az Azt meséld el, Pista című előadáshoz, 2005-ben pedig a Laura című musicalhez írt librettót.
1970-től írt dalszövegeket Cseh Tamás számára – körülbelül 1300 közös dal kötődik a nevükhöz! 1985-ben Udvaros Dorottya Átutazó, két évvel később Básti Juli és Cserhalmi György Hallgass kicsit című lemezének a szövegírója. 2004-ben Für Anikó lemezéhez írt dalszövegeket.
Bereményi írta Gothár Péter Megáll az idő című, korszakos jelentőségű filmjének a forgatókönyvét, ezt követték a saját forgatókönyveiből készült saját rendezései: 1985-ben A tanítványok, 1989-ben az Eldorádó, 1993-ban A turné, majd 202-ben A Hídember. 2004-ben Hóesés a Vízivárosban címmel készített tévéjátékot saját novellájából, 2006-ban pedig Szabó Magda regényéből forgatta a Régimódi történetet.
Számos díja között például 1982-ben megkapta a szakmai zsűri alkotói díját a Megáll az idő forgatókönyvéért, József Attila- és Balázs Béla-díjas alkotó, az Eldorádóért 1989-ben ő kapta a filmkritikusok díját, a Magyar Filmszemle fődíját és a legjobb európai film díját, 2001-ben pedig Kossuth-díjat vehetett át.
És 2009-ben jelent meg a Jézus újságot olvas.