„Mire törekszik az állam? – Hogy lehetőleg rend legyen – akármilyen áron -, hogy rá lehessen mondani valamire, ami csak látszat, hogy az rend.”
Füst Milán (Fürst Milán Konstantin, Budapest, 1888. július 17. – Budapest, 1967. július 26.) Kossuth-díjas író, költő, drámaíró, esztéta.
„Nem elég magyar anyanyelvűnek születnünk, tanulnunk kell magyarul a sírig.”
…
adjon az Isten
fényeket,
temetők helyett
életet –
nekem a kérés
nagy szégyen,
adjon úgyis, ha
nem kérem.
Nagy László (F. Nagy László, Felsőiszkáz, 1925. július 17. – Budapest, 1978. január 30.) Kossuth-díjas magyar költő, műfordító, grafikus, a Digitális Irodalmi Akadémia posztumusz tagja.
Heti helytörténet
Csere Jani bácsi birodalma, a Bugaszeg Köztársaság egy olyan különleges hely, ami nem sok van az országban. Az alapító mintegy tíz év sajátkezű munkájával, régi, többségében „címeres” téglákból épített várkastély-jellegű építménye egy igazi kuriózum. A háromhektáros területen történelmi emlékpark, jurta sátor, harangtorony, kemence és a mindig termő Gecsemáni-kert található. Emellett lovak, juhok, nyulak, tyúkok, kacsák… /Balatonboglar.hu/
„Nem a szavaink vagy a gondolataink tesznek azzá, akik vagyunk, hanem a tetteink… vagy azok hiánya.”
Jane Austen (Steventon, Hampshire, 1775. december 16. – Winchester, Hampshire 1817. július 18.) angol regényírónő.
„Aki szerényen és nyíltan elismeri, hogy nem volt igaza, nagy előnyt szerez magának.”
William Makepeace Thackeray (Kalkutta, India, 1811. július 18. – 1863. december 24.) viktoriánus angol író.
A Beatles harmadik albuma, amely 1964-ben jelent meg azonos című filmjük zenéjeként. Az album (és a film) címe a dobos, Ringo Starr akaratlan alkotása. Az album szerepel az 1001 lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz című könyvben.
»Az életnek nem olyan, a sírhoz vezető utazásnak kell lennie, ahol a lényeg, hogy csinosan, jó karban lévő testtel érkezzünk meg, hanem inkább olyannak, ahol sivító fékekkel, porfelhőt kavarva csúszunk be a célba, teljesen elhasználódva és kimerülve, s hangosan kiáltjuk: „Hű, micsoda menet volt!” «
Hunter S. Thompson (Louisville, Kentucky, 1937. július 18. – Woody Creek, Colorado, 2005. február 20.) amerikai író és újságíró, a gonzó újságírás kiemelkedő alakja.
„Nem vagyok nagy regiszterű orgona, kolompszó vagyok a magyar mezők felett, de fáradt emberek ezt is szeretik hallani néha. Nem vagyok csillag csak rőzsetűz, de az, amíg ég, meleget tud adni az egyszerű embereknek.”
Móra Ferenc (Kiskunfélegyháza, 1879. július 19. – Szeged, 1934. február 8.) író, újságíró, muzeológus, a „tiszteletbeli makói”.
„Tétlen kéznek ördög a munkaadója.”
A. J. Cronin (Archibald Joseph Cronin, Skócia, Dunbartonshire, Cardross, 1896. július 19. – , Svájc, Vaud kanton, Montreux, 1981. január 6.) skót orvos és regényíró.
Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után elhunyt Balázsovits Lajos Balázs Béla-díjas színész, színházi rendező és színigazgató, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, a Nemzet Színésze /Nemzeti Színház/
Balázsovits Lajos (Nagykanizsa, 1946. december 4. – Budapest, 2023. július 19.)
