az Irodalmi Vademecum archívumából [2002]
Szerző: leho
Ez a kézikönyv tulajdonképpen egyszerűen ábécésorrendben hozza a Róma történetére vonatkozó fontos történeti fogalmakat, a királyság korától a császárság végéig. Ezen kívül egy minden eddiginél részletesebb kronológia lesz a könyvben, amely természetesen erre a fogalomtárra épül, tehát a fogalomtárban megnevezett események is megjelennek benne
A szerzők célja a kiadvánnyal
Németh György a Sic Itur ad Astra 2000/1–2. számában a vele készült interjúban a Mit várhatunk legközelebb? kérdésre a következő választ adta:
– Amin most leginkább dolgozunk, az egy Róma-történeti kézikönyv – ezt debreceni kollégákkal együtt csinálom. Mindenki, aki az első történészszigorlaton keresztülvergődött, tudja, hogy a Róma-tankönyv tele van minden magyarázat nélkül hagyott latin kifejezések százaival, amelyeket általános lexikonok alapján egyszerűen nem tud értelmezni olyan hallgató, aki csak gyengén, vagy egyáltalán nem tud latinul. Ez a kézikönyv tulajdonképpen egyszerűen ábécésorrendben hozza a Róma történetére vonatkozó fontos történeti fogalmakat, a királyság korától a császárság végéig. Ezen kívül egy minden eddiginél részletesebb kronológia lesz a könyvben, amely természetesen erre a fogalomtárra épül, tehát a fogalomtárban megnevezett események is megjelennek benne; illetve egy olyan bibliográfia, amely az összes magyar nyelven hozzáférhető római történeti forrásfelsorolását tartalmazza. Például azt, hogy a 19. században Lucanusnak a Pharsalia című eposzát, amely a pharsalosi csatáról szól, kétszer is lefordították magyarra. De hol találja meg ezt szegény érdeklődő, ha nem tudja, hogy ez le volt fordítva – esetleg eszébe sem jut az embernek, hogy ez vagy az a mű hozzáférhető magyarul, még ha nehezen is. Így legalább keresni tudja. Nagyon remélem, hogy ezt a segédkönyvet haszonnal fogják majd forgatni.
Időszerű…
Már nagyon időszerű volt, hogy friss, lexikonjellegű római történeti kötet szülessen. Magam nemcsak emiatt kezdtem lázasan lapozgatni a könyvet, személyes érintettség gyanánt is. Az egyik szerzőnél szigorlatoztam Rómából, s akkor nagyon elkelt volna a hónom alá egy ilyen mankó, segédeszköz, amilyet most a kezemben tartok.
A kézikönyv négy fejezetből – Fogalomtár, A római kronológia, A római történelem forrásai magyarul, valamint A római császári dinasztiák – áll.
A Fogalomtár, Havas László, Németh György, Szabó Edit munkája, a kötet kétharmadát teszi ki. Kezelését megkönnyíti a fejezet elején lévő rövidítésjegyzék, valamint a kiemelések, utalások rendszere. Óriási előnye, hogy a címszavakat történeti fejlődésükben mutatja be. Nagyon sok kifejezés jelentős változáson ment keresztül az idők folyamán (censor, legio, libertas stb.), ezt pontokba szedve – köztársaság, császárság kora, késő antikvitás – külön tárgyalja. A címszavak végén nem csupán a szerző monogramját kapjuk meg, hanem a legfontosabb források jegyzékét is.
Egy-egy címszóhoz sokszor kisebb tanulmány tartozik (cohors, donatizmus, fasti, keresztényüldözések, municipium, provincia, villa stb.), a szerzők nem elégedtek meg a nehezebb, tartalmi változáson átment kifejezések szűkszavú magyarázatával, olykor több oldalon keresztül világítják meg a fogalmak jelentését.
A Római kronológia (Németh György) fejezet csak a legszükségesebb rövidítésekkel él. A Bevezetésben a szerkesztő felhívja a kézikönyvet használók figyelmét, hogy valóban megbízható évszámokkal csak a pyrrhosi háborúk után számolhatunk. A kronológia frissességére jellemző, hogy még 1996-os forrásokban szereplő adatokat is – ahol kell – javít, pontosít. A kronológiában a dőlt betűvel szedett kifejezések megtalálhatók a Fogalomtárban, ez újfent megkönnyíti a felhasználók dolgát. A neveknél, helyneveknél több változat szerepel, ha erre szükség van (eredeti és magyaros használat; görög és római változat; stb.).
A kronológiában a szerző figyelmet fordít arra, hogy a pannoniai események is képben legyenek.
A harmadik fejezet, A római történelem forrásai azok számára készült, akik nem tudnak latinul és görögül. Időrendben, tematika szerint szedi sorba a forrásokat.
A római császári dinasztiák fejezete zárja a kötetet. Ebben a leszármazási táblák segítenek eligazodni az uralkodócsaládok rokoni fokozataiban.
Roppant színvonalas, felhasználóbarát, az érdeklődőket a lehető legjobban kiszolgáló kézikönyvet ismertem meg. A laikus olvasóktól kezdve a tévékvízjátékosokig sokan fogják fogatni e könyvet. Az azonban nem biztos, hogy a vizsga előtt állók mindig örömmel veszik kézbe. Az időszerűség. A sikeres vizsga után azonban egy jó baráttá válik a kézikönyv.
Egyedüli kifogásként a több apró helyesírási hibát kell megjegyezni, egyébként minden szempontból igényes, kiváló munka.
Havas László – Németh György – Szabó Edit
Római történeti kézikönyv
Korona Kiadó, Budapest, 2001
Kötött, B/5, 644 oldal
Szerkesztette Németh György
A források jegyzékét összeállította Forisek Péter
A kronológia összeállításában közreműködött Gradvohl Edina
Kiadói szerkesztő Mitrovics Réka
Kötésterv Malum Stúdió
Felelős kiadó Vilhelm József
Nyomdai előkészítés Tordas és Társa Kft.
Nyomás, kötészet Széchenyi Nyomda Kft., Győr
ISBN 963 9191 75 2
Fülszöveg
Egyedülálló könyvet tart a kezében az olvasó. Szerzői a Debreceni Egyetem kutatói, akik elsőként készítettek magyar nyelven olyan kézikönyvet, amely az ókori Róma történetét lexikonszerűen dolgozza fel.
A könyv fő fejezet a Fogalomtár, mely a latin és a görög történelmi fogalmak jelentését történeti fejlődésükben adja meg, s tartalmazza a legújabb szakirodalomra való hivatkozásokat is. A Kronológia a római történelem eseményeit foglalja össze, megkülönböztetett figyelmet szentelve Pannoniának. A kézikönyv betekintést nyújt a magyar és idegen nyelvű szakirodalomba is. A diákok és a római történelem iránt érdeklődő olvasók számára időrendi sorrendben, tematikai csoportosításban közli azoknak a forrásoknak a bibliográfiáját, amelyek az adott történeti vagy kultúrtörténeti témakörben magyarul hozzáférhetők, de gyakran kevéssé ismertek. Ezt a fejezetet a rövidítések jegyzéke és az idézett szöveggyűjtemények felsorolása teszi könnyen használhatóvá. A kötetet a római császári dinasztiák leszármazási táblázatai teszik teljessé.