A mumusriasztó és más hasznos találmányok
a papiruszportal.hu archívumából [2008]
Szerző: mamusriasztó
A néhány éve alakult Cerkabella gondozásában Zalán Tibor királylányos kötetéhez már volt szerencsénk, s Nyulas Ágnes, a könyvműhely vezetője melegen ajánlotta egyik kedvencét, Aino Havukainen és Sami Toivonen sorozatából a Tatu és Patu fura masináit. A svéddel ellentétben a finn kortárs gyerekirodalom valahogy még nem találkozott velem, talán rossz helyen álltam, így kíváncsian vettem kézbe a borító alapján pihent és lágyult agyú testvérpár 14 edisoni ígéretű, csodás szerkezetét bemutató kötetet.
A Cerkabella mottója:
„Az a fontos, hogy találjunk legalább egy sort vagy versszakot, amely énekelni kezd bennünk. Néha egyetlen szó is elég, hogy ablakot nyisson a világ egy új szeletére, hogy megváltoztassa látásmódunkat, hogy új utakat keressünk önmagunkban.” (Csíkszentmihályi Mihály pszichológusprofesszor)
A Cerkabella honlapjának főoldalán – melyet Takács Mari illusztrációi díszítenek – olvasható, hogy a kiadó igényes tartalmú, művészi színvonalon illusztrált gyermek- és ifjúsági könyvek megjelentetését tűzte ki célul, továbbá a kevéssé ismert művek, szerzők becsempészését a köztudatba. „A modern, kortárs szépirodalmi alkotásokat korszerű, merész, de letisztult formában próbáljuk közölni.”
A kiadóval történt első „találkozásunk” pompásra sikerült, a Királylányok könyve Zalán Tibor tollából és Keszeg Ágnes cerkájából nagyon igényes művet eredményezett, ahol tartalom és forma egymást erősítették. Most északi vizekre evezve egész más élmény várt, hiszen a két, [Játszótéren: – Kedveském, kié az a, hm, vízfejű gyerek? – Az enyém! – …Olyan jól áll neki!] a kelleténél nagyobb fizimiskájú, fogpasztareklám-mosolyú rosszcsonton, a körülöttük és a kezük ügyében lévő kütyükön, szerszámokon, valamint a könyvet szegélyező, közlekedési jelzésre emlékeztető sárga-fekete csíkos sávon végignézve se királylányra, se semmi megszokottra nem számítottam. Jól tettem.
A tartalmat bogarászva néhány találmány szöget ütött a fejembe: reggelikészülődés-automata, babragép, szőrösítő, pfújosétel-kijelző, embertengeri mentőmellény. Ha a borító nem lenne elég, a copyrightoldalon és a címlapon rögtön ízelítőt kapunk Tatu és Patu gépi világából. Az egyik falra akasztott képen Tatu és Patu a Time magazin címoldalán domborít, vélhetően aligha szépségük, mint inkább verhetetlen IQ-vitézkedésük folytán. Csak még egy-két példa: egy kézikönyv gerincén ez olvasható: Túlélés kézikönyvek nélkül I.; a (talán szerszámos) ládát nyitó kulcs tartóján Einsteint vélem felfedezni kicsiben, s a ládán, egy öntapadós papíron a relativitáselmélet képlete olvasható, de egy kicsit módosítva, E = mc3. Azt hittem, ez vicc, de nem is annyira, mert a neten böngészve kiderül, egyesek szerint például ez az internet relativitáselmélete. Persze nem ez az egyetlen talány a könyvben, tehát a finn szerzőpáros igencsak igényli a felnőtt olvasók felkészültségét, éber figyelmét, kutakodását, mindenhová bekukucskálását is.
