kapta az első Janikovszky Éva-díjat
50 éves a Móra Könyvkiadó
a papiruszportal.hu archívumából [2007]
Szerző: leho
A Thália Színházban április 23-án, 81 évvel az írónő születése után adták át első ízben a Janikovszky Éva-díjat. A 2003-ban elhunyt szerkesztőre-íróra és az elmúlt fél évszázadára emlékezett a Móra Könyvkiadó, hiszen az 1950-ben alapított Ifjúsági Kiadó 1957-ben vette föl a Móra nevet. Ez alkalomból Boldizsár Ildikó mondott köszöntőt, a Kaláka rövid koncertet adott, majd következett a díjátadás. Az ünnepélyes ceremónia után az est megkoronázásaként levetítették Alföldi Róbert Kire ütött ez a gyerek? című filmjét.
Janikovszky Éva
1926-ban született Szegeden. Tanulmányait a Pázmány Péter-egyetemen kezdte, majd az ELTE-n folytatta filozófia, pszichológia, szociológia (később politikai gazdaságtan) szakon.
Első munkahelye a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium tankönyv osztálya volt, 1953-tól az Ifjúsági (később Móra) Kiadó lektora, 1964-től főszerkesztője. Itt dolgozott nyugdíjba vonulásáig, 1987-ig, de ezután is a kiadó munkatársa, később igazgatósági tagja volt.
Első könyve 1957-ben jelent meg. Könyveit harmincöt nyelvre fordították le. 1978–1995 között az IBBY magyar bizottságának elnöke. 20 évig volt elnökségi tagja az UNICEF Magyar Bizottságának. 2003. július 14-én hunyt el. (Forrás: www.mora.hu/)
Mielőtt a Tháliába indulhattam volna, szabad parkolóhelyet kellett keresnem. Az Ó utca sarkán találtam is, mesés! Ahogy felhajtottam a járdára, kidurrant a jobb első kerék. Próbáltam janikovszkysan felfogni, történhetett volna korábban is, még sötétebb kis utcában vagy hazafelé menet stb. A boltból kilépő eladó megjegyezte, hogy ezen a helyen ebben a hónapban én vagyok a hetedik (meseszám…), aki itt pórul járt. Nyugalmat erőltetve magamra léptem a Thália előcsarnokába, ahol paravánokon a kiadónál megjelent könyvek illusztrációiból állítottak ki néhányat.
Az ünnepség kezdetén a tíz éve a Mórát irányító Cs. Tóth János vezérigazgató beszélt a kiadóhoz kötődő szerzők (pl. Szabó Magda, Abigél című könyvét ezért újra megjelentették) és művek (pl. tavaly volt százéves Molnár Ferenc regénye, A Pál utcai fiúk, és sikeresek voltak vele Bolognában), valamint a Móra 50. évfordulójáról, a tavalyi és az elmúlt években elért eredményekről.
Boldizsár Ildikó mesekutató köszöntőjében a saját boszorkányos stílusában majdnem elmondta, hogyan nem lett az egyetem elvégzése után a Móra szerkesztője, és mennyit jelentett és jelent neki és gyermekeinek a kiadónál megjelent számtalan jobbnál jobb mű.
Meglepetésként fellépett a Kaláka. Stílusosan egy Móra Ferenc-klasszikussal, A cinege cipőjével kezdtek, majd egy szintén jól ismert Petőfi-, Kosztolányi-vers következett, két Tamkó Sirató (köztük a Tengerecki Pál), s végül egy Kányádi Sándor- és egy Kiss Ottó-vers a legújabb, tavalyi cédéjükről. A közönség kis híján visszatapsolta őket, de ekkor többen kapcsolhattak, hogy az est fénypontja ezen a napon mégsem a Kaláka. Mindenesetre elhallgattuk volna még a jól ismert és új szerzeményeket.
A díjátadás előtt Balassa Anna szerkesztő még név nélkül méltatta a díjazottat, de a kibontott életútból hamar kiderült, hogy Marék Veronikáról van szó. Később Janikovszky János elmondta személyes élményét, édesanyja néhány évvel a halála előtt kijelentette, hogy a kiadótól messzire került Marék Veronikát vissza kell hódítania a Mórának, s megadta fiának Marék Veronika telefonszámát és a címét, a cetlit a kiadó elnöke be is mutatta.
A másik díjazottat Rigó Béla méltatta, Alföldi Róbert (néhány napja még a Bárkában kérdezett) azonos címet viselő filmet készített Janikovszky Kire ütött ez a gyerek? művéből (és más írásokból is vett).
Az est második részében megtekinthettük a tévéfilmet. A főhőst (Balázs Zoltán) és kis társait felnőttek, a szülőket és egyéb állatfajtákat (a kutya kivételével) 10–12 éves gyerekek alakítják. A történetet, mely a kamaszodás, nagyra növés problémáit boncolgatja Janikovszky szövegei segítségével, dokumentarista részek szakítják meg, melyekben gyerekek vallanak magukról, életcéljaikról, a reggeli felkelésről, szüleikhez fűződő kapcsolatukról. Frenetikus betétek (a mögöttem ülő rendező is elégedetten nevetgélt), de a történet és a játék is többnyire tetszett, érdemes volt filmre vinni.
Már csak egy kerékcsere várt.
Kire ütött ez a gyerek? (52 perc)
Az Unio Film és a Magyar Televízió produkciója
Rendező: Alföldi Róbert
Operatőr: Babos Tamás
Forgatókönyv: Rigó Béla
Jelmez: Breckl János
Díszlet: Hujber Balázs
Producer: Bodzsár István
Szereplők:
Balázs Zoltán (Főhős)
Braghini Rozina (Anya)
Radványi Antal (Apa)
Séfel Anna Laura (Nagymama)
Siska Péter (Nagypapa)
Alföldi Róbert (Lazarovics)
Tompos Kátya (Borinka)
Simon Kristóf (Emil bácsi)