Márai Sándor: Föld, föld!… és
Daniel Kehlmann: A világ fölmérése
a papiruszportal.hu archívumából [2008]
Szerző: Kaposi József
Emlékeznek, mit mond Csukás István mesehőse, Gombóc Artúr arról, hogy milyen csokoládét szeret? A tejcsokoládét, a keserű csokoládét, a töltött és a töltetlen csokoládét, a csokiszeletet és a táblás csokoládét … egyszóval mindenféle csokoládé mindig jó. Valahogy így vagyunk a hangoskönyvvel, jó hallgatni otthon elmélyülten vagy a buszon, a kocsiban, hallgatható mosogatás közben és pihenésképpen… egyszóval mindig, minden helyzetben.
Az olvasás nem közönséges időtöltés. Nem csupán és nem elsősorban azért, mert csak az ember olvas, sokkal inkább azért, mert mindig egy ismeretlen univerzum tárul föl előttünk: egy másik ember világlátása, gondolkodása. Egy új világ megismerése ünnepi aktus. Fokozottan igaz ez Márai Sándor műveire. Ma már – szerencsénkre – szinte minden alkotása olvasható, és most a Föld, föld!… című emlékezése hallgatható is Szilágyi Tibor tolmácsolásában. Márai higgadtsága, rezignált hangja olvasáskor is megkapott, s akkor is úgy éreztem, ez az opusa az életmű fontos része. A lemezt hallgatva megerősödött ez a meggyőződésem.
Az írás az 1944-es Sándor-napi vacsora megidézésével kezdődik, csakhogy ez a névnap különös jelentőségre tett szert a másnap virradóra bekövetkezett német megszállás miatt. Az utolsó fejezet pedig Márai l948-as svájci útját idézi fel, amikor örökre elhagyta az országot, ahová visszavágyott, de vissza sohasem tért. Közben persze szóba kerül sok minden az előzményekből, azokból az eseményekből, amelyeknek a láncolata elvezetett azokhoz a történésekhez, amelyekre ez a könyv reflektál, amelyek ott vannak az író életének hátterében, meghatározzák sorsát, és mindannyiunkét. Hogyan élte meg mindezt az író és polgár, aki utolsó pillanatáig magyar volt, anyanyelve és a magyar irodalom szerelmese, s ugyanakkor ember maradt „mindég minden körülményben”? (Merthogy magyarnak és embernek lenni nagyon is összetartozik, mint azt éppen legnagyobb alkotóink életpályája igazolja.) Ezt tudhatjuk meg a Föld, föld!… olvasása illetve hallgatása során.
Márai sosem hangoskodik, nem esik túlzásokba, s talán az teszi őt fontossá és szerethetővé, hogy hihetünk neki, józansága megóvja a tévutaktól. Vele együtt idézzük fel a XX. századnak ezt a fontos szakaszát, s reflexiói segítenek feldolgozni múltunkat, „s rendezni végre közös dolgainkat”.
Szilágyi Tibor kiegyensúlyozott felolvasása a személyes érintettség és a távolságtartás egyidejű érzékeltetésével gazdagítja a hallgatót.
Márai emlékezését ismertsége miatt hallgattam várakozással, a másik kiadvány viszont igazi meglepetés volt számomra. A világ fölmérése című Daniel Kehlmann-regényt ugyanis nem ismertem. A fiatal szerző műve a modern tudomány megalapozásában fontos szerepet játszó két kolosszusról, Carl Friedrich Gaussról és Alexander von Humboldtról szól úgy, hogy nem nyomaszt minket szellemi nagyságuk. Embereknek látjuk őket, akiknek megvannak a maguk fogyatékosságai, nem holmi talapzatról letekintő szobornak hatnak. Nemcsak hétköznapjaik felidézése kelti ezt az élményt, legalább ilyen mértékben idézi ezt elő a szöveg stílusa: Kehlmann szórakoztatva, könnyed hangon szól egyáltalán nem súlytalan dolgokról is. Írása fordulatos, olvasmányos, hiszen a két tudós élete – főleg Humboldté – hétköznapi és rendkívüli kalandokban gazdag, igencsak érdekes.
Bár az igazsághoz tartozik, a könyv nem életrajznak, sokkal inkább kalandregénynek tűnik. Az írótól nem idegen a mitizálás sem, talán ezért is érezzük, hogy a könyv Cortázar, Borges és főleg García Márquez műveivel tart rokonságot (ne felejtsük ki Lawrence Norfolk regényeit sem). Kehlmann számára éppúgy természetes a valóságos és a mitikus keveredése, mint latin-amerikai és brit pályatársainak. A németes pontoskodás, „szárazság” távol áll az írótól, sokkal inkább a nagyvonalúság és bölcs megértés, a humor jellemzi. E sajátosságokban keresendő nyilván a könyv sikerének titka is. Németországban a megjelenést követő fél évben több mint 600 ezer példányban kelt el.
Rátóti Zoltán felolvasása telitalálat. A regény érzelmi-gondolati gazdagságát, az árnyalatokat is képes megszólaltatni, míg végigkalauzol bennünket Kehlmann hőseinek színes világán.
Gyermekkorunk meghittségét is felidézik ezek a kiadványok, azt a kort, mikor szüleink, nagyszüleink mesét olvastak fel, és mi ámulva hallgattuk a sok csodát. Ezt a bensőséges élményt nyújtja a két hangoskönyv.
Márai Sándor: Föld, föld!…
Titis Kft., 2008
Előadja: Szilágyi Tibor
audio CD mp3 formátumban
a hanganyag játékideje: 831 perc
Daniel Kehlmann: A világ fölmérése
Fordította: Fodor Zsuzsa
Titis Kft., 2008
Előadja: Rátóti Zoltán
audio CD MP3 formátumban
A hanganyag játékideje: 520 perc