„A bölcsességet nem kapjuk, magunknak kell felfedeznünk, miután véget ért utazásunk a vadonban, ahova senki nem mehet el helyettünk, amit senki nem tehet meg helyettünk, mert a bölcsességünk éppen abban rejlik, hogy mi magunk milyennek látjuk a világot.”
Marcel Proust (Párizs, 1871. július 10. – Párizs, 1922. november 18.) francia regényíró, esszéista és kritikus.
Hilda nyaral
Duane B. „Dick” Bryers (1911–2012) amerikai festő, illusztrátor és szobrász. A 21. században újra felfedezték, mint a gömbölyded pinup lány (naptárlány) Hilda megalkotóját, aki az 1950-es évek közepétől az 1980-as évekig a naptárak kedvelt alakja volt.
Fájdalmunkat ma rejtegetni nem kell.
Halandó, gyönge testvérek vagyunk ma.
Sirok között egyenlő minden ember,
Akár ott sirva, akár oda jutva.
Reviczky Gyula (Vitkóc, 1855. április 9. – Budapest, 1889. július 11.) költő, író.
Giuseppe Arcimboldo (Milánó, 1527. – Milánó, 1593. július 11.)
itáliai festőművész, aki kissé bizarr, furcsa, de ugyanakkor egészen érdekes képeket alkotott. Képeire jellemző, hogy gyümölcsöket, virágokat, állatokat, halakat és könyveket ábrázolt, amelyek egy-egy személy felismerhető arcképévé állnak össze. A 20. századi szürrealizmus korai előfutárának tartják.
„Amikor van egy kis pénzem, könyveket vásárolok, és ha marad belőle, akkor költök ennivalóra és ruhára.”
Rotterdami Erasmus (Desiderius Erasmus, Rotterdam vagy Gouda, 1466. október 27. [?] – Bázel, 1536. július 12.) németalföldi író, filozófus, nagy hatású németalföldi humanista tudós, Ágoston-rendi szerzetes, teológus.
Lassan meghal az,
aki nem tudja célpontját változtatni
mikor boldogtalan
a munkában, vagy szerelmében,
aki nem mer veszélyt vállalni
az álmai megvalósítására.
Pablo Neruda (Neftalí Ricardo Reyes Basoalto, Parral, Chile, 1904. július 12. – Santiago, 1973. szeptember 23.) Nobel-díjas chilei költő.
„Két ember kell az igazság kimondásához: egy, aki mondja, és a másik, aki meghallgatja.”
Henry David Thoreau (Concord, Massachusetts, 1817. július 12. – Concord, 1862. május 6.) amerikai író, filozófus, a polgári engedetlenség filozófiai megalapozója.
Nürnbergi Krónika [Liber Chronicarum (Krónikák könyve)]
Illusztrált enciklopédia, amely világtörténelmi beszámolókat, valamint bibliai parafrázisokon keresztül elmondott történeteket tartalmaz. A témák között szerepelnek fontosabb vallási központok, a világi városok története az ókortól kezdve, emberi történetek a Bibliával kapcsolatban, illusztrált mitológiai lények. 1493-ban készült el, eredetileg latinul írta Hartmann Schedel (először ezen a nyelven adták ki 1493. július 12-én Nürnberg városában), a német változatot Georg Alt fordította. Ez az egyik legjobban dokumentált korai nyomtatott könyv – egy inkunabulum (korai nyomat) –, amely sikeresen foglalta magába az illusztrációkat és a szöveget.
„Egy ember nem tudhat mindent, de mindenkinek kell legalább egyvalami, amihez valóban ért.”
Gustav Freytag (Kreuzburg [Szilézia], 1816. július 13. – Wiesbaden, 1895. április 30.) német író.
„A felnőttek mindent előre tudnak. Azt is, hogy leesem onnan, azt is, hogy összetöröm, azt is, hogy felgyújtom, azt is, hogy kiöntöm, azt is, hogy megfázom, azt is, hogy tönkreteszem, és azt is, hogy nem lesz ennek jó vége. Csak azt nem értem, hogy akkor miért mérgesek, amikor a végén igazuk lesz.”
