Karády Katalin kontra Egyesült Államok
(a papiruszportal.hu archívumából [2006])

Szerző: Takács István
A magyar parlament egykori korelnökére, dr. Varga Lászlóra emlékeznek Amerikában, New Yorkban. Karády Katalin a róla elterjedt szóbeszéd okán évtizedekig nem kaphatott az USA-ban letelepedési engedélyt. Dél-Amerikába ment hát emigrációja során, és amikor a legreménytelenebbé vált a helyzete, akkor megjelent egy New York-i ügyvéd, akit – tegyük hozzá – korábban nem is ismert.
Az ügyvéd a nagy művésznő iránti tiszteletből másodmagával meglátogatta őt, és meghallván elkeseredettségét, aláírásgyűjtést kezdeményezett az emigráns magyarok körében Egyesült Államok-szerte, hogy a vészkorszakban többtucatnyi embert megmentő, nagy és egykor oly ünnepelt színésznő végre kijuthasson az USA-ba. Hamarosan – a vártnál is gyorsabban talán – összejött a kellő számú aláírás, és Karády Katalin 1968-ban New Yorkba költözhetett, 17 évnyi várakozás után. Ez az ügyvéd, aki időt, és fáradságot nem ismerve kardoskodott az igazságtalanság ellen, ez az ember dr. Varga László. Ugyan az a Varga László, aki 22 évvel ezelőtt, hazája iránt érzett felelősségtől vezéreltetve Magyar Színházat alapított a tízmilliós New Yorkban a magyar szó fennmaradása érdekében, és ugyanaz a Varga László, aki a magyar parlamentarizmus újkori indulásakor, 45 év utáni első lépéseit megtéve, visszatért hazájába New Yorkból, hogy az itthoni magyarokat segítse tudásával és a demokrácia gyakorlati lépéseinek megismertetésével. Az induló parlament korelnökeként talán sokan emlékeznek rá még ma is. Amerikából való eltávoztakor New Yorkban Cserey Erzsire hagyta a Magyar Színház igazgatását, és még mielőtt becsukódott volna a taxi ajtaja, kiszólt: Ne add fel! Cserey Erzsi azóta sem adta fel, bár ezer indoka lehetne rá, ma is töretlenül képviseli ezt a nemes szellemiséget.
2006. március 2-án egy emlékest keretei között idézték fel dr. Varga László múlhatatlan érdemeit, munkásságát és kedves, önzetlen személyiségét – New Yorkban.
A szerző a Színészkönyvtár főszerkesztője