Allan Folsom: A gyónás napja
a papiruszportal.hu archívumából [2008]
Szerző: bookworm
A bűnügyi könyvek piacán mindenféle/-fajta téma megtalálható, leginkább a szaftos, véres, horrorba is átcsapó gyilkosságok, no meg a szex, abból is természetesen az aberrációk tárháza, az elfojtott ösztönök feltörése és gátlás nélküli kiélése. A lassan csordogáló, időtlenné váló írások eltűnőben vannak, meghagyva ezt Agatha Christie-nek, kevés az intellektuális gyilkos (bár gyilkosból sose elég, pláne a szabadságot olvasással is kitölteni akaróknak). Allan Folsom regénye, A gyónás napja – ahogy ez a címből is kiviláglik – különleges többletet ad témáját illetően.
A vélt áldozat, Danny, Daniel atya a Vatikánban magas rangú tisztviselő, akit gyilkossággal vádolnak. Utolsó hír felőle, hogy Amerikában élő bátyjának telefonált. A testvér, Harry Addison rendkívül jó nevű ügyvéd Hollywoodban, mindent elért, amit lehetett. Befolyásos ügyfelei, barátai a sztárvilágból kerültek ki. Igaz, családja nincs, de nem is igen vágyott rá. Aktuális barátnői gyönyörűek, csinosak. Hogy megérinti a szerelem, az ráadás a könyvben, annyit el lehet árulni, hogy a hölgy nem a felső rétegből kerül ki. Harry Rómába utazik, mert úgy tűnik, öccse merénylet áldozata lett. A rendőrség azzal vádolja, hogy tudott a Danny által elkövetett gyilkosságról, az áldozat Parma bíboros volt. Megindul a hajsza mind a rendőrség, mind a vatikáni biztonsági szerv részéről. Harry egy pillanat alatt a számára megszokott luxuskörülmények közül alagútlakóvá válik, ráutalva Herculesre, a mankóval járó törpére és cigányokra. A volt ügyvéd kénytelen kezébe venni a nyomozást, hiszen az élete – és Dannyé – függ a valódi gyilkos megtalálásától. A „keresztút megjárását” sokan segítik, rengeteg gyilkosság elkövetése mellett. Miért létfontosságú, hogy Daniel atyát megtalálják? Mert Kínában egy ördögi terv alapján mérgezik az ivóvizet, ettől remélve a Vatikán számára egy nagyon jó üzlet megkötését.
A helyszínek leírása, kiválasztása egy olyan írót mutat, akinek nem ez az első ilyen tárgyú könyve. Allan Folsom rendkívül sikeres író, krimijeit magyarul is olvashatjuk. A helyszínek: cella a Vatikánban, hegyi villa, metróalagút, barlang elrejtett zugokkal és patakkal, a Szent Péter-bazilika és a benne nyüzsgő tömeg, a tolószékesek, a víztározó. Nem kevéssé élvezetes a deszantos hadművelet leírása a regény záró részében, képszerű, mozgalmas. A mozgalmasság persze az egész könyvre jellemző, Folsom úgy tölt meg négyszáz oldalt, hogy észre sem vesszük az idő múlását, csak olvassuk, olvassuk, annak ellenére, hogy a kötet hogy vaskos. A cselekmény nem tűnik hihetetlennek, minden alátámasztott, úgy a papi munka, öltözékek, mint az ügyvédből csavargóvá, rabbivá, pappá váló figura személye. Az író elkerüli a lélektani utalásokat, nem megy bele fölösleges érzelgősségbe, egy-két indokolt eseten kívül. A karakterek között két abszolút negatív figura van, az egyik az utcagyerekből lett bíboros, Palestrina, akinek nagyratörő álmai már-már megvalósulnak. A mellesleg több nyelvet, így a kínait is beszélő férfinak kóros téveszméje, hogy Nagy Sándor reinkarnációja, az érzés egyre jobban elhatalmasodik rajta. Kind, a bérgyilkos nem riad vissza semmitől, kiváló mestere szakmájának és a hozzá tartozó álcázásnak. Hol szőke és nő, hol bajuszos stb. Harry Addison jellemzése is nagyon jó, a mindent megkapó, megszerző férfi megtapasztalja az élet szerényebb oldalát, rájön, hogy a segítség elkél az embernek. Arra is ráébred, hogy a szeretet milyen fontos, testvérével megszakadt korábban a kapcsolata, pedig egymásra voltak utalva – szüleik nem foglalkoztak velük, Harry pedig egy be nem váltott ígérettel a puttonyában távozott egy jobb élet felé. Jól elkapott Scala felügyelő tulajdonságainak bemutatása, a riporternő, Adrianna és a CIA-ügynök Eaton jellemzése. A legtisztább és legerősebb lénynek Elena tűnt, az apáca-ápolónő, aki mindvégig kitartott a menekülők mellett. A kulcsfigurák közt szerepelt Marsciano bíboros és Hercules, mindkettejük tulajdonságlistája emberi figurákká, hőssé avatta őket.
A General Press Világsikerek sorozatában megjelent könyvet bátran ajánlom (inkább a felnőtt) olvasóknak, a fordítás gördülékeny, Gieler Gyöngyi munkája.
Fülszöveg
Harry Addison Hollywood egyik legsikeresebb ügyvédje, harminchat éves korára mindent elért, amit csak lehet. A csúcson van, és abban a hitben él, hogy innen csak még feljebb vezethet az útja. A sors azonban közbeszól, és az élete az egyik pillanatról a másikra felborul. Egy nap rejtélyes telefonüzenetet kap hosszú évek óta nem látott öccsétől, aki a Vatikánban szolgál papként. És ezzel kezdetét veszi egy hajmeresztő rémálom: Harry néhány nap múlva Rómában találja magát, és a lavinaszerűen meginduló eseményeknek köszönhetően rövidesen már egész Olaszország első számú körözött bűnözőjeként, az életét féltve bújkál. Nem elég, hogy öccsét egy bíboros elleni merénylettel vádolják, őt magát is gyilkosságért keresik, amit pedig nem követett el. Harry nyomozni kezd, hogy bebizonyítsa öccse és saját ártatlanságát. A szálak a Vatikán legmagasabb köreibe vezetnek, ahol egy hataloméhes bíboros százezrek életét kockáztató, ördögi tervet eszelt ki az egyház világuralmának biztosítására.
Nagy sikerű szerzőnk, Allan Folsom (Holnapután, Örök száműzetés) legújabb regénye, A Machiavelli-szövetség Világsikerek sorozatunk 100. köteteként jelent meg.
Folsom, Allan:
A gyónás napja
Világsikerek sorozat
General Press Kiadó [Budapest, 2008]
Kötött, 408 oldal
ISBN: 9789636430894