Oláh Ibolya koncertje a Müpában
Szerző: szabói, 2024. március 3.
A Müpa Fesztiválszínházában adott koncertet Gyere közelebb címmel január 30-én az ösztönös tehetségű Oláh Ibolya, a jegyek az esemény előtt nagyon hamar elkeltek. Érdekes módon a közönség inkább a középkorúakból tevődött össze, de több idősebb ember is jelen volt. A fiatal generáció alig képviseltette magát.
Oláh Ibolya énekhangját nem felejti el az, aki egyszer is hallotta. Hangszíne sötét, kissé karcos, de mindent képes kifejezni az énekesnő. Oláh Ibolya első sikere a Kifutó 2. helyezése, majd 2003-ban tűnt fel egy tehetségkutatóban, a második helyet kapta a nézőktől. Azóta eltelt 21 év, és Oláh Ibolya többszörösen bizonyította énekesnői kvalitását. Az út nem volt egyszerű, 2008-ban például „teljesen kivonta magát a forgalomból”, ahogy nyilatkozta. Első, 2004-es lemezének dalait a Presser – Sztevanovity Zorán, valamint Novák Péter írta, következő lemezének egyik dala ikonikussá vált (Magyarország). Ezt követően három lemez, és egy válogatásalbum jelent meg a dalaiból, kettő platinalemez lett. Közben számos, köztük rangos díjat kapott, volt, amit nem vett át. Színpadon és filmes szerepekben is láthatta-láthatja őt a közönség. 2022-ben A Dal elnevezésű televízióműsorban a Nem adom el című száma emelkedett ki a többi produkció közül, Oláh Ibolya megnyerte a versenyt. Ugyanebben az évben jelent meg az előbb említett dalcímmel új lemeze. Személyisége megosztó, a Sztárban sztár legutóbbi évadában sem mindig fékezte képzelőerejét. Oláh Ibolya versekhez való vonzódását mutatja az, hogy a Voltam Ibojka című verscédén nem csak Presser, hanem például Fejes Endre, Szép Ernő, vagy a mai költők közül Parti Nagy Lajos, Erdős Virág, Varró Dániel, Závada Péter vagy Borbély Szilárd költeményei szerepelnek.
A meghitt hangulatú, telt házas teremben remek koncertet hallhattunk. Oláh Ibolya koncertjének nagy részében az új lemez anyagát mutatta be, különlegességként először hangzott el a Gyere közelebb és a koncert címét is viselő című dal Lábas Viki, a Margaret Island énekesnőjének közreműködésével. Hol humor, hol csipetnyi keserűség hatja át a szöveget (Csakmag Vivien, Hegyi György munkája), mindenki magára ismerhet valamelyik szituációból. Ikonikus a Nem adom el című dal szövege-dallama, olyan témákat taglal a szöveg (szintén Csakmag és Hegyi munkája), amelyek kényesek, nem beszélünk róla, mégsem dughatjuk a fejünket a homokba. Szintén izgalmas az Ami a szívemen, az a számon című dal, amely tempója nagyon jól eltalált, pörgős. A Nem adom el szintén olyan témát taglal, ami kényelmetlen lehet néhány ember számára. A szomorkás-melankolikus Engedj be remek példája a szöveg és a zene szintézisének (a többi dalnál is természetesen). A dalok szövege őszinte, nem mellébeszélő, kivétel nélkül elgondolkodtató. A látvány – a falra vetített rövid videók vagy képek erősítették a zenét.
Közreműködött: Födő Sándor – billentyűs hangszerek, vokál, ütőhangszerek; Csókás Zsolt – gitár, vokál; Papesch Péter – basszusgitár; Csakmag Vivien – vokál; Kottler Ákos – dob; Cserta Balázs – szaxofon; Hámori János – trombita; Lábas Viki – vendég