Illusztrátor: Sajdik Ferenc
a papiruszportal.hu archívumából [2007]
Szerző: keszegi
Podmaniczky Szilárd ezúttal a Móra kiadónál jelentetett meg medvekönyvet. A korábbi művekhez képest a felhasználói tartományt lefelé bővítette: a felnőtteken kívül a Lássuk a medvét! kötet történeteit a legkisebbek is falhatják, vagy ha felolvassák nekik, meghallgathatják. Az egész aktív medveszezont átfogó könyv a február 2-i ébredéssel, időjárás-kémleléssel kezdődik, s kis híján az Apu, hod med be (error: medve) slágert ásítozva fejeződik be: változatos – tanulságos, humoros, groteszk és se füle, se farka – medvetörténeteket csemegézhetünk Sajdik-rajzokkal.
A meseirodalmat tekintve a medvék a topállatok közé tartoznak, Medveczky Medvétől kezdve Brumin keresztül a csak részben ide sorolható Mosó Masáig vagy a medvehagymát eszegető Micimackó-klónig számtalan medveszereplőhöz volt már szerencsénk, s a 2005–2006-os gyerekirodalmi statisztikákat böngészve egy pH-értékes maci is befurakodott a legolvasottabb medvék közé. A szerzők ellenben mostohán bántak a természet számos más állatgyermekével, jóval kevesebb és kicsengését tekintve kedvezőtlenebb felhangú történetek születtek például a kecskéről, a tengeri uborkáról vagy a csíkos fejű nyári poszátáról. A medvék tehát alaposan befészkelték magukat az irodalom berkeibe, barlangjába, málnásába.
Az idei könyvhétre megjelent kötetben Podmaniczky Szilárd sajátos és eltéveszthetetlen stílusa ötvöződik Sajdik Ferenc sajátos és eltéveszthetetlen stílusával, s a végeredmény egy kortalanul fogyasztható, mindenkinek ajánlható mesefüzér. A szerző ebben igazán nagy, a rövid, csattanóval végződő novellákban. Hőse, az erdő legerősebbike, Medve úgy véli „a medveésszel nem takarékoskodott a természet”. Ez a lazán összefüggő történetekből nem mindig világlik ki, a medveteremtés medvekoronáját nemegyszer alaposan lóvá teszik. Medve egy Micimackóból, Shrekből és még számtalan mackóból összegyúrt jellem. A mesék egy-egy tulajdonságát domborítják ki: Az okoskodó medve, A leskelődő medve, A hiú medve, A dühöngő medve stb. A medvejellem karikírozásában egy jó nevű karikaturista, aki nem turista ebben a műfajban sem, segédkezése telitalálat, a jól ismert Sajdik-vonások erősítik a medvejellemet és a vicces történeteket, s még egy vendégszöveg is visszatér néhány történetben, a Medve-dal Szabó T. Anna szerzeménye.
Podmaniczky él a legtöbb medvetoposszal, s kiaknázza az erdőn-mezőn lévő kézen- és hanyatt fekvő lehetőségeket: odúban méz, aminek megszerzéséért néhány vadméhcsípést el kell szenvednie, andalító desszerttúrák a málnásban, a medvebarlang rejtelmei, a regionális állattársadalomban elfoglalt helye, egy cirkusz felbukkanása, állatversenyek, medvelány felbukkanása mind-mind olvasható a könyvben egy podmaniczkys, az egyik történetben megtalált medveszemüvegen keresztül. A szerző mindig meg tudja lepni olvasóit, hol a történet végi poénnal, hol annak elmaradásával. Tanmeséit mégsem fogják főiskolai-egyetemi logika órákon oktatni, de nem is ezért szeretjük: hús-vér medvéjében, gyarló és követésre érdemes tulajdonságaiban ki-ki magára, önnön okoskodására, leskelődni vágyó vonására, hiúságára, dühöngéseire ismerhet. Szűrreális medvezuhatagot kaptunk a szerzőtől és a grafikustól, a történetek könnyen fogyaszthatóak és ízletesek, akár a medvetalp. Kitűnő ár-érték arány.
Podmaniczky Szilárd
- július 24-én született Cegléden.
Tanulmányait a Budapesti Műszaki Egyetemen és a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola matematika–fizika szakán végezte. Ez év júliusától Balatonbogláron él.
Írói munkásságára a műfaji sokszínűség jellemző: regény, novella, vers, forgatókönyv, dráma, mese. ő a megalkotója a modern magyar irodalom egyik különlegességének, a nanoprózának.
Eddig 13 könyve jelent meg:
Haggyatok lótuszülésben, 1993, kisregény és elbeszélések. Megyek egy kört az alvázon, 1996, novellák. Vastag Sapka, 1998, tárcanovellák. Képlapok a barlangszájból, 1999, nanoprózák. „…hidraulikus menyasszony…”, 2000, versek. Két kézzel búcsúzik a leopárd, 2001, regény. Teljes hasonulás, 2002, gyermektörténetek Csoszó Gabriella fotóihoz. Feltétlen emberek, 2003, tárcasorozat. Időntúli hétméteres, 2004, regénytrilógia. Gumiharangok, 2005, novellagyűjtemény. Ahogy a Kisnyúl elképzelte, 2005, mesék. Idegpályáim emlékezete, 2006, önéletrajzi novellák. Láthatatlan Szeged, 2006, háromnyelvű fotóalbum. (Forrás: www.mora.hu)
Medvefülszöveg
Medve kicsit túlsúlyos, talán picit lusta is, és három üveg mézborral le lehet kenyerezni. Néggyel meg még inkább. Alapvetően költői alkat, verset ugyan nem nagyon ír, viszont annál többet álmodozik. A barátai mindig számíthatnak rá: ha kell, megkeresi a katicabogár ellopott pöttyeit, megvédi az erdő fáit a favágóktól, vagy akár modellt ül, hogy a gyerekek le tudják rajzolni. Ha találkozni akarsz Medvével, az erdőben keresd.
Szép időben a barlangja előtt napozik, máskor a málnásban kószál, vagy a nagy medvegomba után kutat. Néha napraforgónak álcázza magát, így próbálja ellesni a méhektől, hogyan készül a méz. A legegyszerűbben persze akkor találkozhatsz Medvével, ha felütöd ezt a könyvet. Felkészültél? Akkor lássuk a medvét!
Podmaniczky Szilárd: Lássuk a medvét!
Móra (Budapest, 2007)
Kötött, 96 oldal
Illusztrátor: Sajdik Ferenc
Felelős szerkesztő: Dóka Péter
Műszaki vezető: Diósi Katalin
Alföldi Nyomda
ISBN: 9789631183276