Janikovszky Éva (Kucses, Szeged, 1926. április 23. – Budapest, 2003. július 14.) Kossuth- és József Attila-díjas író, költő, szerkesztő.
Heti találós kérdésünk
Rezesbanda
Zömben rézfúvó hangszereket, kisebb részben fafúvókat és dobot-cintányért használó hangszeres együttes. Egyéb elnevezése: rézbanda, rézdudások, trottyosbanda. A magyar paraszt rezesbandák átlagban 6–8 tagúak… /Magyar Néprajzi Lexikon/
Heti kérdésünk, melyik hangszer nem illik a rezesbandába?
dob
fagott
helikon
klarinét
kürt
trombita
„Lehet, hogy az élet olyan, hogy alkukat kell kötni benne, de ezeket az alkukat is méltósággal kell kötni. És ha nem lehet méltósággal alkut kötni, akkor nem szabad alkut kötni.”
Esterházy Péter (Budapest, 1950. április 14. – Budapest, 2016. július 14.) Kossuth- és József Attila-díjas író, publicista, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja.
„Nem a mezőknek és nem a fáknak, hanem a szívnek kell virágba borulnia, hogy minden jobb legyen.”
Gottfried Keller (Zürich, 1819. július 19. – Zürich, 1890. július 15.) svájci német realista író, a kritikai realizmus alakja, de lírája, politikai költészete is jelentős.
Előző heti rejtvényünk helyes megfejtése
Rembrandt (Rembrandt Harmensz van Rijn, 1606–1669)
a világ egyik legismertebb festője, az egyik legjelentősebb 17. századi németalföldi festőművész. Rembrandt gyakorlott metszetkészítő volt, emellett számos rajza és rézkarca is fennmaradt. Alkotásai abban az időszakban születtek, amelyet a művészettörténészek holland aranykornak, illetve „arany évszázadnak”, vagy egyszerűen Rembrandt korának neveznek. Munkáinak egyik fő különlegessége a fény-árnyék játék, az erős kontrasztok gyakori használata, amely szinte bevonja a szemlélőt a festménybe. Másik jellegzetesség a drámai, igen életszerű jelenet, amelyből hiányzik az a erőltetett hivatalosság, amit kortársai gyakran ábrázoltak. Nem élt épp takarékosan, rengeteg műkincset és nyomtatványt vásárolt, általában ritkaságokat. Talán ezek vezettek ahhoz, hogy 1656-ban csődöt kellett jelentenie. Hitelezői 1657–58-ban elárverezték házát és műgyűjteményét. Művészi hírneve eközben nem csökkent; ebben fontos része volt annak is, hogy egyik nagy történelmi műve az újonnan épült városháza falán függött. Szegényen halt meg, ismeretlen sírban fekszik a Westerkerk temetőben
„Vannak emberek, akik mindig csak okos és helyénvaló dolgokat mondanak, és az ember mégis érzi, hogy ostobák.”
Anton Pavlovics Csehov (Taganrog, 1860. január 29. – Badenweiler, 1904. július 15.) orosz író, drámaíró, orvos.
„A mosolygó alattvaló mindig fölényben van az ingerült uralkodóval szemben.”
Heinrich Böll (Köln, 1917. december 21. – Langenbroich, 1985. július 16.) Nobel-díjas német író, műfordító.
„Legyen a zene mindenkié!” /Kodály Zoltán/
Legyen a tiéd is! /papiruszportal.hu/
Jon Lord (Jonathan Douglas Lord, Leicester, 1941. június 9. – London, 2012. július 16.) angol Hammond-orgona játékos és zongorista. A rock és a komolyzene ötvözésével, a Hammond-orgona játékával szerzett hírnevet. Több klasszikus számban hallhatók virtuóz szólói – sokan „Lord of the Hammond” (szójáték, lefordítva A Hammond ura) néven emlegetik. Tagja volt a Deep Purple, Whitesnake, Paice, Ashton & Lord, The Artwoods, és Flower Pot Men együtteseknek.
Minap
óvatlanul kinyitottam a tévét.
Azóta is kamillás
vattával borogatom az agyam.
Petri György (Budapest, 1943. december 22. – Budapest, 2000. július 16.) Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító, újságíró, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja.