A Nagy Imre és társai elleni per hangfelvétele és szó szerinti leirata
a papiruszportal.hu archívumából [2008]
Szerző: korboncnok
Az 52. évforduló előtt a forradalom és szabadságharc egyik legfontosabb (kor)történeti dokumentumát adta ki DVD formában a Magyar Országos Levéltár, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, az Országos Széchényi Könyvtár Történeti Interjúk Tára és a Kossuth Kiadó. A hanganyagot először teljes terjedelmében június 16-án tárták a nyilvánosság elé, most pedig olvasni és hallgatni is lehet, mindezt tanulmányokkal segítve, képekkel illusztrálva.
Ötven évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy az egyik legfontosabb dokumentum mindenki számára hozzáférhetővé váljon. 18 évvel a rendszerváltás és 19 évvel az újratemetés után még mindig lehet élesíteni a képen, a forradalom és szabadságharc, előzményei, illetve szereplőinek története még mindig tartogat meglepetéseket, új források kerülnek elő, új szempontok merülnek föl. Elég, ha a minap a Magyar Narancsban folytatásokban megjelent Félix Péter-írást említjük, mely az „ismeretlen” Nagy Imrét mutatja be, azaz 1956 előtti, kevésbé kirakatban lévő életét. A deheroizáló dolgozat is 1956-hoz, illetve a „népi demokrácia”, a „magyar munkásmozgalom” történetéhez tartozik, és a tények elferdítése lenne, ha a benne foglaltakról nem vennénk tudomást.
„Fehér Kálmán népbíró: III. rendű Gimes Miklós vádlottat, a fehér terror dühöngése sem térítette le bűnös, népellenes útjáról, párt és államellenes tevékenységét szívós kitartással folytatta november 4-e után is. Mindezekre figyelemmel kegyelemre méltónak nem tartja.” (Részlet az 1958. június 15-i kegyelmi tanácskozási jegyzőkönyvből)
Hanák Gábor és Szabó Csaba szerkesztését dicsérhetjük abban, hogy a kezdő oldal után, ahol a legfontosabb információkat olvashatjuk a kiadványról, egy jól felépített, könnyen áttekinthető és nagyon logikus rendszer jelenik meg a képernyőn. A felső menüsorban lévő dátumok közül jól kiemelve látható, melyik tárgyalási napról, eseményről van szó, 1958. február 5-étől kezdve egészen a szégyenletes június 16-i ítélet-végrehajtás jegyzőkönyvéig. Az adott naphoz tartozó tartalom is a felső menüsorban kapott helyet, mellette külön kereső, a hallható szövegben való (a jegyzőkönyves anyagon kívüli) kereséskor segítséget kapunk, a szereplők neve eleve meg van adva. A június 11-i tárgyaláson például Ádám Györgytől Vásárhelyi Miklós védőjéig 30 nevet ad meg a kereső.
Nagyon frappáns megoldás, ahogyan elindítjuk a hanganyagot a jobb alsó sarokban a digitális technikában megszokott jeleket alkalmazva, a képernyő nagyobbik részét kitevő szöveganyagban világosan kiemelik azt a részt, ahol tartunk. Természetesen a digitális technika további előnyeit is élvezhetjük: a szöveget lehet gördíteni, lehet ugrani a függőleges csúszkával, hiszen az óriási információhalmazt képtelenség egyszerre meghallgatni, illetve befogadni. A szöveg mellett fotómontázs látható a tárgyalás, illetve a rögzített események szereplőiről, amelyet az 1958. júniusi filmfelvételből vágtak össze. Ahol nem maradt fenn hanganyag (február 6., április 23., 24.,
„Az ítéletvégrajtó és segédei a kivégzést 6 óra 39 perckor megkezdték, és annak befejezését a tanács elnökének jelentették.” (Részlet a Szilágyi József kivégzéséről készült április 24-ei jegyzőkönyvből)
valamint június 15., 16. – a barna alaptónusú dátumok között narancssárgával vannak kiemelve), ott a jegyzőkönyv szövege olvasható. Ez is, mint minden rész a dévédén, nagyon tanulságos, a jegyzőkönyv végig javítva van. Az értelemszerű kiegészítések mellett („Tildy” mellé beszúrva „Zoltán vádlott”) egész bekezdéseket áthúztak, és javították az elhangzott szöveget.
