a papiruszportal.hu archívumából [2007]
Szerző: bookworm
Gerald Durrell egyike azoknak, akik a természetet oly emberközelivé tették jól megírt köteteikkel, tévéműsorokkal. Míg a képernyőn látható az éppen aktuális állat vagy növény, addig a könyvben betűk segítségével kell elképzelhetővé tenni őket. Sok embernek bele is tört a bicskája, ám Gerald Durrell az önkéntes szobafogságban élőknek is kedvet csinált a természetjáráshoz. Hogyan? Hangulatos fajazonosításai mellett valami elképesztő humorral rajzolta meg az embereket, helyzeteket. Senki sem volt szent és sérthetetlen előtte, kiváltképp saját maga nem, a(z általában létező) szereplői legjellemzőbb tulajdonságait karikírozta ki.
Egyik kötetéből tudjuk, nagyon félt attól, hogy túl messzire ment az egyik ilyen ábrázolásával. A bafuti Fon nevű, sokfeleséges barátját matt alkoholistaként írta le. Durrell sem ivott keveset élete során, olvashatjuk, de a nagydarab fekete férfi mindezt – bölcsen – reklámnak értelmezte. Saját családjával sem volt kíméletes, de habókosságuk ellenére rendkívül rokonszenvesnek ismerheti meg az olvasó a négy Durrell-testvért és édesanyjukat, az őket körülvevő embereket. Mindenkiben a jót látja, láttatja meg Durrell, könyvei ezért is örvendenek nagy népszerűségnek.
Magam jó húsz éve olvastam el az egyik regényét, azóta majd mindegyiket beszereztem, természetfotós köteteivel egyetemben. Sok szófordulata olyannyira tetszett, hogy a mai napig használom (…ilyet még Shakespeare sem talált volna ki; rohant, mint a csótány, ha felgyújtják a lámpát; ez nem a megfelelő időszak stb.). Könyvei hemzsegnek a hasonló beszólásoktól, mégsem erőltetettek, az író humora abszolút egyedi. Ehhez még hozzájönnek a nem mindennapi helyzetek, nem mindennapi emberekkel. Durrell nagyon megnyerő személyiség. Mackós termete ellenére igen fürge, nemcsak a söröskorsók emelésekor, de sziklamászáskor is, láthattuk a tévében sorozatát, mely közvetlen környezetünk vagy a távoli tájak élővilágát mutatta be.
A Hangoskönyv Kft. most látta arra elérkezetnek az időt, hogy Gerald Durrell egyik könyvének, A halak jelleme címűnek a hangzó változatát is kiadja. A két cédén az azonos című novelláskötet első, bevezető (Egy cím születése) és második fejezete található. A minimálborítójú cédé (az 1978-ban először az Európa által kiadott könyv fedőlapja van a papírdobozon, a lemeztok teljesen csupasz) sajnos semmi információt nem tartalmaz Durrellről vagy a könyv tartalmáról, vagy arról, hogy honnan van a szöveg. De a lényeg a tartalom.
Durrell és a többi Durrell Korfun lakik már jó ideje (előzmények más könyveiben). Larry, az író boldog-boldogtalant meghív magukhoz, persze anyja főz rájuk. Természetesen csodabogarak vendégeskednek az ódon házban, akiknek fura életmódjuk, még furább tulajdonságaik vannak, alig elviselhetőek. A mama megelégeli, és születésnapjára való tekintettel Larry vezetésével szerveznek egy hajókirándulást. Persze újabb vendégekkel: az örökké harmonikázó Svennel, a tornagyakorlatok hősével, Mactavishsal, a gyönyörű Leonórával és a mindig rendelkezésre álló, mindent elintéző, megszervező, megjavíttató örök mókamesterrel, Spiróval. És egy jégszekrénnyel, na, nem elektromossal, hanem szárazjéggel működővel, ami önhibáján kívül eltérítés áldozata lesz. A bolondok gyülekezetének kedves példányai éppen csak nem halnak éhen, majd egy faluban a maradi lakosság magáénak követeli a bűvésztrükk anyagi vonzatát, nem értik meg az öregek, hogy szemfényvesztés az egész. Briliáns szófordulatok, lehengerlő ötletek, jórészt az életből merítve, megszórva iróniával, szarkazmussal, helyenként bővérű, de sohasem ízléstelen humor szövi be (mint pók az áldozatát) a könyvet. A Durrellokról olvashatunk még a Családom és egyéb állatfajták és a Madarak, vadak, rokonok című könyvekben, de olvasmányos az Állatkert a poggyászomban, a Rokonom, Rosy és sorolhatnánk.
A halak jelleme fejezeteit Szacsvay László osztja meg a nagyérdeművel. Kimérten, visszafogottan görgeti előre a történetet, teret adva, hogy leessen a tantusz. Kellemes orgánumát ezen a felvételen is élvezhetjük. Nagyon jó ötlet volt lemezre venni a szellemes novellát, reméljük, az eredeti, könyvváltozat maradék négy története is sorra kerül.
És hogy miért jó a hangoskönyv?
Ha nincs idő olvasni, de szeretjük, ha főzés, vezetés közben, utcán sétálva is hasznosul az idő.
Ha nyáron elvakít a nap, és nem látjuk a könyv lapjait.
Ha nem akarunk a tévében különféle akciófilmet nézni.
Ha nincs kedvünk még az olvasáshoz sem.
Ha kíváncsiak vagyunk a hangoskönyvek előnyeire.
Gerald Durrell: A halak jelleme
Hangoskönyv Kft., 120 perc, 2007
Szacsvay László előadásában
Rendezte: Bán Magda
Fordította: Révbíró Tamás
Borítóterv: Weiner Judit
2 CD
963977400-6, HK22
Michel-Sound Stúdió