
„Az összeesküvés-szindróma egyfajta társadalmi betegség: sokan képtelenek elfogadni a megtörtént esetek triviális magyarázatait, inkább valami okkult hatalom kezét látják a dolgok mélyén, és hát ezzel a felelősségek elől is remekül el lehet menekülni: nem, ez nem a mi hibánk, hanem a tudodkié. Hát így megy ez.”
Umberto Eco (Alessandria, 1932. január 5. – Milánó, 2016. február 19.) olasz író, irodalomtörténész, esztéta, a modern európai kultúra nagy irodalmára és tréfamestere.
„Bízz azokban, akik az igazságot keresik, és kételkedj azokban, akik már megtalálták.”
André Gide (André Paul Guillaume Gide, Párizs, 1869. november 22. – Párizs, 1951. február 19.) Nobel-díjas francia író.


A hajóroncs (Batu Hitam hajóroncsnak is nevezik) egy arab kereskedelmi hajó viszonylag éppen feltárt maradványa, amely i.sz. 830 körül süllyedt el. A hajó Kínából tartott hazafelé, amikor elsüllyedt. A hajón talált kincsek a Tang-dinasztia korának egyik legnagyobb gyűjteménye.
„Semmit sem lehet várni egy olyan világtól, ahol akkor is probléma vagy, ha te vagy a megoldás.”
Toni Morrison (Chloe Anthony Wofford, Lorain, Ohio, 1931. február 18. – New York, 2019. augusztus 5.) irodalmi Nobel-díjas amerikai író, szerkesztő és egyetemi tanár.


„Mindenfelé keressük a magyar nemzetet; kinn Ázsiában, fenn a Jeges-tengernél, hátul az őshistóriában, magasan a fényes rangúaknál, csak ott nem keressük, ahol van: körülöttünk és a mai napon.”
Jókai Mór (Ásvai Jókay Móric, Komárom, 1825. február 18. – Budapest, Erzsébetváros, 1904. május 5.) író, regényíró, a „nagy magyar mesemondó”, a márciusi ifjak egyike, országgyűlési képviselő, főrendiházi tag, a Magyar Tudományos Akadémia igazgató-tanácsának tagja, a Szent István-rend lovagja, a Kisfaludy Társaság tagja, 1876-tól 1903-ig a Petőfi Társaság elnöke, a Dugonics Társaság tiszteletbeli tagja.

Bár önmagát mindig szobrásznak tartotta, nemcsak a szobrászatban, hanem a festészetben, az építészetben és a lírában is maradandót és jelentőset alkotott. A Medici-udvarban a platóni akadémia által megismerte a pogány életörömöt, az élet élvezetét, a szépség egyeduralmát. Művészete eltér kora, a reneszánsz virágkorának művészetétől: hiányzik belőle az a harmónia, derű, elegancia. Alakjai általában tragikus hősök, akik a művészhez hasonlóan korlátaik közül igyekeznek kitörni. Míg alakjai a reneszánsz szépségeszményt testesítik meg, hiányzik a világukból az öröm, a boldogság, egyetlen művén sem ábrázolt ilyen érzelmeket. Alkotásainak szereplői mintha minden pillanatban vezekelnének amiatt, mert léteznek. Életének tragédiája, hogy monumentális tervei közül nagyon kevés valósult meg teljes egészében. Sok gyötrelmet okozott neki homoszexualitása is. A platóni eszmények és a testi vágy közötti küzdelmét fejezte ki gyönyörű férfiakat ábrázoló szobraiban, festményeiben, vonzalmairól nyíltan szóló verseiben.

„A bölcsesség kora nem rendelésre jő, s a vén agy éppúgy meghibbanhat, akár a fiatal.”
Molière (Jean-Baptiste Poquelin, Párizs, 1622. január 15. – Párizs, 1673. február 17.) francia drámaíró, rendező és színész, a modern komédia megteremtője.
„Ahol könyveket égetnek, ott végül embereket is fognak.”
Heinrich Heine (Christian Johann Heinrich Heine, Düsseldorf, 1797. december 13. – Párizs, 1856. február 17.) zsidó származású német romantikus költő, író, újságíró.

