Douglas Adams emlékére
Szerző: Mika Kristóf
Törülköző: A lehető leghasznosabb dolog, amit csak magával vihet a csillagközi stoppos…
Ezen a napon a rajongók és tisztelők mindenhova a törülközőjükkel mennek…
Sajnos nincs „nagyobb méretű Marks n’ Spencer áruházban is kapható” törülközőm, pedig az lenne az igazi!
2001. május 11-én megdöbbenve értesült a sci-fi rajongók tábora, hogy Douglas Adams, a Galaxis útikalauz stopposoknak (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy) írója 49 éves korában szívrohamban meghalt. A rajongók május 22-ére meghirdették az ún. törülközőnapot. Azóta, emléket állítva az írónak, minden évben ezzel a kellékkel fejezik ki tiszteletüket.
Douglas Adams Cambridge-ben született 1952 márciusában. Sikerét a rádiójátéknak indult Galaxis útikalauz stopposoknak című regénysorozatának köszönheti. A ’78-as sikert követte a Vendéglő a világ végén, 1982-ben az Élet a világmindenség, meg minden, majd a Viszlát, és kösz a halakat. A sorozat záró kötete a Jobbára ártalmatlan címmel jelent meg (1992). 1984-ben először kapta meg az Arany Tintatartó díjat, amit még kétszer nyert el. Ebben az évben John Lloyddal közösen megírták Az élet értelmét (Meaning of Liff), amit 1990-ben kedvenc könyve követett, az Utoljára látható, amely a veszélyeztetett állatfajtákról szól, és Mark Carwadine zoológussal közösen alkotta. 1987–88-ban jelent meg a Dirk Gently Holoisztikus Nyomozóirodája és a Lélek hosszú, sötét teadélutánja című kötete.
Több mint 15 millió példányban adták el könyveit, számtalan nyelvre fordították le írásait.
Nem állt messze tőle a számítógépes világ sem, h2g2 néven multimédiás céget alapított, melynek később az igazgatója lett. A cég 1998-ban adta ki a Titanic csillaghajó című, nagy sikerű kalandjátékát, ami elnyerte 1999-ben a Codie-díjat. Dougles Adams ötlete nyomán, Terry Jones (a Monty Pyton alapító tagja) Douglas Adams Titanic csillaghajója címmel ír könyvet. Adams halála után számtalan írástöredéket találtak számítógépén, többek között Dirk Gently befejezetlen, új történetét, amelyet A Kétség lazaca címmel adtak ki.
Korai halálával elvesztettük a sci-fi Rejtő Jenőjét (Szilágyi András).
Tehát, ne feledd a törölközőt és NE ESS PÁNIKBA!
Comments on “Ne ess pánikba! – Törülközőnap”