A szerzőkÉs ez a féktelen ötletgyár így zakatol 14 találmányon keresztül. A Furaváron lakó testvérek napja jól kezdődhet, hiszen a Charlie 2000 fantázianevű reggelikészülődés-automata tipp-topp Tatut és Patut varázsol a gyerekekből, a választott programok alapján gyengéden, röviden, reggeli nélkül, kényeztetve stb. Nem tudom, véletlen-e a név, de a szerkezet nagyon emlékeztet Chaplin Modern idők-beli gépére. De a többi innovációra sem lehet semmi panasz, a takarítóöltözet felmosókalapjával játszva lehet takarítani; a hógömböt a fejre húzva tengeri kalandban vagy szaharai homokviharban érezhetjük magunkat; a pocsolyakészítő-gép önmagáért beszél; a túlélőszemüveg zsinórját ruhaszárító kötélként használhatjuk; a szőrösítővel kellően komollyá és tudományossá tehetjük pofalemezünket; a babragéppel számos kitűnő funkciója mellett alkalomadtán levághatjuk a bolha körmét; a sisakkulccsal kenyeret is szelhetünk; a zuhanyvédőt könnyűszerrel műholdantennává alakíthatjuk… mígnem kis feltalálóink a nap végeztével el nem jutnak az ágyba, ahol álmukban már a fagylaltlabdában rejlő lehetőségeket veszik sorra.
Aino Havukainen és Sami Toivonen kifogyhatatlan az ötletekben, és pihent „találmányaikhoz” nagyon jó médiumokat találtak a furavári testvérek képében. Az életet könnyebbé tevő szerkezetek nem mindegyikéből lesz ugyan szabadalom, de ez nem rajtuk múlik. Aprólékosan (pl. Tatu a pfújosétel-kijelzőt alkalmazva Hackwoman márkájú késsel lát neki a pizzaszeletnek), a végletekig kidolgozott rajzaik egy pillanatig sem hagyják nyugodni a szellemet, és mindezt játékosan, sok humort adagolva teszik. Az ötleteket kiváltó alaphelyzetekről, továbbá versikéket olvashatunk a rajzok mellett, természetesen komplett használati utasításokat is e fenomenális szerkezetekhez. Nem is értem, hogyan élhettünk eddig e kézi(-feji-nyaki) készülékek nélkül?! Ingergazdag, fantáziaeleresztő, rekeszizom-próbáló kötet a Tatu és Patu fura masinái. Várjuk a furavári folytatást!
Aino Havukainen és Sami Toivonen
A finn szerzőpáros közösen írja és illusztrálja gyermekeknek szóló könyveit, valamint a grafikai tervezést is ők végzik. A fiatal finn olvasók számára leginkább a vidám Odville fiúk, Tatu és Patu alkotóiként ismertek, határtalan képzeletviláguk már négy képeskönyvben megjelent. Gyermekek és felnőttek körében egyaránt nagy tetszést aratott e népszerű könyvek felforgató humora.
Aino Havukainen 1968-ban született. 1992-ben diplomázott grafikus tervezőként a finn lahti Iparművészeti Egyetemen, ezután multimédiás és művészeti tervezőként dolgozott egy reklámügynökségen 1996-ig, azóta szabadúszó.
Sami Toivonen 1971-ben született, szintén a lahti Iparművészeti Egyetemen végzett grafikus tervezőként, 1994-ben szerzett diplomát. 1996 óta szabadúszó. 1989-ben a Finn Kritikusok Szövetségétől képregényeiért megkapta az ún. Kritikai Lendület (Boost for Criticism) díjat, amelyet évente ítélnek oda egy-egy fiatal, új áttörést hozó művésznek. 2000-ben elnyerték a legjobb gyermek- és ifjúsági könyvek illusztrátorainak járó finnországi elismerést, a Rudolf Koivu-díjat, 2008-ban pedig a Finlandia Juniort. (Cerkabella-honlap)
Aino Havukainen és Sami Toivonen:
Tatu és Patu fura masinái
[Tatun ja Patun oudot kojeet]
Cerkabella [Szentendre], 2007
Fordította: Bába Laura
Nyomdai előkészítés: Varga Tamás
Lektorálta: Keszeg Anna
Nyomás: Reálszisztéma
ISBN: 9789639820012