Egy luxusprostituált vallomásai
a papiruszportal.hu archívumából [2011]
Szerző: legéndi
Szalai Vivien Hamis gyönyör – Egy luxusprostituált vallomásai című könyve tavaly év végén jelent meg az Art Nouveau Kiadónál. Az újságírónak egy hús-vér nő mesélte el életét, aki a felső tízezer ilyen-olyan szexuális igényeit szolgálja ki/hajlamait segít kiélni. Szó szerint. Az ezereurós menetek története és mesélője a hétköznapi ember számára egy rejtett, izgató-hírhedt világba visz.
Tíz-egynéhány éve tamáskodva hallgattam egy személyi sofőrtől, hogy a médiaguru átalányban, át a lányban, 500 ezer forintért tart ki egy luxusprostituáltat, s van olyan hónap, amikor nem is szállítja az „anyagot” főnökének egy-egy hancúrra. Noha nem tápláltam túlzott illúziókat e körök szokásaival, életével szemben, annyira ismeretlen volt a téma, hogy érdeklődve hallgattam a bőbeszédű sofőrt. Hihetetlennek tűnő történeteket mesélt.
„Fájt, amikor belém hatolt. Nem kívántam és ezúttal nem tudtam arra utasítani a testemet, hogy ráhangolódjon a hamis gyönyörre. A címlapokról korábban már ismertem a férfi nevét, markáns arcát, és hallottam bódító zenéjét is. Látszatra vagány, szexis férfi, az a típus, akiért megvesznek a nők. Sokat vártam tőle. Reménykedtem abban, ezúttal nem kell eljátszanom, hogy jólesik széttenni a lábamat. Ma már azt is tudom, hogy férfiként vajmi kevésre tartja magát, és vélt vagy valós hiányosságai miatt csak attól izgul fel, ha megalázhatja a nőket.”
Erős kezdés, ravasz fogás, hiszen az is megveszi majd a könyvet, aki csak szaftos, intimpistás részletekre, lepellerántásra számít. Szalai Vivien könyve azonban alapvetően nem ilyen. A témához, az eddigi interpretációkhoz nem idomulva hűvös tárgyilagossággal vezet végig a történeten. A szerkezet jól áttekinthető, logikus. Van egy keret, az újságíró véletlenül megismer egy luxuskurvát, aki belengeti neki, hogy egyszer majd elmeséli az élettörténetét, s néhány év múlva, amikor újból véletlenül összefutnak, meg is teszi. Hogy pontosan ez volt-e a keret, nem fontos, hiszen a történet a lényeg. A lány gyerekkorától kezdődően mesél élete mérföldköveiről, szexuális és érzelmi állomásairól. A szerző úgy alakította ki a regény szerkezetét, hogy az elbeszélést meg-megszakítják lírai(bb) részek, melyek el nem küldött (fiktív?) levelek, eleinte az apának szólnak, később az egyetlen szeretett férfihoz.
Mindennapi a történet: az apa lelép, az anya egyedül nehezen neveli lányát; a folytatás azonban már egyedi: a lányból gyönyörű nő lesz, már serdülőkorában az iskola szépe, rajonganak érte a hímek. Első kapcsolata jellemzően egy csúnya, vézna, de gazdag fiú, aki maga elé térdepelteti, igazából a lányt a fiú mogyorókrémes szendvicsei izgatják – soha nem kóstolta az ízét –, és a szolgáltatásért beígért márkás karóra. Csalódik, nem azt kapja, amit szeretett volna, a történetet otthon elmesélve anyja szinte erre a pályára állítja: ezentúl a szépségével kell megkeresnie a kenyerét, hogy ne járjon úgy, mint ő.
És sorjáznak a történetek zenészekkel, sportolókkal, milliomosokkal, „sima” és biszex-meleg partik, fogadások, extrém dubai kirándulás, szolgáltatásközvetítés. Érdekes a hírességek női szempontú kategorizálása, kiderülnek apró fogások, például hogy a méregdrága, bérelt estélyiket a Kempinskiben tisztítják 15 ezerért – de Szalai Vivien nem törekszik szenzációhajhászásra, módjával csöpögteti az unikális elemeket, nem ezeket tartja fontosnak. Nem lehet ráismerni a hírességekre, a tipizálást, az élethelyzet bemutatását helyezi előtérbe. A lány történetében van egy ív, amint felküzdi magát az ezer euró/óra szintig. Érzelmek nélkül, a pénz mindenhatóságára összpontosítva űzi ősi mesterségét. Nincs is baj addig, míg meg nem ismerkedik egy ügyvéddel, aki érzelmeket csalogat elő lelke mélyéből, a férfi többször eljuttatja a csúcsra, s ez a gyönyör nem hamis. Jólesően nyugtázza, hogy még képes a szerelemre, vannak érzelmei. A józan énje azonban tudja, érzi, hogy kapcsolatuk lehetetlen, véges. Egy „munkahelyi baleset” (fogdából kell kihozni) után Péter számára kiderül, voltaképpen ki is ez az üzletasszony, akiért majdnem odahagyta a családját. A könyv végére a szerző – vagy az élet? – még egy csavarral szolgál, a lány egyik önzetlen jóakarója kerül a képbe mint a háromszög harmadik tagja. S ez zárja le végérvényesen az ügyvéddel folytatott liezont.
A könyv legfontosabb megállapítását a más világba született és más világban élő ügyvéd teszi – a prostik mind erről papolnak, apahiány, nehéz gyermekkor, pedig mindenki számára nyitva az út, lehet választani –, s ez a regény alapkérdése: létezik-e eleve elrendelés, vagy az embernek van választási lehetősége. Látszólag igen, ezt a pályát a lány választotta, s az utolsó mondat is ez: Megérte. Az olvasó azonban, még ha végigtekint is saját „sivár”, effajta talmi csillogás nélküli hétköznapi életén, nincs meggyőződve minderről.
Fülszöveg
Van egy rejtett világ Magyarországon, ahol mindent pénzben mérnek. A rangot, a boldogságot és a szexet is. Egyes divatos partikon a meghívottak félmilliós ruhában érkeznek, de ezer euróért bármikor szívesen megszabadulnak tőle, akár egy percnyi röpke kéjért is. Az ilyen eseményen megjelenő luxusprostituált státusszimbólumnak számít. Nyílt titok, hogy a felső tízezer tagjai között számos olyan férfi akad, aki tökéletes testű, fizetett szerető segítségével kívánja kiélvezni a megvásárolható szexuális gyönyöröket – a pénz nem számít! Ebben a vendégkörben egy menet ezer euró, viszont csak a fantázia szabhat határt az aktus mibenlétének – szégyenérzet vagy gátlások soha. A luxusprostituált csókolózik, tűri a perverziókat, és vállalja a kockázatot azzal, hogy nem használ óvszert.
A szerző újságíró, akinek egy magyar luxusprostituált vallott az életéről, tabuk nélkül. Az ő történetei alapján született meg ez a regény.
Szalai Vivien:
Hamis gyönyör – Egy luxusprostituált vallomásai
Art Nouveau, Pécs, 2010
115×190 mm, 224 oldal
9789638838438