„Amint az ember megszületik, tüstént morogni kezd, akár a fiatal gödölye, ha pedig meghal, hörög, mint egy vén bakkecske. És az egész közbeeső időben elszántan morog. No nem, elégedettek azelőtt sem voltunk! De azelőtt mindenki csak annál akart többet, amennyije éppen volt, ma pedig azt kívánja el, ami a másé!”
Hans Fallada (Rudolf Wilhelm Friedrich Ditzen, Greifswald, 1893. július 21. – Berlin, 1947. február 5.) német író, újságíró, az Új tárgyilagosság irodalmi irányzat egyik legismertebb 20. századi képviselője.
„Az élet hosszú a szerencsétlennek, rövid a boldognak, játékszín az okosnak, álom a szerelmesnek, mámor a könnyelműnek, pusztaság a szegénynek, örömház a gazdagnak.”
Kisfaludy Károly (Tét, 1788. február 5. – Pest, 1830. november 21.) költő, drámaíró, festő.
„Az emberiség történetének és társadalmának tragédiája az, hogy nem a gazdagok tartják el a szegényeket, hanem a szegények a gazdagokat.”
Takáts Gyula (Tab, 1911. február 4. – Kaposvár, 2008. november 20.) Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, a Nyugat úgynevezett harmadik nemzedékének jeles képviselője.
„A győzelem érzése a legfontosabb, mert ha az ember kishitűvé válik, vagy hagyja, hogy elcsüggesszék, akkor élete végéig ilyen marad, és sohasem szedi össze magát.”
Bohumil Hrabal (Brno, 1914. március 28. – Prága, 1997. február 3.) cseh író.
„A gyakran emlegetett hazugságból könnyen megszülethet az igazság látszata. Amely egy látszatvilágban sorsdöntő erő.”
Csoóri Sándor (Zámoly, 1930. február 3. – Üröm vagy Budapest, 2016. szeptember 12.) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas és kétszeres József Attila-díjas költő, esszéíró, prózaíró, politikus, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja.
„Csúnya a zsarnokság, de a fortélyos elnyomás még undokabb. Vigyázzon mindenki magára, mielőtt meghajlik; nehéz ám felegyenesedni!”
Eötvös József (Báró vásárosnaményi Eötvös József Károly Bertalan Adalbert, Buda, 1813. szeptember 3. – Pest, 1871. február 2.) író, miniszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.
„Az emberek még valahogy belenyugszanak, ha farkas harapja meg őket, de ami határozottan kihozza a sodrukból, az a bárány harapása.”
James Joyce (James Augustine Aloysius Joyce, Dublin, Írország, 1882. február 2. – Zürich, Svájc, 1941. január 13.) ír származású angol nyelvű író, költő.
Heti találós kérdésünk
A Szent István-bazilika eredetileg Pestnek készült (a lipótvárosi templom helyébe), de a közel 60 évig elhúzódó építkezés miatt Budapestinek tekinthetjük.
Ki az, aki NEM vett részt a Szent István-bazilika építésében és melyik két híres budapesti épület fűződik az ő nevéhez?
1. Hild József
2. Kauser József
3. Schulek Frigyes
4. Ybl Miklós
„Minden ingoványban van egy láthatatlan út.”
Gion Nándor (Szenttamás, 1941. február 1. – Szeged, 2002. augusztus 27.) vajdasági író, újságíró, forgatókönyvíró, tanár, az újvidéki rádió magyar főszerkesztője.
„Mily különös dolog a tudás! Ha egyszer beléakaszkodott, rátapad az elmére, mint moha a sziklára.”
Mary Shelley (Mary Wollstonecraft Godwin, London, 1797. augusztus 30. – London, 1851. február 1.) angol romantikus író, a Frankenstein, avagy a modern Prométheusz mű szerzője.
„Az élet örömei a hétköznapokban rejlenek, s apróságokból tevődnek össze. Aki magán hordja a világot, s mint Atlasz, emeli minduntalan a Földet, képtelen ezt észrevenni.”
Jancsó Miklós (Vác, 1921. szeptember 27. − Budapest, 2014. január 31.) kétszeres Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, érdemes és kiváló művész.
„A szerelem nem melegházi növény, hanem vadvirág, amelyet egy esős éjszaka, egyórai napfény kelt életre; vad magból sarjad és vad szél űzi végig az úton. Ezt a vadvirágot, ha történetesen kertünk kerítésén belül virul, növénynek nevezzük, ha azon kívül, gyomnak, de akár növény, akár gyom, illata és színe mindig vad.”
John Galsworthy (Kingston upon Thames, 1867. augusztus 14. – London, 1933. január 31.) Nobel-díjas angol író, a Forsyte Saga könyvek szerzője, több művét is megfilmesítették.
Nagy László (F. Nagy László, Felsőiszkáz, 1925. július 17. – Budapest, 1978. január 30.)
Kossuth-díjas költő, műfordító, grafikus, a Digitális Irodalmi Akadémia posztumusz tagja.
Múlt heti találós kérdésünkre, miszerint a két híres és zseniális művészünket melyik kulcsszóval lehet összekötni, a helyes válasz:
2. Medvetánc
További részletekért olvassa el cikkünket: Bartók Béla és József Attila