„Akármilyen sorrendben lett is csinálva a világ – az isten azt jól megcsinálta. Hanem amit aztán az emberek csináltak hozzá, arról másképp lehet beszélni. Ők csinálták a pedagógiát, csinálták a pénzt. Mihelyt a pénz meglett, fiacskám, az egy csomó ördögöt szabadított fel.”
Mikszáth Kálmán (Szklabonya, 1847. január 16. – Budapest, Józsefváros, 1910. május 28.) író, újságíró, szerkesztő, országgyűlési képviselő, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, a Kisfaludy Társaság és Petőfi Társaság tagja.
„Van az úgy, hogy az ember valakinek a szemén át egyenesen a szívébe lát, s hogy egyetlen óra alatt többet tud meg lelkének nagyságáról és mélységéről, mint amennyit akár egy élet során is felfedezhetne, ha az illető nem akarná feltárni.”
Anne Brontë (Thornton, 1820. január 17. – Scarborough, 1849. május 28.) angol írónő, a Brontë nővérek legfiatalabbik tagja.
A Nemzetközi Gyermeknap magyarországi ünnepe
‘A tengerbe vissza-visszatérő vizek „belehalnak” a tengerbe. Valójában azonban nem szűnnek meg – csupán hazatalálnak. E „paradoxon” talán legszebb és legmegvilágítóbb képe, hasonlata a halálnak.’
Rossz voltam, s te azt mondtad, jó vagyok.
Csúf, de te gyönyörűnek találtál.
Végig hallgattad mindig, amit mondtam.
Halandóból így lettem halhatatlan.
Pilinszky János (Budapest, 1921. november 27. – Budapest, 1981. május 27.) Kossuth-, Baumgarten- és József Attila-díjas költő, a Digitális Irodalmi Akadémia posztumusz tagja.
„Az élet maga az egy olyan dolog, amit hagyni kell folyni a maga útján.”
Bárdy György (Kispest, 1921. május 26. – Budapest, 2013. május 27.) Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész.
Heti találós kérdéseink
A heti feladat megfejteni, felsorolni azoknak a híres festőknek a neveit, amelyek az alábbi életrajzi regényeknek a „főszereplői”:
Benedek István: A ledöntött oszlop
Dallos Sándor: Aranyecset / A nap szerelmese
Stephen Marlowe: A Kolosszus
Passuth László: A harmadik udvarmester
Karel Schulz: Kőbe zárt fájdalom
„Tiszta és nagy dolgokhoz csak tiszta és egyenes úton lehet eljutni.”
Tamási Áron (Farkaslaka, Osztrák–Magyar Monarchia, 1897. szeptember 20. – Budapest, Magyar Népköztársaság, 1966. május 26.) Kossuth-díjas székely magyar író, akadémikus, leggyakrabban a népi írók közé sorolják.
„A múlt bizonytalan. Olyan, mint egy film a régi időkből. Még csak azt sem veheted biztosra, hogy amire emlékszel, az tényleg megtörtént veled.”
Raymond Carver (Clatskanie, Oregon, 1938. május 25. – Port Angeles, Washington, 1988. augusztus 2.) amerikai író, költő, a késő 20. század egyik legjelentősebb amerikai írójának tekintik.
Heti helytörténet
Olvasóink talán emlékeznek a budapesti Vajdahunyadvára viszontagságaival foglalkozó cikkünkre
(Ez a vár nem az a vár?)…
„Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel”
Robert Capa (Friedmann Endre, Budapest, 1913. október 22. – Indokína, Thái Bình, 1954. május 25.) magyar származású fotográfus.
„A barátság igazi dicsősége nem az egymás felé kinyújtott kéz, nem a kedves mosoly, nem is a társaság öröme, hanem a lelki-szellemi megvilágosodás, amelyben részed lehet, amikor rádöbbensz, hogy egy embertársad hisz és bízik benned!”
Ralph Waldo Emerson (Boston, Massachusetts, 1803. május 25. – Concord, Massachusetts, 1882. április 27.) amerikai esszéíró, költő, unitárius lelkész és a transzcendentalista mozgalom vezetője.
„Az emberi szeretet: az valami csodaszer. Attól a haldokló is talpra áll.”
Dajka Margit (Dayka, Nagyvárad, 1907. október 13. – Budapest, 1986. május 24.) Kossuth-díjas színésznő, kiváló művész.
„Csak az győz, aki tudja, miért harcol és szilárdan hisz is az ügyben.”
Mihail Alekszandrovics Solohov (Kruzsilin, 1905. május 24. – Vjosenszkaja, 1984. február 21.) irodalmi Nobel-díjas szovjet-orosz elbeszélő, regényíró.
„Ők ketten… mindig csak ők ketten tudtak egymásra úgy ragyogni, akár ha két nap sétálgatna az égen, s azok figyelnék óvó szeretettel egymást.”
Raffai Sarolta (Kecel, 1930. május 23. – Kalocsa, 1989. szeptember 20.) József Attila-díjas írónő, költő.
„Az ügy, amely bűnben fogant, nem győzhet soha.”
Henrik Ibsen (Skien, 1828. március 20. – Kristiania, 1906. május 23.) norvég drámaíró, színházi rendező, költő.
Előző heti találós kérdéseinkre a helyes válaszok
A klasszikus zenének melyik a kezdő időszaka és melyik az utolsó?
Reneszánsz – ( Barokk – Klasszicista ) – Romantika
Richard Wagnernek melyik az egyetlen vígoperának tekinthető műve?
A nürnbergi mesterdalnokok
Hány húrja van egy hárfának?
64
Felix Mendelssohn melyik operájához komponálta a Nászindiulót?
Szentivánéji álom
Mi Beethoven 3. szimfóniájának ismertebb neve?
Eroica
A pizzicato játékmódot melyik hangszercsoporton lehet alkalmazni?
„Mesterem, ez a különbség a mi utópiáink közt. Ön a kaszárnyát akarja kötelezővé tenni, én az iskolát. Ön, ha az emberre gondol, a katonáról ábrándozik; én polgártársról. Ön azt akarja, hogy az ember félelmes legyen, én azt kívánom, hogy gondolkozzék.”
Victor Hugo (Besançon, 1802. február 26. – Párizs, 1885. május 22.) francia romantikus költő, regény- és drámaíró, politikus és akadémikus.
„Ha a lehetetlent kizártuk, ami marad, az az igazság, akármilyen valószínűtlen legyen is.”
Arthur Conan Doyle (Sir Arthur Ignatius Conan Doyle, Edinburgh, 1859. május 22. – Crowborough, 1930. július 7.) skót orvos, író, aki leginkább Sherlock Holmesról szóló detektívregényei, valamint Challenger professzor kalandjai miatt ismert.