„Legyen a zene mindenkié!” /Kodály Zoltán/
Legyen a tiéd is! /papiruszportal.hu/
„A birkák csendesen és reménytelenül szaladnak a vágóhídra, de a birkák legalább nem szavaznak az őket megölő hentesre vagy az őket felfaló emberekre.”
Octave Mirbeau (Trévières, 1848. február 16. – Párizs, 1917. február 16.) francia újságíró, műkritikus, pamfletszerző, regény- és drámaíró.


„Az emberek is tulajdonok lehetnek. Itt persze nem a klasszikus rabszolgaságról van szó, mert arra nagyon is büszkék, hogy azt eltörölték. Egy értelemben beszélhetünk szolgaságról: attól függően, hogy az ember melyik társadalmi osztályba tartozik, ahhoz képest részlegesen birtokba vehető olyan valaki vagy valakik által, akik megengedhetik maguknak, hogy megfizessék a munkáját vagy képességeit.”
Iain Banks (Skócia, Dunfermline, 1954. február 16. – Kirkcaldy, Egyesült Királyság, 2013. június 9.) skót író.
Heti találós kérdésünk
Tandori Dezső (Budapest, 1938. december 8. – Budapest, 2019. február 13.) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, műfordító, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja. Fiatalon bekerült gimnáziumi tanárának, Nemes Nagy Ágnesnek írói-baráti körébe. Mészöly Miklóssal, Ottlik Gézával, Mándy Ivánnal és másokkal volt szoros kapcsolatban. Rövid ideig nevelőtanárként dolgozott, 1971-től szabadfoglalkozású íróként és műfordítóként működött. Az irodalompolitikától tudatosan távol tartotta magát, „remeteélete” a hetvenes-nyolcvanas években legendássá vált. 1994-től a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja (A megnyerhető veszteség, Medvék és más verebek, Új nagy gombfocikönyv).

A heti kérdésünk az, hogy Tandori Dezsőnek melyik a „kedvenc” sakkmegnyitása és miért?
(a válasz egyik cikkünkben is megtalálható)
1. e4
2. e6
3. Fc5
4. Hc3
5. g3

„A haza szűnik meg, ha megszűnik a centrum, az a kultúra, amelybe az ember beleszületett.”
Oravecz Imre (Szajla, 1943. február 15.) Kossuth-díjas költő, műfordító, a Digitális Irodalmi Akadémia tagja.
„Ne akarjunk bölcsnek látszani, ahol csak szerencsések voltunk!”
Gotthold Ephraim Lessing (Kamenz, 1729. január 22. – Braunschweig, 1781. február 15.) német drámaíró, kritikus, esztéta, dramaturg, a felvilágosodás szellemi életének kiemelkedő alakja, a modern színházi kritika megteremtője.



„Tulajdonképpen nagyon bírom a vidéki életet, csak ne kezdődne olyan hátborzongatóan korán.”
P. G. Wodehouse (Sir Pelham Grenville Wodehouse, 1881. október 15. – 1975. február 14.) brit író.
„Bárhova fordulsz is, amerre indultál, ott az legyen a törekvésed, hogy egész ember légy ott azon a helyen.”
Csáth Géza (Brenner József, Szabadka, 1887. február 13. – Kelebia és Szabadka közelében, 1919. szeptember 11.) író, orvos, pszichiáter, pszichoanalitikus, zenekritikus, zeneszerző.

Előző heti találóskérdésünk helyes megfejtése:
3. George Kennedy

A népszerű, sokoldalú Oscar-díjas amerikai színész, A piszkos tizenkettőtől, a Dallason és az Airport-filmeken át, a Csupasz pisztolyig játszott közel 100 filmben… de a Columbo-sorozatban nem.