Tátrai Trend: Primőr
a papiruszportal.hu archívumából [2009]
Szerző: rotan
Tátrai Tibor az ország egyik (ha nem a) legjobb rockgitárosa számtalan magyar formációban, koncerten, lemezen szerepelt. Jelenleg három együttesben lép fel rendszeresen, a Magyar Atomban, a Latin Duóban Szűcs Antal Gáborral és legújabb zenekarában, a Tátrai Trendben. Utóbbival 2008-ban készítette el debütáló korongját, az élő Primőrt, mellyel a folyton megújuló és kísérletező zenész alaposan meglepte mind a szakmát, mind híveit.
Tibusz és a Tátrai Trend
„Kamaramuzsikálásnál nem ritka ez a formáció, de mi nem dzsesszt játszunk, inkább a rám jellemző dolgokat, olyan dalokat, amelyek az elmúlt egy-két évben születtek meg bennem. Kellemes, érthető és szerethető zenét. Amolyan körbeülős produkció lesz ez, hogy akár borozgatás, eszegetés közben is lehessen élvezni.
Hogy hová futhatja ki magát a Tátrai Trend? Csak azt mondhatom, amit a többi bandám indulásakor is: ússzuk meg az első három bulit paradicsom nélkül…”
A Primőr a friss zenekar tavalyi szigetszentmiklósi koncertjének (2008. november 7.) anyagát örökíti meg, s noha Tibusz szerint só sincs dzsesszről, nyugodtan kijelenthetjük, hogy van. A lemez magán viseli Tátrai egész eddigi pályafutásának nyomait és valami egészen mást is. A blues és a dzsessz különleges egyvelegét kóstolgathatjuk végig a lemezen, megspékelve a gitáros technikai virtuozitásával. „Tessék lenyugodni!” – mondta volt Miklóska Lajos nemegyszer a Beatrice-koncerteken, hát Tibusz alaposan lenyugodott, aki netán a Latin Duót holmi kiruccanásnak vélte, tévedett, a zenész egyre inkább finomabb, halkabb vizekre evez.
Az egész korongot a visszafogottság jellemzi, nincs dübörgés, a többnyire elégikus, magába forduló, majd finoman kitörő gitárszólamok és a kiszolgáló ritmusszekció (Czibere József – ütős hangszerek, Glaser Péter – nagybőgő) harmóniáját élvezhetjük végig. A lemez nem adja meg magát egykönnyen, nincs színes-szagos kísérő anyag hozzá, a számcímek többsége sem figyelemfelhívó, mintha direkt arra törekedtek volna, hogy a zenét állítsák a középpontba. Nincsenek olyan rögtön megjegyezhető és egyszerű dallamok, mint a régi Generál- (pl. Yeti, a hegyi ember) vagy Új Skorpió-számoknál (pl. A folyóparton ülve). A dalok elsőre banálisnak tűnő alapból épülnek fel úgy, hogy a téma kibontásánál néha teljesen elrugaszkodnak tőle, a koncert többször – hiszen élő, olykor szó szerint ziháló felvételről van szó – örömzenélésbe torkoll.
Ami príma: kitűnő a 2. szám, a legjobb szerintem (Szia, Zsombi = Tátrai-unoka, ezt a Duna Tv Mentor című műsorában árulta el Tibusz), finom gitárakkordokkal kezdődik, dzsesszes seprőzéssel és aláfekvő bőgővel – és gyönyörűen másznak rá a csendes ütőkre-bőgőre a gitárkitörések, -szólók, majd Tibusz hol visszatér az elégikus alaptémára, hol játékosan variálja a szólót. A nagy játékosok kis területen is tudnak cselezni, és itt a Trend zsebkendőnyi területen játszik élvezetesen (vö. zsebcselek, Hrabal). A Főnix bugi című számban – ahol kitűnő a ritmusváltás, de másutt is sűrűn élnek vele, a dalok első hallgatásakor nem sejthető, hova fognak kilyukadni – Tibusz a jól kivehető Tátrai-védjegyek mellett mintha dzsesszgitárosi babérokra törne, a másik gitáros, Pintér Tibor pedig nagyszerű partner ehhez. Hogy visszautaljak a fülbemászó dallamokra, azért az Egy kis Swingi-Lingi című nóta szép gitárdallamát lehet fütyörészni is, mint ahogy önkéntelenül megmozgatja a lábat a Tibor’s Djangos latinos lüktetése, a Bye Bye Blues „lírai” bőgőszólójában pedig Glaser Péter mutatja meg, mit tud. És a fel-felbukkanó zenei humorról se feledkezzünk meg: például a Trendi bugi II.-ben gyerekdalbetéten mosolyoghatunk.
Ami még primőrséget hordoz: egyes tátrais toposzokból és a „szájgitárból”, úgy érzem, egy picit több van a lemezen a kelleténél.
Hogy képi zöldséggel zárjuk le: a kertész tovább ápolgathatja primőrjeit gitároskertjében, frissek, zamatosak, csak néha zöldek, várjuk a szezont! Gyűjtőknek, Tátrai-fanoknak kötelező, a progresszív gitárzenét és a dzsesszt szeretőknek ajánlott.
Tátrai Tibor
„Folyton keresem az újat. Leginkább azért, mert az újban mindig rengeteg energia feszül, mindenki éhes arra, hogy valami jót csináljon. Remek partnerekre találtam, a próbák során kiderült, hogy a srácok mindent el tudnak játszani, s képesek vagyunk együtt lélegezni a zenében.”
- április 5-én, Angyalföldön született. Iskolai zenekarokban kezdett, s a kor legjobb gitárosa, Radics Béla roadja lett. Első igazi együttese a Kárpátia volt, majd a Tűzkerék tagja lett. Ekkor már a teljes szakma megismerte a nevét és képességeit. Orszáczky Jackie mellett a Syriusban is játszott. Ezután Török Ádám együttesében, a Miniben folytatta. Horváth Charlie-val először az Olympiában, később a Generálban zenélt együtt. A felbomlás után Frenreisz Károly kereste meg a gitárost, s létrehozták az Új Skorpiót. 1983-ban hívta a Hobo Blues Band. Tibusz 1987-ben hozta létre első saját együttesét, a Tátrai Bandet (decemberben 20 éves jubileum az arénában). Az utóbbi időben több formációban is fellépet: Boom Boom, Magyar Atom a Latin Duó. Utóbbi kettővel ma is koncertezik. 2008-ban alakult meg a Tátrai Trend. 2002 áprilisában a Petőfi Csarnokban ünnepelte 50. születésnapját. (Forrás: Tátrai Tibor honlapja)
Tátrai Trend: Primőr
Trendi Bugi I.
Szia, Zsombi
Egy mese a kék elefántról
Főnix bugi
Egy kis Swingi-Lingi
Tibor’s Djangos
Bye Bye Blues
Trendi Bugi II.
Összidő: 58’ 34”
Szerzői kiadás, 2008
A Tátrai Trend három dala Trendi Bugi II., a Bye Bye Blues és a Tibor’s Djangos teljes egészében meghallgatható az interneten. A SellaBand holland portál egyfajta új üzleti modellt alakíthat ki a zenei piacon.
Comment on “Paradicsumut hazoá”