A jogászok nyilván ezer helyen bebizonyítják majd (többen már meg is tették), hogy hol és mennyiben volt koncepciós a per, de az egész tárgyalásból süt a laikus számára is: a vádlottak eleve elrendelten vereségre (halálra, egyéb büntetésre) vannak kárhoztatva. A peranyag természetesen tele van jogi és akkori politikai bikkfanyelvi változatokkal, de ha ezektől lecsupaszítjuk a mondanivalót, jól kibontakozik, kit mennyire tört meg az egy-másfél év (és Losonczy Géza 1957. december 21-i, tisztázatlan körülmények közti börtönhalála – április 16-án Szilágyi a tárgyaláson megkérdezte, mi van a barátjával [és a családjaikkal]), amíg a tárgyalás elkezdődött. Néhányuk egészen kivételes emberi nagyságról tett tanúbizonyságot:
„Vádlott: …csak egyetlen mondatban foglalom össze, hogy az, ami ebben a vonatkozásban történik, az a magyar alkotmánynak és a fennálló törvényeknek a durva megsértése…” (Szilágyi József)
A perről és a háttérről, valamint a digitalizálás folyamatáról olvashatunk tanulmányokat, amelyek érthetőbbé teszik, olykor értelmezik a hallottakat, látottakat:
– Hanák Gábor – Szabó Csaba: A Nagy Imre ellen indított per írott, képi és hangzó forrásainak digitalizálása
– Kövér György: Utolsó év; Utolsó órák (részlet a Losonczy Géza. 1917–1957 című monográfiából)
– Litván György: A Nagy Imre-per politikai háttere (a Világosságban 1992-ben megjelent tanulmány)
A témája miatt nem jó szívvel, de ajánlom mindenkinek a kiadványt, aki 1956-ot és a korszakot mélyebben meg akarja érteni. Az egyik legfontosabb kordokumentum, mely feketén-fehéren megmutatja a rendszer velejét, leglényegét. Nem a vérbírók, a népbírók, tanúk stb. vizsgáztak elégtelenre az adott helyzetben, az egész politikai rendszer, minden porcikájával volt velejéig romlott, hibás. Természetesen a rendszernek irányítói voltak, akiknek a felelőssége megkérdőjelezhetetlen, a legfőbb felelős pedig Kádár János volt, akinek a ruháját, kezét azóta is nagyon sokan akarják tisztára mosni, annullálni 1956–58-as tevékenységét. Eltűnése előtti ténykedése alapján akár ő is a vádlottak padjára kerülhetett volna – ha nincs a damaszkuszi útja.
E dokumentum és egyáltalán 1956 valódi történetének mind szélesebb körben való megismerése után talán egyre kevesebben lesznek olyanok, akik el akarják kenni a forradalom emlékét, összemosni a Kádár-rendszerrel, bagatellizálni a „létező szocializmus, gulyáskommunizmus” jellegét, mely erre az elnyomásra épült.
Nemcsak a világ rendült meg akkoriban, hanem a kiadványt ma, fél évszázad múlva néző, hallgató egyszeri ember is. Köszönet mindenkinek, aki e forráskiadásban közreműködött.
Fülszöveg
Fél évszázaddal a döbbenetes események után végre hozzáférhetőek a Nagy Imre miniszterelnök és társai elleni per anyagai.
A kiadvány a Legfelsőbb Bíróság Népbírósági Tanácsa előtt lefolytatott per digitalizált dokumentumait tárja az olvasó elé.
A 12 tárgyalási nap rekonstrukciója
- 70 órányi hangfelvétel
- Az eredeti hanganyag alapján szó szerint legépelt és ellenőrzött szöveg.
A digitalizált korabeli propagandafilm képei, a per és a korszak meg-értését segítő tanulmányok és számos új információ.
Megrendült a világ – DVD
A Nagy Imre és társai elleni per hangfelvétele és szó szerinti leirata
Magyar Országos Levéltár, Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, a Országos Széchényi Könyvtár Történeti Interjúk Tára, Kossuth Kiadó – 2008
Magyar Országos Levéltár, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, a Országos Széchényi Könyvtár Történeti Interjúk Tára és a Kossuth Kiadó
Szerkesztette: Hanák Gábor, Szabó Csaba
ISBN 978 963 200 551 5
DVD