„Vannak ilyen napok. Amikor az ember csupa hülyével találkozik. Aztán a végén már akkor is elfogja a gyanakvás, ha a tükörbe néz.”
Raymond Chandler (Chicago, Illinois, 1888. július 23. – San Diego, Kalifornia, 1959. március 26.) amerikai krimiíró. Jelentősége mérhetetlen volt: leginkább stílusa és gondolkodásmódja volt az, amely az elmúlt hatvan évben hatást gyakorolt a bűnügyi irodalomra.
„A költészet az, amikor egy érzelem megtalálta a gondolatot, és a gondolat megtalálta rá a szavakat.”
Robert Lee Frost (San Francisco, Kalifornia, 1874. március 26. – Boston, Massachusetts, 1963. január 29.) négyszeres Pulitzer-díjas amerikai költő.
„Ne feledjük: a türelem a bölcsesség tartópillére!”
Frédéric Mistral (Maillane [Bouches-du-Rhône], 1830. szeptember 8. – Maillane, 1914. március 25.) irodalmi Nobel-díjas, okcitán nyelvű francia író, szótáríró.
„A világot romantizálni kell. Így találjuk meg ismét az eredeti értelmét. Ha a közönségesnek magasabb értelmet, a megszokottnak titokzatos külsőt, az ismertnek az ismeretlen méltóságát, a végesnek a végtelen látszatát kölcsönzöm, romantizálom azt.”
Novalis (Friedrich von Hardenberg, Oberwiederstedt, Arnstein, Sachsen-Anhalt egyik városrésze, 1772 – Weißenfels, 1801. március 25.) német költő, író, a német romantika egyik legnagyobb alakja.
„Legyen a zene mindenkié!” /Kodály Zoltán/
Legyen a tiéd is! /papiruszportal.hu/
„Kevesebb időbe telik valamit jól csinálni, mint megmagyarázni, hogy miért nem sikerült.”
Henry Wadsworth Longfellow (Portland, Maine, 1807. február 27. – Cambridge, Massachusetts, 1882. március 24.) amerikai költő, egyetemi tanár.
„Arra vonatkozólag, hogy a világ olyan, amilyen, senki részéről semmiféle panaszt nem vagyok hajlandó elfogadni. Nem kellett volna olyan készséggel hozzájárulni ahhoz, hogy így legyen, és nem kell olyan készséggel hozzájárulni ahhoz, hogy így is maradjon.”
Hamvas Béla (Eperjes, 1897. március 23. – Budapest, 1968. november 7.) Kossuth-díjas író, filozófus, esztéta és könyvtáros.
„Hát ilyenek a gazdagok! Megalázzák az embert, s azután azt hiszik, hogy egy kis majomkodással mindent jóvátehetnek.”
Stendhal (Marie-Henri Beyle, Grenoble, 1783. január 23. – Párizs, 1842. március 23.) francia író.
Heti találós kérdésünk
Öt festményrészlet, hat reneszánsz festőművész.
Ki a kakukktojás?
1. Sandro Botticelli
2. Jan van Eyck
3. Raffaello Sanzio
4. Tiziano Vecellio
5. Leonardo da Vinci
6. Rogier van der Weyden
„Bármi is vagy, az sosem elég. Meg kell tanulnod az elfogadást a másiktól, bármilyen kicsi is legyen az, ami teljessé tesz téged.”
Chinua Achebe (Ogidi, 1930. november 16. – Boston, 2013. március 22.) ibó származású, angol nyelven alkotó nigériai regényíró, költő, tanár, az afrikai irodalom kimagasló alkotója.
„Vannak emberek, kik egyáltalán nem tévednek, mert semmilyen okos célt nem tűznek ki maguk elé.”
Élni való minden élet,
Csak magadhoz hű maradj.
Veszteség nem érhet téged,
A míg az lész, a mi vagy.
Johann Wolfgang von Goethe (Frankfurt am Main, 1749. augusztus 28. – Weimar, 1832. március 22.) német író, költő, grafikus, művészetteoretikus, természettudós, jogász és politikus. A német irodalom egyik klasszikusa, a világirodalom egyik legnagyobb költője.
Előző heti találóskérdésünk helyes megfejtése:
1. A Szépség és a Szörnyeteg
A fent említett musical szövegét Andrew Lloyd Webber régi alkotótársa
Tim Rice (és Howard Ashman), zenéjét Alan Menken írta.
Sir Andrew Lloyd Webber (London, 1948. március 22.) a zenés színház nagy sikerű angol Oscar-, Golden Globe-, háromszoros Grammy-, Emmy- és hétszeres Tony-díjas zeneszerzője. A késő 20. század egyik legnépszerűbb színházi (musical) zeneszerzője, több sikerdarabjával, melyek egy évtizednél tovább futottak mind a Broadwayn, mind a West End-en. Pályafutása alatt 16 musicalt, több filmzenét, és egy latin nyelvű requiemet szerzett. Első szerzeményét 9 éves korában írta. Három évvel később szüleitől kapott egy bábszínházat, melynek bábuival zenés darabokat játszott el és ezekhez a muzsikát maga komponálta. Kezdetben Tim Rice szövegíróval nagyszerű párost alkotva a nagyszerűbbnél nagyszerűbb és sikert sikerre halmozó darabokat (József és a színes, szélesvásznú álomkabát; Jézus Krisztus szupersztár; Evita). A páros útjai az Evita után hamarosan különváltak. Ennek oka sosem került nyilvánosságra. Webber sikertöténete nem állt meg, olyan folyamatosan telt házas darabokat ünnepelhetnek világszerte a nézők, min a Macskák, a Csillag-Expressz vagy Az Operaház Fantomja. 1992-ben lovaggá ütötték, II. Erzsébet brit királynő a „Baron Lloyd-Webber of Sydmonton” (Sydmonton bárója) címet adományozta neki.
A szerzőről bővebben a Báró és lovag − Sir Andrew Lloyd Webber című cikkünkben olvashatnak.
Egyetlen voltál e világon s múlhatatlanul örök.
Elmentél? Igen. Te messze jársz, s én itt ringatlak az ölemben
s ha fáradt leszek, átadlak a fiamnak s ő így tovább
itt voltál s nem tűnhetsz el többé a szívünkből és a szemünkből.
Kassák Lajos (1887. március 21. — 1967. július 22.) Kossuth- és Baumgarten-díjas író, költő, műfordító, képzőművész, a magyar avantgarde mozgalom meghatározó alakja.
„Az ügy, amely bűnben fogant, nem győzhet soha.”
Henrik Ibsen (Skien, 1828. március 20. – Kristiania, 1906. május 23.) norvég drámaíró, színházi rendező, költő. Gyakran utalnak rá a „modern dráma” atyjaként és mint a modernizmus egyik színházi megalapozójaként.
„Mielőtt megszólalnál, gondold végig, hogy amit mondanál, szebb-e, mint a csend, amit meg akarsz törni.”
Friedrich Hölderlin (Lauffen am Neckar, 1770. március 20. – Tübingen, 1843. június 7.) német író, költő, a 18-19. század fordulójának egyetemesen is egyik legnagyobb lírikusa.