a papiruszportal.hu archívumából [2004]
Szerzõ: Rachel
Ha máshonnan nem is, a Szabó Istvánnal együtt készített filmjei (Mephisto, Reld ezredes, Hanussen) révén biztosan belopta magát a magyar mozirajongók szívébe. Szabó e három alkotása majdnem negyven díjat kapott a legrangosabb nemzetközi fesztiválokon. Az Oscar-díjat elnyerõ Mephisto lett az elsõ, világszerte hatalmas sikert aratott magyar mozidarab: 1982-t a magyar filmkritika a „Mephisto évének” keresztelte el.
Ausztriában, Alt Aussban 1943. (vagy 1944.) június 22-én született Klaus Maria Brandauer, azaz tegnap ünnepelte 60 (vagy a 61) születésnapját. (Az évszámban a különbözõ források ellentmondanak egymásnak, telefonon sajnos nem értük el.) Zenei és színészi képzést kapott a stuttgarti Hochschuléban. 1962 debütált, és hamarosan ismert figurája lett a Bécsi Burgtheaternek. Számos darabban játszott, többek között operettekben is (Mosoly országa). Elsõsorban színpadi színésznek tartja magát, és elsõ filmes munkái is csak rövid karakterszerepek voltak. Változást hozott életében, hogy megismerkedett Szabó Istvánnal. Együttmûködésük világsztárt csinált Brandauerbõl, megkapta a legjobb színésznek járó nagydíjat Cannes-ban, és Oscart nyert Szabó István is.
A Mephisto fõhõse, Hendrik Höfgen konfliktusa a mûvészlét, az érvényesülés és az autonómia örök dilemmája. Õ az akar lenni, aki valójában: a legzseniálisabb átváltozó. Személyisége az éppen magára öltött maszk: mindig elkerüli az önmagával való találkozást. Redl ezredes viszont mindenben más akar lenni, mint aki. Figurájában a hatalom tisztelete és a személyes becsvágy drámaian fonódik össze: nemcsak családját, származását, barátait, nemiségét, hanem saját magát is elárulja. Hanussen pedig abba bukik bele, hogy úgy gondolja, érvényesülésének egyetlen módja, ha elõremenekül, s így rá nem lesz érvényes saját jóslata.
Természetesen a hollywoodi filmipar is megpróbálta kiaknázni a magnetikus tehetségû osztrák színész adottságait, és feltûnt Sean Connery mellett az aktuális James Bond-darabban (Soha ne mondd, hogy soha, 1983). Felejthetetlen alakításai közé tartozik a Távol Afrikától hûtlen férje Meryl Streep oldalán.
Tehetségét filmrendezõként is kipróbálva Thomas Mann klasszikusát, a Mario, és a varázslót vitte celluloidra.
Videón megjelent filmjei:
Druidák alkonya [Vercingetorix, 2001]
Fehér agyar [White Fang, 1991]
Európa varázsa [Europa und der zweite Apfel, 1990]
Oroszország ház [The Russia House, 1990]
Hanussen [Hanussen, 1988]
Knock Out [Knock Out – Streets of Gold, 1986]
Redl ezredes [1985]
Távol Afrikától [Out of Africa, 1985]
007 – Soha ne mondd, hogy soha [Never Say Never Again, 1983]
Mephisto [Mephisto, 1981]