Balázs Béla-díjas színész, színházi rendező és színigazgató, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, érdemes művész. 1965-től a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója. Főiskolásként kezdett filmezni és már 1968-tól szerepelt a Madách Színház előadásain. Diplomás, pályakezdő színművészként 1969-től ennek a színháznak tagja volt. 1974-től a Vígszínház, 1979-től a Mafilm társulatához tartozott. Pályakezdőként lett Jancsó Miklós állandó színészeinek egyike. Filmen viszonylag kevés főszerepet játszott, noha előnyös megjelenése miatt fiatal korában kalandfilmek, szerelmes történetek ideális főhőse lehetett volna. A Jancsóval közös filmek közül a legnagyobb nemzetközi visszhangot a mayerlingi tragédián alapuló Magánbűnök, közerkölcsök váltotta ki, amely az 1976-os cannes-i filmfesztiválon az egyik olasz versenyfilm volt. 1989-ben a Szegedi Nemzeti Színházban vendégszerepelt, illetve rendezett is. 1991-ben a Nemzeti Színházhoz szerződik, 1992-től a 2012-ig a budapesti Játékszín igazgatója volt (Bizalom, Egy erkölcsös éjszaka, Napló apámnak, anyámnak).
Ha nem szerelmet, akkor hát mit érzek?
És ha szerelem ez, minő, miféle?
Ha jó, miért olyan halálos éle?
Ha rossz, e gyötrelem miért oly édes?
Francesco Petrarca (Arezzo, 1304. július 20. – Arquà, 1374. július 19.) az egyik legnevesebb itáliai prehumanista költő.
„A világ helyzete sohasem reménytelen, mert sohasem azokon múlik, akik nem hisznek az életben, hanem azokon, akik hisznek benne.”
Paul Valéry (Paul Ambroise Valéry, Sète, 1871. október 30. – Párizs, 1945. július 20. francia költő, esszéista, a 20. századi francia költészet kimagasló egyénisége.
Előző heti rejtvényünk helyes megfejtése
Melyik hangszer nem illik a rezesbandába?
a fagott
„Amint az ember megszületik, tüstént morogni kezd, akár a fiatal gödölye, ha pedig meghal, hörög, mint egy vén bakkecske. És az egész közbeeső időben elszántan morog. No nem, elégedettek azelőtt sem voltunk! De azelőtt mindenki csak annál akart többet, amennyije éppen volt, ma pedig azt kívánja el, ami a másé!”
Hans Fallada (Rudolf Wilhelm Friedrich Ditzen, Greifswald, 1893. július 21. – Berlin, 1947. február 5.) német író, újságíró, az Új tárgyilagosság irodalmi irányzat egyik legismertebb 20. századi képviselője.
„Az emberek bármilyen veszteséget kibírnak mindaddig, ameddig képesek önmaguk maradni.”
Edgar Lawrence Doctorow (E. L. Doctorow, New York, 1931. január 6. – New York, 2015. július 21.) amerikai író, esszéista.
Heti találós kérdésünk
Egy televíziós minisorozat néhány szereplőjét soroljuk fel. Ki írta a sorozat alapjául szolgáló regényt, ki rendezte és mi a film címe?
Balázsovits Lajos
Bánfalvy Ágnes
Básti Lajos
Garas Dezső
Nagy Attila
Piros Ildikó
Ruttkai Éva
Szerencsi Éva
„A szleng az, amikor a nyelv feltűri az ingujját, beleköp a tenyerébe és munkához lát.”
Carl Sandburg (Galesburg, Illinois, 1878. január 6. – Flat Rock, Észak-Karolina, 1967. július 22.) egyesült államokbeli író, költő.
„Csak aki előre megy, az meri megengedni magának, hogy hálás is legyen annak, aki megelőzi.”
Mészöly Miklós (Molnár, Szekszárd, 1921. január 19. – Budapest, 2001. július 22.) Kossuth-díjas író, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja.
2004. július 23-án, hat állam képviselőjének jelenlétében átadják Mostarban az újjáépített Öreg hidat.
„Vannak ilyen napok. Amikor az ember csupa hülyével találkozik. Aztán a végén már akkor is elfogja a gyanakvás, ha a tükörbe néz.”
Raymond Chandler (Chicago, Illinois, 1888. július 23. – San Diego, Kalifornia, 1959. március 26.) amerikai krimiíró.
„Lehet, hogy nincsen Sátán, de hogy a tévét ő találta föl, ahhoz nem férhet semmi kétség.”
Karátson Gábor (Budapest, 1935. május 21. – Budapest, 2015. július 23.) Kossuth-, József Attila- és Munkácsy Mihály-díjas író, műfordító, festő, filozófus, művészetpedagógus.