a papiruszportal.hu archívumából
Szerző: Mika Róbert
Sárkányfogó varázsige: Szórjunk sárkányport egy tükörre. Majd tegyünk egy zafírt vagy más kincset a sárkány barlangja elé. Amikor a sárkány kibújik, hogy megtekintse a kincset, gyorsan tartsuk a tükröt a sárkány elé, és kiáltsuk ezt: Ecce narcisso draconus attractivae! Ez a varázsige megszelídíti a sárkányt, de vigyázzunk, ha a hatása elmúlik!
Végre feltárulnak a sárkánymegfigyelés és -idomítás titkai, és most már a pikkelygyűjteményedet is rendesen felcímkézheted! Dr. Ernest Drake alapműve, a sárkányológusok bibliája most mindenki előtt felfedi a sárkányok rejtélyes életének minden titkát.
A sárkányokról sok mindent tudunk, ugyanakkor persze semmit.
Hivatkozunk rájuk, repülünk velük, motort szerelünk rájuk, játszunk velük, eregetjük. Félünk karmaiktól, de legfőképp tüzes leheletüktől, látni véljük a vízben vagy éppen a levegőben csapkodva rettenetes szárnyaival. Mesékben tanuljuk meg, milyen gonoszak, mondák és vallások alapján, hogy kegyetlenek. Léteznek 3, 7 vagy 12 fejűek. Mítoszok, mondák szövik át az emberiség történelmét Walestől Kínáig. S később, miután kibontakozik előttünk a végtelen világ, kiderül, hogy mégsem annyira ördögfattya ez az élőlény, legalábbis nem mindegyik. Vannak jók is közöttük, a bölcsesség, a tudás, a gyógyítás, a termékenység hordozói. Lassan rá kell jönnünk, hogy a sárkányok az élet és halál, a jó és a rossz örök körforgásának szimbolikus figurái. Képzeletbeli teremtmények, melyeket a többi, létező állatfajjal együtt pusztulásra ítélt az ember (vö. Végtelen történet), és akiket még nem késő jobban megismerni, hogy tanuljunk világukból. A nagy sárkányos könyv abban segítheti a felnövekvő nemzedéket, hogy végre belássuk, egy másik világot csak úgy ítélhetünk meg, ha azt alaposan megismerjük.
Ez a gyönyörűen kivitelezett kötet alaposan feladja a leckét annak, aki be szeretné mutatni. A kiadói megjegyzésben az olvasható, hogy a könyv az 1896-ban (más forrás szerint 1895-ben), 100 példányban megjelent hasonmás kiadása. Az eredeti példányt Londonban, egy könyvesboltban találták meg. Az, hogy Ernest Drake valóban írt, szerkesztett volna ilyen könyvet, nem sikerült dokumentálni. Általában zavarosnak tűnik az egész, én egyetlen logikusnak tűnő lehetőséget hámoztam ki végül, azt, hogy a könyvet Dugald A. Steer és a rejtélyes B. A. [Brist] szerkeszthette, Ernest Drake (Sárkány Ernő) pedig egy nem létező tudós, amely a kötet címének szerves része. Magát a hasonmás kiadást is megkérdőjelezném (hacsak nem a szöveg eredeti), hiszen az illusztrátorok személye között olyan, ma is élőket találhatunk, mint a vezető grafikus Douglas Carrel, aki hál’ istennek ma is sorozatban gyártja sárkányos képeit. De talán nem is ez a lényeg, mindössze bibliofil mániám igyekszik megérteni a könyv hátterét.
Térjünk vissza hát ehhez a szó szerint mesés könyvhöz! Tényleg gyönyörű, csodálatosan összeállított, színeiben is egységes kiadvány. A felfedezők nagy örömére tartalmilag és grafikailag is harmonikus összhatásba teljesen illeszkednek a titkos rejtekhelyek és demonstratív, háromdimenziós beillesztett anyagok (sárkánypor, -szem, -bőr). A könyv vásárlója mindjárt a kötet borítóján három élethű sárkányszemmel nézhet farkast, ha kicsit koncentrál. Ezek és más apró kis felfedezések teszik teljessé a sárkánytant.
A sárkányokat a kötet származásuk szerint osztályozza és írja le habitusukat, méreteiket (sárkánymetria) és más tulajdonságaikat. Közben megismerkedhetünk a sárkánykutatás főbb elemeivel, például magasságuk megmérésével, történelmi adatokkal. Lényeges, hogy egy sárkánykutató megismerje a sárkányok anatómiáját és a sárkányrúnákat is. Persze hasznos tanácsokkal is ellátják az érdeklődőt, például, miként viselkedjen egy sárkányológus.
Végső értékelésként meg kell állapítanom, a kötet valóban szórakoztató, legyen olvasója gyermek vagy felnőtt. Gyönyörű a kivitel – itt említem meg, hogy Kínában nyomták, ahol a sárkánykultusznak nagy hagyománya van. A sok, úton-útfélen árusított kétes értékű kínai termék közül ez a kötet kiemelkedik, jelezve, Kína még csodákra is képes lehet.
Az Egmont-Hungary Kiadó egyébként folytatja a sárkányokkal kapcsolatos érdekes könyvek kiadását, hiszen kapható a Sárkánykrónikák című puzzle-könyv (lapozókönyv) is gondozásukban. Remélem, hogy hamarosan, a sorozatba illő másik Dugald A. Steer-könyvet (Dr. Ernest Drake’s Dragonology Handbook/Dr. Ernest Drake sárkánytani kézikönyve) is a könyvesboltok polcain találom.
Dr. Ernest Drake: Sárkánytan – A nagy sárkányos könyv
(Dragonology – The Complete Book of Dragons, The Templar Publishing Company, 2003)
Egmont-Hungary Kiadó, 2004
Fordította: Dudik Annamária Éva
Szerkesztette: Csontos Erika
Műszaki asszisztens: Dér Gabriella
Kötött, 270×320 mm, 32 oldal
ISBN: 963 6279 96 9