a papiruszportal.hu archívumából [2006]
Szerző: Mika Róbert
Máig a legkeresettebb (legsikeresebb) könyv a Biblia, amelyet becslések szerint több mint két és fél milliárd példányban adtak ki eddig. A teljes Bibliát 862 nyelven lehet olvasni (2005-ös adat), de másfél ezernél is több a résznyelvi fordítás, melyek közt találkozhatunk a Star Trek sci-fi sorozatban szereplő mesterséges klingon nyelvvel is. Percenként csaknem 50 Bibliát adnak el a világon, ez évi 24–25 millió kötet. Csak összehasonlításképpen Harriet Beecher Stowe Tamás bátya kunyhója volt az első olyan regény, amelyet 1 milliónál is több példányban adtak el a világon. Persze könnyű példálózni egy olyan kötettel, amely nemcsak minden keresztény háztartásnak, hanem minden valamit magára adó szálloda szobájának, éjjeliszekrényének szerves tartozéka.
A felhasználási helyre vonatkozóan mindezt nem mondhatja el könyveiről Kazuko Hosoki. A japán asszony kötetei igazából egy helyre összpontosulnak, nevezetesen a konyhára. A Vaslady mintájára csak Iron Chefnek titulált szakácskönyvszerzőnek 81 kötete jelent meg, és több mint 34 millió darabot adtak el belőle. Ez azonban töredék a Bibliához viszonyítva, sőt a krimi királynőjeként számon tartott Dame Agatha Christie műveihez képest is. A népszerű írónő hetvennyolc kötetét több tucatnyi nyelvre fordították le, az összpéldányszám 2 milliárd körüli, ami az örökösöknek még ma is évi közel 4 millió dollárt hoz a konyhára.
Egy másik angol hölgyet sem szeretnénk kifelejteni a felsorolásból, ahogy a Biblia, úgy Joanne Kathleen Rowling Harry Potter-történetei szintén többszörös csúcstartók. Például 1999-ben 23 millió példányt adtak el belőlük a nagyobbacska gyermekek és kisebbecske felnőttek őszinte örömére. Még erre is rátett egy lapáttal 2000-ben, amikor 5,3 millió példány fogyott el csak a Tűz serlege című részből. A könyvek mellet a „meggyötört” Fazekas legény kalandjainak megfilmesített változatainak jogdíjai sem hoznak kevés pénzt, így nem csoda, ha Rowling asszony konyhája nem nélkülöz hiányt manapság.