a papiruszportal.hu archívumából [Kiből lesz az olvasó? sorozat, 2006]
Szerző: antropomorf
Mindig is talány volt, vajon milyen könyv, irodalmi műfaj tetszik a már nem gyerek, de még nem felnőtt olvasóközönségnek. Ez az a korosztály, amelyet nagyon sok külső benyomás ér, és számtalan elvárásnak kellene megfelelnie. Szabad ideje, ha komolyan veszi a középiskolát, alig van, és az internettől a tévéig, a hobbitól a sportig nagyon sok hívó szó az „unalmas” olvasás ellen csábít. Harry Potter-féle sikersorozatok ugyan nem születnek minden év(tized)ben, de izgalmas és mai történetek igen.
Törzsi és spirituális harcok
Gimnazista koromban mindenevő voltam, Hemingway regényeitől kezdve a világháborús népszerű irodalmon és a Buddenbrook-házon keresztül Keyesig (Virágot Algernonnak) sok mindent elolvastam, utólag visszatekintve különösebb válogatás nélkül. De mintha jóval több szabad időnk lett volna, mint a mai tizenéveseknek. Persze jóval kevesebb inger is ért, mint a mai tinédzsereket. Nem szólt percenként a telefon, nem jelentkezett be percenként senki az MSN-en, nem töltődött le újabb játék a számítógépen, amíg iskolában voltunk. A lényeg azonban ugyanaz maradt, ha a sorrend és a körülmények változtak is: barátság, szerelem, család, tanulás, szórakozás. Talán mégsem választanak el fényévek egy-egy generációt ma sem.
A mai tizenévesek hasonló problémákkal küzdenek Magyarországon és az életszínvonalat tekintve jóval előttünk járó Kanadában. Arthur Slade könyve a problémafelvetésen kívül az átlag magyar olvasónak a környezet miatt is érdekes lehet. Az egészen különböző életstílusok egymásmellettisége, együttélése, a teljesen természetes jólét, olykor gazdagság – például az autóhasználat iskolásoknál is hétköznapi jellege stb. – kicsit még idegenül hathat nálunk. De az emberi kapcsolatok ismerősek.
Slade főhőse, Percy többfrontos küzdelmet vív. Néhai antropológus apja nyomdokain járva, a tudományág módszereit követve osztályozza szűkebb környezete tagjait. Ebből számtalan konfliktusa származik. Meg kell harcolnia barátnője iránt táplált érzéseivel is, itt lenne az ideje eldönteni, hogy tényleg szerelemes-e belé, vagy ez csak barátság. És ott van a „csodabogár” anyja, aki túlzottan egészséges életmódjával, különcségével és látszólagos figyelmességével szinte a sírba kergeti: órákig papol a jobbnál jobb természetes ételekről, gyümölcsnapokról, életmódról, s nem veszi észre, hogy fia eközben háromrétegű hamburgerre vágyik – és Percy egyáltalán nem az, akinek anyja látja vagy látni szeretné. Állandóan vívódik önmagával, olykor egy-egy harciasabb iskolatársával, elfojtott vágyai, érzelmei miatt sanyargatja magát, gombostűvel szurkálja a mellét, és valami súlyos titok lappang egész életvitele és viselkedése mögött…
Arthur Slade serdülőknek szóló könyve olvasmányos, ízig-várig 21. századi történet, izgalmas fordulatokkal, csattanóval, mini észak-amerikai környezetrajzzal – a legfontosabb üzenet pedig: a mai emberi kapcsolatokból fakadó, elfojtott problémákat ki kell beszélni.
Fülszöveg
Percy tizenhét éves, hamarosan érettségizik, ám élete főműve jobban foglalkoztatja. Iskolatársait figyeli, s ír nap mint nap jegyzeteket szokásaikról, viselkedésükről. Hasonló tevékenységet végzett bennszülött törzsek között a nagytekintélyű néprajzkutató apa is, aki Percy szerint egy trópusi fertőzés következtében halt meg, Afrikában. Percy társa az iskolai „törzsek” tudományos leírásában Elissa, egy ugyancsak „a sorból kilógó” lány. De lehet-e az ember pusztán külső szemlélő egy közösségben – és érdemes-e? Miért ragad bele a fiú ebbe a számára csak konfliktusokat hozó, különös viselkedésbe úgy tűnik, már-már végzetesen, kockáztatva ezzel az első szerelem életre szóló élményét is?
Arthur Slade: Törzsek
Animus, Budapest, 2006
Kötött, 160 oldal
Szerkesztette Gábor Anikó
Borító Beleznay Kornél
Tipográfia és nyomdai előkészítés Scriptor Kft.
Nyomás Alföldi Nyomda
ISBN 963 9563 92 7
14 éven felülieknek ajánlott