„Az összeesküvés-szindróma egyfajta társadalmi betegség: sokan képtelenek elfogadni a megtörtént esetek triviális magyarázatait, inkább valami okkult hatalom kezét látják a dolgok mélyén, és hát ezzel a felelősségek elől is remekül el lehet menekülni: nem, ez nem a mi hibánk, hanem a tudodkié. Hát így megy ez.”
Umberto Eco (Alessandria, 1932. január 5. – Milánó, 2016. február 19.) olasz író, irodalomtörténész, esztéta, a modern európai kultúra nagy irodalmára és tréfamestere.
„Bízz azokban, akik az igazságot keresik, és kételkedj azokban, akik már megtalálták.”
André Gide (André Paul Guillaume Gide, Párizs, 1869. november 22. – Párizs, 1951. február 19.) Nobel-díjas francia író.
„Semmit sem lehet várni egy olyan világtól, ahol akkor is probléma vagy, ha te vagy a megoldás.”
Toni Morrison (Chloe Anthony Wofford, Lorain, Ohio, 1931. február 18. – New York, 2019. augusztus 5.) irodalmi Nobel-díjas amerikai író, szerkesztő és egyetemi tanár.
„Mindenfelé keressük a magyar nemzetet; kinn Ázsiában, fenn a Jeges-tengernél, hátul az őshistóriában, magasan a fényes rangúaknál, csak ott nem keressük, ahol van: körülöttünk és a mai napon.”
Jókai Mór (Ásvai Jókay Móric, Komárom, 1825. február 18. – Budapest, Erzsébetváros, 1904. május 5.) író, regényíró, a „nagy magyar mesemondó”, a márciusi ifjak egyike, országgyűlési képviselő, főrendiházi tag, a Magyar Tudományos Akadémia igazgató-tanácsának tagja, a Szent István-rend lovagja, a Kisfaludy Társaság tagja, 1876-tól 1903-ig a Petőfi Társaság elnöke, a Dugonics Társaság tiszteletbeli tagja.
„A bölcsesség kora nem rendelésre jő, s a vén agy éppúgy meghibbanhat, akár a fiatal.”
Molière (Jean-Baptiste Poquelin, Párizs, 1622. január 15. – Párizs, 1673. február 17.) francia drámaíró, rendező és színész, a modern komédia megteremtője.
„Ahol könyveket égetnek, ott végül embereket is fognak.”
Heinrich Heine (Christian Johann Heinrich Heine, Düsseldorf, 1797. december 13. – Párizs, 1856. február 17.) zsidó származású német romantikus költő, író, újságíró.
„Legyen a zene mindenkié!” /Kodály Zoltán/
Legyen a tiéd is! /papiruszportal.hu/
„A birkák csendesen és reménytelenül szaladnak a vágóhídra, de a birkák legalább nem szavaznak az őket megölő hentesre vagy az őket felfaló emberekre.”
Octave Mirbeau (Trévières, 1848. február 16. – Párizs, 1917. február 16.) francia újságíró, műkritikus, pamfletszerző, regény- és drámaíró.
„Az emberek is tulajdonok lehetnek. Itt persze nem a klasszikus rabszolgaságról van szó, mert arra nagyon is büszkék, hogy azt eltörölték. Egy értelemben beszélhetünk szolgaságról: attól függően, hogy az ember melyik társadalmi osztályba tartozik, ahhoz képest részlegesen birtokba vehető olyan valaki vagy valakik által, akik megengedhetik maguknak, hogy megfizessék a munkáját vagy képességeit.”
Iain Banks (Skócia, Dunfermline, 1954. február 16. – Kirkcaldy, Egyesült Királyság, 2013. június 9.) skót író.
Heti találós kérdésünk
Tandori Dezső (Budapest, 1938. december 8. – Budapest, 2019. február 13.) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, műfordító, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja. Fiatalon bekerült gimnáziumi tanárának, Nemes Nagy Ágnesnek írói-baráti körébe. Mészöly Miklóssal, Ottlik Gézával, Mándy Ivánnal és másokkal volt szoros kapcsolatban. Rövid ideig nevelőtanárként dolgozott, 1971-től szabadfoglalkozású íróként és műfordítóként működött. Az irodalompolitikától tudatosan távol tartotta magát, „remeteélete” a hetvenes-nyolcvanas években legendássá vált. 1994-től a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja (A megnyerhető veszteség, Medvék és más verebek, Új nagy gombfocikönyv).
A heti kérdésünk az, hogy Tandori Dezsőnek melyik a „kedvenc” sakkmegnyitása és miért?
(a válasz egyik cikkünkben is megtalálható)
1. e4
2. e6
3. Fc5
4. Hc3
5. g3
„A haza szűnik meg, ha megszűnik a centrum, az a kultúra, amelybe az ember beleszületett.”
Oravecz Imre (Szajla, 1943. február 15.) Kossuth-díjas költő, műfordító, a Digitális Irodalmi Akadémia tagja.
„Ne akarjunk bölcsnek látszani, ahol csak szerencsések voltunk!”
Gotthold Ephraim Lessing (Kamenz, 1729. január 22. – Braunschweig, 1781. február 15.) német drámaíró, kritikus, esztéta, dramaturg, a felvilágosodás szellemi életének kiemelkedő alakja, a modern színházi kritika megteremtője.
„Tulajdonképpen nagyon bírom a vidéki életet, csak ne kezdődne olyan hátborzongatóan korán.”
P. G. Wodehouse (Sir Pelham Grenville Wodehouse, 1881. október 15. – 1975. február 14.) brit író.
„Bárhova fordulsz is, amerre indultál, ott az legyen a törekvésed, hogy egész ember légy ott azon a helyen.”
Csáth Géza (Brenner József, Szabadka, 1887. február 13. – Kelebia és Szabadka közelében, 1919. szeptember 11.) író, orvos, pszichiáter, pszichoanalitikus, zenekritikus, zeneszerző.
Előző heti találóskérdésünk helyes megfejtése:
3. George Kennedy
A népszerű, sokoldalú Oscar-díjas amerikai színész, A piszkos tizenkettőtől, a Dallason és az Airport-filmeken át, a Csupasz pisztolyig játszott közel 100 filmben… de a Columbo-sorozatban nem.