Előre megfontolt szándékkal
A halál nyomában
a papiruszportal.hu archívumából [2009]
Szerző: undercover
Ha Robin Cook a kórházi bűnügyek mestere, ha John Grisham a korrupciós történetek legkedveltebb szerzője, akkor Patricia Cornwell a bonctermi krimik ásza – olvashatjuk az Előre megfontolt szándékkal című regény hátlapján, és egyet kell értsünk ezzel. Patricia Cornwell két új bűnügyi története jelent meg az Alexandra Kiadó újdonságaként, a főszereplő most is az olasz gyökerű Kay Scarpetta igazságügyi orvos szakértő, aki állandó csapatával ered a bűn nyomába.
Az Előre megfontolt szándékkal – ahogy az előző krimi is – karácsony táján játszódik, egy fiatal, rossz állapotban levő, elhanyagolt külsejű nőt találnak holtan egy kétes hírű parkban. Az áldozat meztelen, halálos fejlövés végzett vele. Hogy miért nincs rajta ruha, miért vetkőzött le a csikorgó hidegben, ugyanúgy kérdés, mint az, miért van több kalapált aranytömés a nő szájában, miért ápolt a foga az egyébként gondozatlan nőnek. A gyilkos minden bizonnyal az a Temple Gault, akinek rémtetteiről már olvashattunk. Gault még kegyetlenebb, mint eddig, még több gyilkosságot követ el, sokszor szinte csak az élvezetért. Scarpetta nemcsak magát, de Lucyt, unokahúgát is halálos veszélyben érzi. Nem csoda, hiszen Gault a még egyetemista lánytól – aki mellesleg az egyik legjobb számítógépes szaktekintély – ellopja a Kaytől kapott bankkártyát, személyes, intim hangú levelezését volt kolléganőjével. Scarpettának a szikekészlete tűnik el, melyhez személyes emlékek fűzik. Egy tapasztalt pszichológus szerint Gault Scarpettát akarja megajándékozni a gyilkosságokkal. Gault egyre közelebb kerül a két nőhöz, már-már várjuk a robbanást, az írónő az egyre hamarabb bekövetkező gyilkosságokkal is viszi előre a történetet. Kay most is zárkózott, mindössze három embert enged közel magához: az anyja által érzelmileg elutasított Lucyt, az erőteljesen rasszista, a homoszexualitást teljes mértékben megvető Marino hadnagyot (aki vezető létére ugyanúgy utálja a szakmai elitet, mint közrendőr korában) és Wesley Bentont, akihez gyengéd szálak fűzik. A regény kevésbé tűzdelt naturalista ábrázolásokkal, noha érintőlegesen a szex is jelen van – a Mikulás névre hallgató korrupt seriff kapcsán, nem hiányoznak az érdekfeszítő és tömör leírások (a metró rendszere, régi katonai öltözékek, a sokáig ismeretlen halott lány életútjának dióhéjban való ábrázolása, a krematórium működése, a bonctermi rend). A tempó feszített, a terjedelem ellenére nincs üresjárat. A lelki rezdülések most is csak minimálisak, az összes nyomozó, nyomozást segítő ember munkaalkoholista. Nem kevés dolgot tudunk meg a számítógép feltöréséről, a CAIN-programba (nomen est omen) való beférkőzésről.
A halál nyomában című krimi jó néhány évvel később játszódik, Kay már öt éve nem az orvos szakértői intézet igazgatója, Lucy egy jól menő nyomozócég vezetője. Kay nagyon megkeseredetté vált, Bentonnal valókapcsolata miatt még mindig lelkiismeret-furdalás gyötri. Mély sebet okozott az igazgatói állásából való visszahívás, az egész intézetet ő építette föl, minden a keze nyomát viseli. Nem javít a dolgon, hogy az egykori épületet éppen akkor bontják, s egy véletlen baleset – vagy gyilkosság – is történik. Elégtételt ad, hogy az új vezető, a semmiből előbukkanó, szakmai-vezetői gyakorlat nélküli dr. Joel Marcus hívja egy ügy megoldásához. Persze magas lóról beszél Scarpettával, mindenbe beleköt, ahogy ezt az életben is tapasztalhatjuk.
