Moholy-Nagy
a papiruszportal.hu archívumából [2006]
Szerző: Balla D. Károly
Moholy-Nagy nem sokat élt és alkotott Magyarországon, „idejekorán” emigrált. Bécs, Berlin, Párizs, London, Chicago…; dolgozott Kassákkal, később a Gropius-féle Bauhaus és New Bauhaus legkiemelkedőbb alakjai közé tartozott, majd Chicagóban önálló iskolát alapított.
Művészete egyetemleges, a vizuális érzékelés és megörökítés terén elért forradalmi újításai a korszak nemzetközi hírű mesterévé tették.
„Az ember ötlete néha pokoli,
Nem is tudja igazán megokolni,
Miért lett modernné éppen Moholi?”
(Juhász Gyula)
A minap Tamkó Sirató Károlyról írtam, hogy ő volt az a programhirdető, aki aztán programját nem valósította meg. Nagyjából épp az ellenkező állítás igaz Moholy-Nagy Lászlóra, aki Kassák mellett szerintem a modern magyar művészet talán legjelentősebb életművet létrehozó alkotója. A munkásságát bemutató két remek könyv legfontosabb eligazítóm volt akkor, amikor az avangárddal magam is kacérkodva az izmusok és a művészi forradalmak lényegét igyekeztem megérteni. (Az egyik az 1927-es berlini kiadás alapján magyarul csak 1972-ben megjelent Festészet, fényképészet, film című, tipográfiai szempontból is egyedülálló MNL-könyv; a másik Passuth Krisztina: Moholy-Nagy című hatalmas munkája, gazdagon illusztrált vaskos összefoglaló tómusz, egyben képzőművészeti album, 1982.)
Moholy-Nagy nem sokat élt és alkotott Magyarországon, „idejekorán” emigrált. Bécs, Berlin, Párizs, London, Chicago…; dolgozott Kassákkal, később a Gropius-féle Bauhaus és New Bauhaus legkiemelkedőbb alakjai közé tartozott, majd Chichagoban önálló iskolát alapított.
Művészete egyetemleges, a vizuális érzékelés és megörökítés terén elért forradalmi újításai a korszak nemzetközi hírű mesterévé tették. (Csak jelzésként: angolosan írt nevére – „Laszlo Moholy-Nagy” – a Google negyedmillió találatot ad; az eredeti írásmóddal ennek a felét kapjuk…).
Ha semmi mást nem alkotott volna, csak fotogramokat (erről itt már szóltam) és a Fény-tér-modulátor-nak keresztelt kinetikus szobrot (1930), nevét ezzel is beírta volna a művészettörténet nagy újítói közé. Ám emellett a „hagyományos” fotózásban is meglepően újat alkotott, persze festett is, kollázsokat, grafikákat, reklámanyagokat készített, színpadképeket és épületeket tervezett, filmeket forgatott. Univerzális tehetsége máig hat, kis túlzással akár azt is mondhatnám, hogy a kortárs magyar (neo)avantgárd vizuális kísérletezői a mai napig az ő kabátujjábból bújnak elő.
És hogy mindezt most miért írtam le? Nem mintha Moholy-Nagyról megemlékezni nem lenne megfelelő bármely pillanat! Azért, mert a hozzáértők által „művészettörténeti szenzációként” említett kiállítás nyílt, amely MNL eddig sehol be nem mutatott színes (!) fotóit mutatja be. A helyszín: Berlin… (Artportál)
Bauhaus-Archiv
Klinelhöferstraße 14
10785 Berlin-Tiergarten
www.bauhaus.de
Forrás: Balla D. Károly, UngParty-Manzárd, a szerző engedélyével
Comment on “A nagy modulátor”