a papiruszportal.hu archívumából [2008]
Szerző: korboncnok
A National Geographic magyar leánya, a Geographia kiadásában nemrég megjelent kötetek – Radisics Milán: Magyar szürke és Haarberg Orsolya – Erlend Haarberg: Lappföld – Európa Alaszkája – bemutatása után egy még súlyosabb könyv és téma következik, mely a világtörténet legfontosabb eseményeit hivatott a száraz szövegnél könnyedebb formában elénk tárni. A Képes világtörténet magyar változata a National Geographic Society 2005-ös berlini kiadása alapján készült, s e nagy horderejű vállalkozást tekintve a két év alatti átültetés gyorsnak számít.
Visszapillantás
Ahhoz, hogy helyén tudjuk kezelni egy ilyen kötet megszületését, érdemes visszatekinteni, nem Hahn-Hahn grófnő módjára, a legutóbbi magyar vállalkozásra. Marczali Henrik unikális munkája után 1975-ben jelent meg a kétkötetes Világtörténet képekben a Gondolat Könyvkiadó gondozásában. Az első kiadásból (többet ért meg, és javították is időközben) a II. kötet (1640-től kezdődően az újkort és a legújabb kort tárgyalja, 1970-ig követi az eseményeket) van meg, így azt vettem górcső alá. Neves szerzőgárda írta (Hanák Péter, Márkus László, Ormos Mária, Ránki György) és lektorálta a szöveget, mintegy 30 ezer példányban jelent meg, s 220 forintba került (igaz, akkor 1 forint volt a villamosjegy). A kötet sikerre volt ítélve, hiszen ilyen jellegű munka csak ez volt a piacon (kortárs nyugati, nem marxista szellemiségű történelmi műhöz hozzáférni csak a nagyon kiváltságosoknak adatott meg). Így a történelemmel behatóbban foglalkozók könyvespolcán el is helyezkedett. A kitűnő munkának azonban, mint általában a rendszernek, volt egy hibája: túlságosan egysíkú, szürke, több szempontból is fekete-fehér volt. Több könyvkiadó sokszor elmondja, miért vagyunk hátrányban az összefoglaló történeti, művészi jellegű kiadványok megjelentetésében: mert nincs Louvre-unk, British Museumunk stb. A magyar kiadás azonban még ott sem élt a színes fotók adta lehetőségekkel, ahol lehetett volna, a KGST viszonylatában. A színes mellékletek csupán képzőművészeti alkotásokat tartalmaztak. Így monumentalitása és kétségkívüli információgazdagsága mellett hiányérzéke maradt az embernek, s e súlyos könyvvel például egy gyereknek igen nehéz bizonyítani, milyen színes is a történelem.
Hanák Péter előszavának utolsó mondatát azonban feltétel nélkül elfogadhatjuk. „A történelemnek, még ha a hajdani krónikák kései, atomkori utódaként képes illusztrációk formájában beszéli is el önmagát, nem szabad megszűnnie figyelmeztetnie az olvasót: az ember maga formálja történelmét.”
Képes világtörténet
A National Geographic természetesen jóval jobb helyzetből indul, mint annak idején a magyar szerkesztőgárda. Az 1888-ban alakult National Geographic Society, a világ legnagyobb közhasznú tudományos és oktatási szervezete „a földrajzi ismeretek gyarapítására és terjesztésére” jött létre, s jelenleg 9 millió tagot számlál. Így könnyű, mondhatnánk. És az eredmény méltó a társasághoz. Az enciklopédia több mint 4 ezer képe, a négy kihajtható, nyolcoldalas egység (a Római Birodalom, a reformáció, a francia forradalom, a második világháború) kitűnő képi áttekintése az egyén számára valójában megismerhetetlen információhalmaznak. Douglas A. Brinkley professzor az előszóban meg is jegyzi, nincs megdönthetetlen válasz egy-egy kérdésben a történelemben, ez idea. Azért tartja nagyszerű kiadványnak a kötetet, mert nyomkövető, a folyóméterben mérhető, száraz és befogadhatatlan elméleti munkák helyett egy kötetbe sűrítve „használható” történelmet tár elénk, izgalmas, a szövegnél sokszor többet mondó képek segítségével. Brinkley méltatja a társaság tevékenységét is, példaként hozza a Titanic felfedezését – hogy mennyire igaza volt a megdönthetetlenség kérdésében: azóta kiderült, hogy a Robert Ballard Titanic-megtalálása fedőtevékenység lehetett, valójában az elsődleges cél atom-tengeralattjárók felkutatása volt… A kötet egyoldalas, természetesen képen bemutatott használati utasítással kezdődik. A fejlécen a részek címe (pl. Az Oszmán Birodalom hanyatlása és bukása), a láblécen a legfontosabb események, folyamatok rövid áttekintését nyújtó időszalag található, az oldalak közepe-szélén lévő színes címke jelöli a tárgyalt korszakot (őskor, Az első birodalmak, Az ókori világ, A középkor, A korai újkor, A modern kor, A világháborúk és a két világháború közötti időszak, Korunk történelme) és a fejezetet. Egy-egy 2–12 oldalas rész bevezetővel kezdődik, s minden oldalhoz külön is van egy bevezető. Keretes írásokban olvashatunk a főszöveget kiegészítő érdekes, fontos információkat. Az oldalakat színes hasábok teszik még színesebbé, ahol idézetek, jelentős személyiségek életrajza olvasható.
És a képek. Sorszámmal látták el őket, a képaláírásokon kívül a szöveg is utal rájuk. A szerzők a lehető legváltozatosabb módon élnek a színes képi illusztrációkkal. Csak kiragadva néhány példát: látható János papiruszra írt evangéliuma a 2. századból, az Al-Kaida vezetője, Oszama bin Laden, három szellemalak ausztrál őslakók készítette faháncsfestményen, légi felvétel az Antarktisz feletti ózonlyukról egy 2000-es és interneten szörfölő buddhista szerzetesek egy 2005-ös felvételen. Szebbnél szebb képekkel járhatjuk be a kontinenseket, a történelmi korszakokat. A NatGeo sárga négyszöge most is garancia a minőségre, magasra tették a mércét. A kötet dióhéjban, de nagyon szabatosan elmeséli a világtörténetet, és szerteágazó képi világával kedvet csinál a laikusoknak és a szakmaibelieknek is a még alaposabb kutatáshoz, elmélyüléshez, böngészéshez. Nem maradhatott el a könyv végéről a név- és tárgymutató sem. Ott a helye a családi könyvespolcon – ha a család megengedheti magának. Az ár-érték arány kitűnő, ha azt nézzük, hogy ma 200 forint fölött van a BKV-jegy.
A NatGeo és a Geographia Kiadó most is nagyon színvonalas munkával rukkolt elő.
Berndl, Klaus – Hattstein, Markus – Knebel, Arthur:
Képes világtörténet
Geographia Kiadó, Budapest, 2008
Kötött, 656 oldal
ISBN: 9639547833