Egy tizenéves lány holttestét kell boncolni, a halál okának az influenzát tartják, de ez nem így van. A kislányt az anya egyedül nevelte, az apa elköltözött, repülővezetői alkalmassági vizsgálatokat végez. Bonyolítja a helyzetet, hogy Lucy aktuális barátnőjét, jelenlegi munkatársát, a volt színésznő Henrit megtámadták Lucy luxuslakásában, Benton próbálja kideríteni a történteket, de Henri vagy képtelen, vagy nem akar emlékezni. Egyetlen nyomként a Lucy Ferrarijára karcolt, majd a teraszajtón is felbukkant szem szolgál. Mind Kay, mind Lucy életük legnehezebb szakaszát élik, utóbbi újabb kapcsolata sem a szeretetről, hanem a kihasználásról szól.
Cornwell alaposan ismeri az emberi természetet, a negatív hatásokat, mind Lucy, mind a meggyilkolt lány anyja esetében komoly érvekkel támasztja alá meglátását. Marino ebben a krimiben jóval kiegyensúlyozottabb, jobban vigyáz egészségére, azonban a regény nagy vesztese mégis ő lesz. Kayhez való kötődése ennél szorosabb nem is lehet, valahol két árva lélek talál egymásra, nem is akármilyen körülmények között, mint ember.
Az intézetbe való visszatérés Kaynek – mint volt vezetőnek és embernek – a kicsinyes harcok ellenére diadalünnep, munkatársai szerették-szeretik, elismerik, sokkal jobbnak tartották azt a rendszert, ami az ő idejében volt. Fegyelem, átláthatóság, pontosság, kiszámíthatóság helyett most csak a zavarosban halásznak.
Ahogy az előző kötetben, itt is viszonylag hamar kiderül a gyilkos személye, a brutális tettek okát a múltban kell keresni. Cornwell jó ritmusban adagolja a történéseket, a szexuális perverzió, a gyilkos bomlott személyisége a történetet még érdekesebbé teszi. Kay és Lucy kapcsolata most is kettős, egyfelől a feltétlen bizalom, szeretet, má részről az állandó kérdőjelek is újra személyessé, életszerűvé teszik a történetet.
A Nemzetközi bestseller sorozat részeként kiadott könyvek többek egy átlagos kriminél, az írónő a sokkolás eszközeit nem célként, hatásvadászatként veti be a cselekményekbe. A fordítások néha pontatlanok (Morvay Krisztina), illetve gondosabb átolvasást kívánt volna a két kötet (felelős szerkesztő: Milbacher Róbert), és még mindig nagy a helyesírásihiba-százalék.
Patricia Cornwell
1956. június 9-én született Miamiban. Tanulmányai után a Charlotte Observer újságírója lett, többek között a bűnügyi hírek tartoztak a hatáskörébe. 1983-ban írta első könyvét, egy biográfiát és innentől datálható életének az a korszaka melyben könyveivel díjat díjra halmozott. 1984-től egészen 1990-ig műszaki szakíróként és számítógépes elemzőként dolgozott a richmondi Orvos Szakértői Intézetben. Könyvsorozatai az 1990-es Postmortemmel és Kay Scarpetta „megszületésével” indultak útjukra.
Patricia Cornwell: A halál nyomában
Alexandra, Pécs, 2008
Kartonált, 130×195 mm, 408 oldal
ISBN 9789633708385
Fülszöveg
Dr. Kay Scarpetta különös telefonhívást kap egykori munkahelyéről. Meg kell vizsgálnia egy tizennégy esztendős kislány holttestét, és arra a következtetésre jut, hogy nem betegség végzett vele. Scarpetta egyre mélyebbre ássa magát a kislány családjának perverzitásoktól és zavaros politikai vonatkozásoktól sem mentes múltjába. Közben unokahúgát és annak szeretőjét megtámadja egy ismeretlen. Egy kiszámíthatatlan őrülttel van dolguk…
Patricia Cornwell: Előre megfontolt szándékkal
Alexandra, Pécs, 2008
130×195 mm, 368 oldal
ISBN 9789633708231
Fülszöveg
A karácsony ritkán alakul jó Kay Scarpetta doktornő, Virginia állam igazságügyi orvos szakértő életében: az ünnepet most is a boncteremben tölti. Egy újságíró bukkant rá a fiatal nő meztelen holttestére a New York-i Central Parkban. Kétség sem férhet hozzá, hogy a tettes Temple Gault, a több éve szabadon garázdálkodó pszichopata gyilkos. De vajon miért vetkőzött le szemlátomást minden ellenállás nélkül az áldozat egy elmebetegnek? Kicsoda ő?