A szépben az a legszebb,
ami leírhatatlan,
a vallomásban az,
ami kimondhatatlan,
csókban a búcsúzás
vagy nyíló szerelem,
egyetlen csillagban a végtelen.
Fésűs Éva (Cegléd, 1926. május 14. – Kaposvár, 2019. február 21.) Kossuth-díjas írónő, meseíró, gyorsíró.
„A látásomat elhomályosítja a szemem, a hallásomat eltompítja a fülem, briliáns gondolataim pedig egy agy szürke labirintusában vergődnek.”
August Strindberg (Johann August Strindberg, Stockholm, 1849. január 22. – Stockholm, 1912. május 14.) svéd dráma-, regény- és elbeszélésíró.
„Mintha volna egy elmélet arról, hogy az embert a szenvedés jobbá és erősebbé teszi, és hogy mindenkinek szüksége van a szenvedés tűzkeresztségére, hogy igaz ember válhasson belőle.”
Daphne du Maurier (Dame Daphne du Maurier, Lady Browning, London, 1907. május 13. – Par, 1989. április 19.) romantikus angol regényíró, életrajz- és drámaíró.
„A gyűlölet a gyengék haragja.”
Alphonse Daudet (Nîmes, 1840. május 13. – Párizs, 1897. december 16.) francia író. Egy sikeresen publikált verseskötet után az írói pálya mellett döntött.
„Legyen a zene mindenkié!” /Kodály Zoltán/
Legyen a tiéd is! /papiruszportal.hu/
„Csak egy jó ember mellett maradhatnak szépek a nők, aki soha sem vág ostorral sem lelkükbe, sem az arcukba.”
Krúdy Gyula (Nyíregyháza, Osztrák–Magyar Monarchia, 1878. október 21. – Budapest, Óbuda, Magyar Királyság, 1933. május 12.) Baumgarten-díjas író, hírlapíró, a modern magyar prózaírás kiváló mestere.
„Nincs megírva senkinek a sorsa: változatok végtelenjét kínálja az élet. Lehetőségekkel és kockázatokkal teljes – épp ez a gyönyörű benne.”
Varga Domokos (Vargha, Kunszentmiklós, 1922. október 8. – Budapest, 2002. május 12.) Kossuth- és József Attila-díjas író, újságíró, erdőmérnök.
„Messze kinn a Galaxis Nyugati Spirálkarjának soha fel nem térképezett, isten háta mögötti zugában található egy sehol sem jegyzett sárga nap. Durván kilencvenmillió mérföldre tőle kering egy tökéletesen jelentéktelen, kékeszöld bolygócska, melynek majomtól eredő civilizációja oly döbbenetesen primitív, hogy a kvarcórát még mindig pompás dolognak tartja.”
Douglas Adams (Cambridge, Anglia, 1952. március 11. – Santa Barbara, Kalifornia, 2001. május 11.) angol író, költő.
„Életünk egy olyan mondat, amit nem mi kezdtünk, nem mi fejezünk be: mégis rólunk szól.”
Kolozsvári Grandpierre Emil (Kolozsvár, 1907. január 15. – Budapest, 1992. május 11.) Kossuth-, kétszeres József Attila- és Baumgarten-díjas író, műfordító, kritikus.
„Mivel a televíziót, a mozit, a sajtót, az újságírást úgy tekintem, mint a tömegek elzüllesztésének és elhülyítésének hatalmas eszközeit, ezért imádom arisztokratikusan használni őket. Minél több hülye fut Dalí után, annál drágábban kelnek el a képeim.”
Salvador Dalí (Salvador Dalí i Domènech, Figueres, 1904. május 11. – Figueres, 1989. január 23.) katalán festőművész.
Heti találós kérdésünk
Melyik kapcsolat helyes?
Tom Clancy <–> Most és mindörökké
Joseph Heller <–> Három bajtárs
James Jones <–> A csendes amerikai
Graham Greene <– A 22-es csapdája
Irwin Shaw <–> Oroszlánkölykök
Erich Maria Remarque <–> Vörös vihar
„A sorscsapások felett nincs hatalmunk. Muszáj elviselnünk, ami történt, bármilyen nehéz. Az egyetlen, amit tehetünk, hogy nem gyűlöljük meg az életet, különösen nem a mások boldogságát azért, mert a miénk elveszett.”
