Clark Ashton Smith
Szerzők: Mika Kristóf és Róbert
Talán meg sem íródik ez a cikk, ha nem látjuk nemrég a Spektrumon az H. P. Lovecraftról szóló életrajzi filmet. A francia filmesek igazán becsületesen és színvonalasan mutatták be az amerikai sci-fi, fantasy és horror nagyon sokáig félretett mesterét. Egyetlen dolog viszont nagyon hiányzott, nevezetesen, hogy akarva-akaratlanul elfelejtették megemlíteni egyik legjobb barátját, Clark Ashton Smitht. Mentségükre szólva a két író soha nem találkozott, barátságuk levelezés útján bontakozott ki és maradt meg Lovecraft haláláig.
A hiány pótlására született meg Clark Ashton Smith alábbi életrajza.
Ha Lovecraft furcsa figurának tűnik, akkor Ashton Smithről elmondhatjuk, hogy még furcsább, egy igazán bizarr személyiség volt.
1949-et írunk. Egy éjszaka Greeley Herrington privát repterén – amit Ashton Smithtől vásárolt meg – érdekes dolgot vett észre. Fehér lepelbe burkolózott szellemalak furcsa, rituális táncot lejt. Közelebb érve a jelenséghez meglepődve nyugtázta, hogy a földterület eredeti tulajdonosa megmaradt kis parcelláján, szertartásosan hajbókol, figurázik. Herrington csendesen otthagyta a „lidércet”, hiszen mindenki azt tesz a saját földjén, amit akar.
Clark Ashton Smith 1893. január 13-án született a kaliforniai Long Valley-ben. Mindössze öt évet járt a helyi elemi iskolába, mert szülei kivették a túlságosan érzékeny gyermeket a közösségből. Hogy unalmát elűzze, már ekkor, tizenegy évesen elkezdte írni történeteit. 13 éves volt, amikor megismerkedett E. A. Poe és George Sterling munkáival. Lelkes és szorgalmas ténykedése 1910-ben érett be, a 17 éves fiú művei több lapban is megjelennek. Sőt, 1911-ben neve is címlapra kerül az egyik újságban. Valószínű, hogy ennek hatására hívja meg Jack London egyik előadására. A fiú nem tud elmenni, aminek egyszerű oka van: nincs pénze az utazásra.
A nélkülözés és a puritán életmód szinte egész életében végigkíséri. Otthonában sem villany, sem vezetékes víz nem található. Az írás mellett gyümölcsszedéssel, favágással és aranyrögkereséssel foglalkozik. Autodidakta módon képzőművészeti alkotásokat készít, fest, és szobrokat formáz.
A húszas évekig főleg versei jelennek meg, mivel azonban az érdeklődés erősen megcsappan művei iránt, elhatározza, hogy önköltségen kiadja eddigi műveit Ebony and Crystal (Ében és kristály) címen. A könyv ötszáz példányban jelenik meg, minden egyes példányát saját kezűleg dedikálja, és nagy részét elajándékozza. E kötetben jelenik meg egy 517 soros döbbenete, melyet Lovecraft úgy jellemez, mint „a legnagyobb képzelt orgiája az angol nyelvnek”.
Lovecrafttal korán megismerkedik, és e kapcsolatból barátság szövődik. Unszolására elkezd a horrorral foglalkozni. Másokkal együtt ő is részese a Lovecraft által megteremtett „Cthulhu-mítosz” életre keltésében. ő alkotta meg Eibon könyvét és a „Tsathoggua”-t. Lovecraftot E’ch-Pi-El néven szólítja leveleiben, ő pedig általában Klarkash-Ton néven ír alá.
Magányos évtizedeit egy meglepő házasság tetőzi be 61 éves korában, amikor elveszi egy prominens ügyvédklán vezetőjének háromgyermekes unokáját, Carolyn Dormant. Az asszony Ashton Smith 1961-es halála után is hűséges marad, és próbálja minden lehetséges fórumon helyére rakni férje munkásságát az amerikai irodalomban.
Clark Ashton Smith hagyatéka mintegy 100 novella és több mint 700 vers.
Történetei különböző tájon játszódnak, úgymint „Hyperborea”, egy mitikus északi kontinens, „Zothique”, egy táj a Föld történetének vége felé, „Xiccarph”, egy távoli bolygó egzotikus flórával és faunával, valamint egy kitalált középkori birodalomban, Averoigne-ben. Írásai hemzsegnek a mitikus túlvilági lényektől, nekromatáktól, de fanyar humorával mindig ellensúlyozni tudta sötét képzelgéseit.
Egyik életrajzírója szerint Clark Ashton Smithnek a középkori Franciaországban kellett volna születnie.
Talán a francia filmesek egyszer őt is megörökítik.