a papiruszportal.hu archívumából
Szerző: Szabó Ildikó
Bordalokból állította össze és rendezte a Noé mondta című cédét Kiss Ferenc. A magyar szőlőtermesztő, borivó nép, borainkat az egész világon újabban megint elismerik. Sajnos, a boltokban jó néhány silány minőségű nedűt is lehet kapni, de a tíz éve még virágzó forgalmú kannás borok korszakának remélhetőleg befellegzett (helyette ihatjuk a dél-afrikai, dél-amerikai és egyéb borvidékekről hozott hegylevét, akinek az sem kell, talál tetrapack csomagolásút is). Mindenesetre így karácsony-szilveszter táján bor mellé/helyett alkalom adódik feltenni ezt a korongot.
A Bornépek dalai népzenei verseny győzteseinek és néhány meghívott neves formációnak a közös hanganyaga s az Etnofon Kiadónál jelent meg. Ami külön öröm, hogy nemcsak a magyarországi tájakról, hanem a határon túlról is szerepelnek előadók a kompaktlemezen. Hamvas Béla szerint a borivó népek múzsai népek, akiknél az ivás lelki aktus, amelynek szertartástana is van. Ilyen múzsai nép a magyar is, ezt példázzák a korongon hallható felvételek.
A lemezen sokféle együttes, társulás előadásában hallhatjuk a hangulatos, ismert és kevéssé ismert dalokat. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a szövegekre is érdemes figyelni. E daloknál ugyan nem a veretes sorok dominálnak, de hallgassunk bele például a Gombosról és Doroszlóról való lakodalmi boros nótákba, és megkapjuk a választ. Az asszonykórus (Fiastyúk Énekegyüttes, az újvidéki Guzsalyas Énekcsoport, Turai Énekmondók) mellett vannak olyan dalok, melyeknél az éneket dudaszó kíséri, ritkán hallunk ilyet, a Musica Historica pedig a középkori, reneszánsz hangzásképet adja vissza, a diákbordalok és tusok játszásakor. A dalok a sárospataki és debreceni kollégiumból valók, megmaradt énekfüzetekből, dalgyűjteményekből (melodiáriumokból). A szövegekre itt is érdemes figyelni, ez már a tanult diákok nyelvezete. A hasonlatok ülnek, a szójátékok is. A régi korok zenéjéből idéz a Tabulatúra régizene-együttes is: Tinódi Lantos Sebestyén egyik szerzeményét-költeményét hallhatjuk. Érdekes, hogy a „magyar trubadúr”, Tinódi nem lanton, sokkal inkább kobzon játszott. Versei nem mindig törekedtek a tömörségre. Az 1554-ben Kolozsvárt nyomtatásban megjelent Krónikában szereplő 22 históriából a XV.-et halljuk: a Sokféle részögösről címűt. A Három hordó borom van kezdetű dalt már ismerhetjük egy korábbi Etnofon-lemezről, itt a Gajdos Zenekar játssza. A cédé címadó összeállítása az Ökrös Kamara előadásában hallható. Az összetéveszthetetlen hangzásvilágú ukrajnai Técsői Banda Asztalozó, kolomejka és máramarosi román tánca igazi férfias zene, tombol az őserő ezekből a zenészekből. Az énekhang a maga szőrös-szúrósságával is a (régi korok szokását idézve) ház urát idézi. A kísérőfüzet végén a banda fordításában néhány ruszin, természetesen ivásra biztató mondatot olvashatunk. Sodró ez a zene, nem véletlenül szereti annyi ember hazánkban. A lemez zárószáma Ady verbunkja, az Etnofon Zenei Társulás előadásában, Kiss Ferenc szövegével és feldolgozásában. A szöveget itt is érdemes górcső alá venni – a stíluskombinációk mellett.
Ám ne csak a dallamra (mely közül néhány igen ismert és közkedvelt: A, a, a, a farsangi napokba, Ó, mely sok hal… kezdetű) és a kíséretre figyeljünk! A részegséget és annak előnyös és hátrányos következményeit is nótákba öntötték. A falusi életben a férfiak részegségét a mai napig elfogadják, így nem szégyen beszélni az ittasságról.
Az egyes népdalcsokrok összeállítása változatos, lassú dalt vagy táncot nem is találunk a lemezen. A cédé nagyon hangulatos. Témájának köszönhetően minden alkalomra ajánlható: ha szomorúak vagyunk, felvidít, ha virágos a kedv, akkor ezzel még fokozható.
Hamvas Béla gondolatát folytatva, A bor filozófiája című, ateistáknak szánt imakönyvének lényege a következő: „Az ivásnak egy törvénye van: bármikor, bárhol, bárhogyan”. Ezt a magvas Hamvas-gondolatot az elkövetkező napokban, különösen szilveszter környékén sokan meg fogják szívlelni, de legalábbis kipróbálni. A komolyabb emberekre is gondol Hamvas: …helyesen bort csak az tud inni, aki múzsai nevelésben részesült, állandóan költőket olvas, muzsikát legalább hallgat, ha maga nem is csinál, és képekben gyönyörködik.”
Noé mondta – Bornépek dalai
ER-CD 088
- Bordalok Somogyból, Zalából
Fiastyúk Énekegyüttes - Lakodalmi borosnóták Gombosról és Doroszlóról
Csalóka Együttes (Topolya, Szerbia-Montenegro) - Balatonfelvidéki asszonyfarsang
Juhász Katalin, Szabó Zoltán - Diák bordalok és tusok a sárospataki és a debreceni kollégiumból, 1770–1820
Musica Historica - Lakodalmas borivó nóták Zoborvidékről és Szlavóniából
Guzsalyas Énekcsoport (Újvidék, Szerbia-Montenegro) - „Három hordó borom van…”
Gajdos Zenekar - „Noé mondta…”
Ökrös Kamara - Asztalozó, kolomejka és máramarosi román tánc
Técsői Banda (Kárpátalja, Ukrajna) - Vasárnap bort inni…
Téka Együttes - Somogyi mulatódalok
Turai Énekmondók - Csíki nóták. Lassú és zsuka
Utra Mari Társaság - Tinódi Lantos Sebestyén: Sokféle részögösről (Krónika, XV.)
Tabulatúra régizene-együttes - Ady verbunkja
Etnofon Zenei Társulás