Kornis Mihály (Kertész Mihály, Budapest, 1949. május 10.) József Attila-díjas író, drámaíró, rendező és tanár, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Irodalmi osztályának tagja.
„A gyerekeknek minden javakból a legjobbat szoktuk juttatni – a versekből, az irodalomból is azt kellene.”
Kányádi Sándor (Nagygalambfalva, 1929. május 10. – Budapest, 2018. június 20.) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas erdélyi magyar költő, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.
„A demokráciának, a nép uralmának előfeltétele az, hogy az alávetettek megszabaduljanak a felettük kialakult hatalmi és uralmi szerkezetek társadalmi… lélektani nyomása alól.”
Bibó István (Budapest, 1911. augusztus 7. – Budapest, 1979. május 10.) posztumusz Széchenyi-díjas író, könyvtáros, politikus, jogász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, politikai fogoly.
„A zsarnokbirodalomban nincs haza; más dolgok pótolják: az érdek, a dicsvágy és a fejedelem szolgálása.”
Jean de La Bruyère (Párizs, 1645. augusztus 16. – Versailles, 1696. május 10.) francia író, moralista.
Heti helytörténet
Emlékezzél a mult időre,
Ismérjed a jelenvalót;
S értvén az újat és az ót,
Vigyázz, figyelmezz a jövőre!
Batsányi János (Tapolca, Zala vármegye, 1763. május 9. – Linz, Ausztria, 1845. május 12.) költő.
„A világhoz nem alkalmazkodni kell, hanem csinálni, nem újrarendezgetni azt, ami már megvan benne, hanem hozzáadni mindig.”
Ottlik Géza (Budapest, 1912. május 9. – Budapest, 1990. október 9.) Kossuth- és József Attila-díjas író, műfordító. A magyar intellektuális próza kiváló alkotója.
„Szegény, koldusszegény leszel, mikortól nem tudsz már szeretni mást, csak önmagad.”
Gyúlj ki, égi szikra lángja,
szent öröm, te drága, szép!
Bűvkörödbe, ég leánya,
ittas szívünk vágyva lép.
Újra fonjuk szent kötésed,
mit szokásunk szétszabott,
egy-testvér lesz minden ember,
hol te szárnyad nyugtatod.
Friedrich Schiller (Johann Christoph Friedrich von Schiller, Marbach am Neckar, 1759. november 10. – Weimar, 1805. május 9.) német költő és drámaíró, filozófus és történész.
Előző heti rejtvényünk helyes megfejtése:
Andrea Amati
A legrégebbi dokumentált, klasszikus, négyhúros hegedűt, akárcsak a modern hegedűt, Andrea Amati építette 1555-ben. A korábbi hangszereknek csak három húrja volt, és violettának hívták őket. A hegedű azonnal nagy népszerűségre tett szert, mind az utcazenészek, mind a nemesség körében.
„Megint szegényebb lettél azzal, amivel mindig szegényebbek leszünk, hiszen élünk: az idővel. Csak az időt színültig töltő semmivel, a vágyaiddal lettél újra gazdagabb.”
Szeretem mindenemet odaadni annak akit szeretek
de nem szeretem ha elvárja hogy mindenemet odaadjam.
Somlyó György (Balatonboglár, 1920. november 28. – Budapest, 2006. május 8.) Kossuth-díjas és többszörös József Attila-díjas költő, író, esszéíró, műfordító, a párizsi Mallarmé Akadémia tagja, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia és a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja, számtalan díj és elismerés birtokosa, a Magyar Költészet Napjának kezdeményezője.
„A jövő nyugtalanít, a múlt fogva tart, ezért a jelent elmulasztjuk.”
Gustave Flaubert (Rouen, 1821. december 12. – Croisset [ma Canteleu része], 1880. május 8.) francia író, a lélektani regény egyik legnagyobb mestere.