Szerző: Mika Róbert
1898. június 22-én a németországi Osnabrückben született Erich Paul Remark (vagy Kramer) egy szegény, francia származású kisiparoscsaládban. Mivel édesapja könyvkötő volt, korán az írott szó bűvkörébe került. Ám fiatalkorában mégis inkább zongoraleckéket adott, hogy segítse szüleit és hozzájáruljon iskoláztatásához.
Az I. világháború miatt nem fejezhette be tanulmányait, 18 éves korában behívták katonának. A münsteri tanítóképző helyett a háború borzalmait ismerte meg a lövészárkokban. Az ifjúkort alig átlépő Remarque többször is megsebesült. A háború után egy évig tanított, majd belekóstolt mindenfélébe. Volt könyvtáros, a berlini gumiabroncsgyár tesztpilótája, kereskedő, sportújságíró, szerkesztő, sőt, kőtörő is.
1925-ben megnősült, feleségül vette Ilsa Jeanne Zamboult. 1929-ben jelent meg a Nyugaton a helyzet változatlan című háborús regénye, amiből már az első évben több mint egymillió példányt adtak el. A világsiker nem maradt el, a hadijelentések száraz, tárgyilagos nyelvezete és a lövészárokélet kegyetlen valóságának kontrasztja szinte sokkolta az olvasókat, s nemcsak Európában, hanem Amerikában is. A frissen megjelent könyvből Lewis Milestone egy máig közkedvelt, csaknem két és fél órás filmet forgatott 1930-ban. (Az élet furcsasága, hogy az orosz [moldvai] származású rendező Remarque halála után tíz évvel, épp az író halála napján hunyt el.)
Remarque, a náci párt előretörését látva, 1931-ben átköltözött Svájcba. 1932-ben elvált Jeanne-től. 1933-ban betiltották könyvét, mivel a „a német katonai becsületet gyalázta”. Ekkor kezdett hozzá Az ígéret földje című önéletrajzi regényéhez, amit nem fejezett be (ahogy az Árnyak a paradicsombant sem), s végrendeletként, végakaratként hagyta hátra az utókornak. 1937-ben jelent meg következő nagy sikerű kötete, a Három bajtárs.
1938-ban Németország megfosztotta állampolgárságától, így az önkéntes száműzetéséből most már hivatalosan is emigrációba kényszerült. Egykori hazájában a könyveit máglyán égették el. Még ebben az évben újra feleségül vette Jeanne-t, és a rá következőben az Egyesült Államokba költöztek. Los Angelesben telepedtek le, ahol többek között megismerkedett Charlie Chaplinnel, Greta Garbóval és Marlene Dietrichhel. Utóbbival viharos szerelmi kalandba keveredett. Ez a kapcsolat ihlette A Diadalív árnyékában című művét. 1942-ben New Yorkba költözött.
1943-ban nővérét a nácik kivégezték, mert kapcsolatot tartott vele.
1946-ban adták ki A Diadalív árnyékában című kötetét, és megkapta az amerikai állampolgárságot. Három évvel a II. világháború után újra Európába költözött, a svájci Porto Roncóban telepedett le. 1951-ben ismét elvált Jeanne-től. Hét év múlva feleségül vette Paulette Goddardot, a hollywoodi filmsztárt.
1970. szeptember 25-én halt meg Locarnóban.
Comments on “Erich Maria Remarque”